110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mehow
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, 7:53
110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: mehow » 22 kwie 2018, 8:14

Witajcie drodzy forumowicze,

jako, że to pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość (przyjmę wszelkie uwagi).

Mam dom jednorodzinny powierzchnia użytkowa ok 110m2.
Z racji problemów z doprowadzenia gazu zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne (12kW).

W planie miałem zamiar zimą ogrzewać wodę w tańszej strefie taryfowej, aby starczyło na cały dzień w droższej strefie taryfowej.

Dom jest raczej dobrze docieplony (25cm elewacja, 20cm PUR dach, okna szczelne 2 komorowe), założona jest rekuperacja. Dodatkowo na jesień z dofinansowania najprawdopodobniej zostanie założona instalacja fotowoltaiczna 5kWp (którą ewentualnie będę chciał powiększyć o kolejne kW)

W całym domu jest rozłożone ogrzewanie podłogowe (wodne) + 2 drabinki w łazienkach
Instalator doradził mi bufor kombinowany z wężownicą 380/120 (będzie można ew. w przyszłości podłączyć pod kocioł gazowy)

Wczoraj uruchomiłem grzanie, aby wygrzać posadzki i dopiero teraz zaświeciła się w głowie żarówka czy to 380/120 (260 kotłowej + 120 użytkowej) to wystarczająca pojemność bufora? Nie daje mi to spokoju. W wielu miejscach na forach piszą, że przydało by się 1000l. Jeżeli tak rzeczywiście jest to musiałbym spróbować sprzedać tą 380 i kupić nowy (co polecacie) zanim założę drzwi do kotłowni (w tej chwili jest otwór 100cm, będą drzwi 90cm)

Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić :/
Pozdrawiam Michał

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 11:50

Jaki jest sens grzać wodę a potem nią dom?
kable grzewcze niecentralnie i pompa ciepłą powietrze powietrze. przy rekuperacji 10-15 kWh/m2 jak to nowy dom.
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: asolt » 22 kwie 2018, 12:14

mehow pisze:Witajcie drodzy forumowicze,

jako, że to pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość (przyjmę wszelkie uwagi).

Mam dom jednorodzinny powierzchnia użytkowa ok 110m2.
Z racji problemów z doprowadzenia gazu zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne (12kW).

W planie miałem zamiar zimą ogrzewać wodę w tańszej strefie taryfowej, aby starczyło na cały dzień w droższej strefie taryfowej.

Dom jest raczej dobrze docieplony (25cm elewacja, 20cm PUR dach, okna szczelne 2 komorowe), założona jest rekuperacja. Dodatkowo na jesień z dofinansowania najprawdopodobniej zostanie założona instalacja fotowoltaiczna 5kWp (którą ewentualnie będę chciał powiększyć o kolejne kW)

W całym domu jest rozłożone ogrzewanie podłogowe (wodne) + 2 drabinki w łazienkach
Instalator doradził mi bufor kombinowany z wężownicą 380/120 (będzie można ew. w przyszłości podłączyć pod kocioł gazowy)

Wczoraj uruchomiłem grzanie, aby wygrzać posadzki i dopiero teraz zaświeciła się w głowie żarówka czy to 380/120 (260 kotłowej + 120 użytkowej) to wystarczająca pojemność bufora? Nie daje mi to spokoju. W wielu miejscach na forach piszą, że przydało by się 1000l. Jeżeli tak rzeczywiście jest to musiałbym spróbować sprzedać tą 380 i kupić nowy (co polecacie) zanim założę drzwi do kotłowni (w tej chwili jest otwór 100cm, będą drzwi 90cm)

Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić :/
Pozdrawiam Michał


Oczywiscie ze za mały, przy okazji po co kombinowany?
Jezeli juz to pojemnosc 800l jest wystarczajaca plus wezownica przepływowa cwu.
Do tego odpowiednia automatyka i to wszystko.
Jezeli chodzi o srednicę to bufor ma ma 79 cm bez otuliny któa mozna zdjac i po ustawieniu powtórnie załozyc. Piszę to z praktyki potwierdzonej obliczeniami ozc.
Jezeli nie budujesz sie na terenie działania Tauronu to niestety grzanie gazem jest tansze od grzania II taryfą, pomimo tego co napisze jak mniemam zaraz TB. A tak apropo Panie Tomaszu to podłgówka wodna juz jest i Pana grzanie nadmuchowe HVAC ciezko by było załozyc z powodu wykonanych wylewek.

mehow
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, 7:53
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: mehow » 22 kwie 2018, 12:58

No właśnie wychodzi, że na szczęście na terenie Tauronu, bo z nimi mam podpisaną umowę.
Nie wiem dlaczego kombinowany, może dlatego, aby w przyszłości nie było problemu z podłączeniem kotła gazowego (tak zrozumiałem z rozmowy z wykonawcą), ale na chłopski rozum to przecież gazowy by można podłączyć w miejsce elektrycznego.
Rozmawiałem dzisiaj z wykonawcą, opowiedziałem o swoich obawach co do pojemności bufora, to odpowiedział, że na podłogówkę w zupełności wystarczy (on jest fachowcem trudno mi podważać to co mówi, bazując na moim braku wiedzy :))

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 13:17

mehow pisze:No właśnie wychodzi, że na szczęście na terenie Tauronu, bo z nimi mam podpisaną umowę.
Nie wiem dlaczego kombinowany, może dlatego, aby w przyszłości nie było problemu z podłączeniem kotła gazowego (tak zrozumiałem z rozmowy z wykonawcą), ale na chłopski rozum to przecież gazowy by można podłączyć w miejsce elektrycznego.
Rozmawiałem dzisiaj z wykonawcą, opowiedziałem o swoich obawach co do pojemności bufora, to odpowiedział, że na podłogówkę w zupełności wystarczy (on jest fachowcem trudno mi podważać to co mówi, bazując na moim braku wiedzy :))
Jeden z głupszych pomysłów to bufor i ogrzewanie wodne.
instalacje-gazowe/jak-w-starym-domu-uzyskac-standard-pasywny-t67810
Podłogówka niecentralna jak pozwala izolacja.
Jeżeli w XXI wieku na ogrzewanie idzie więcej niż 20kWh/m2 to instalację robił laik albo szkodnik.
HVAC - najtańszy komfort.

mehow
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, 7:53
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: mehow » 22 kwie 2018, 13:30

Podłogówka musi zostać, tylko chciałem się dowiedzieć czy dobrze dobrany bufor, ale wychodzi na to, że za mały.
W ostateczności jak przez zimę nie będzie wyrabiał, to trzeba będzie zmienić na większy (zdjąć izolację - przenieść przez drzwi i założyć z powrotem) ale to nie brac kombinowanego? Tylko zwykły z wężownicą do cwu?

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: asolt » 22 kwie 2018, 13:55

mehow pisze:Podłogówka musi zostać, tylko chciałem się dowiedzieć czy dobrze dobrany bufor, ale wychodzi na to, że za mały.
W ostateczności jak przez zimę nie będzie wyrabiał, to trzeba będzie zmienić na większy (zdjąć izolację - przenieść przez drzwi i założyć z powrotem) ale to nie brac kombinowanego? Tylko zwykły z wężownicą do cwu?

Będzie wyrabiał ale zahaczy o I taryfę, ale i na to jest rada chociaz czesciowo, Tauron ma w ofercie G13 o najwiekszej ilosci najtanszej taryfy na dobę dodatkowo całe weekendy i swieta na tygodniu, ale najlepiej bedzie bufor 800l, przy okazji zmien hydraulika bo się w temacie buforów mało zna.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: asolt » 22 kwie 2018, 13:58

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jaki jest sens grzać wodę a potem nią dom?
kable grzewcze niecentralnie i pompa ciepłą powietrze powietrze. przy rekuperacji 10-15 kWh/m2 jak to nowy dom.

Czekistowska czujnosc nawet w niedziele, pytający ma juz wykonaną podłogówkę wodną, ma ją skuc aby załozyc kable? Panie Tomaszu rozumiem co Pan ma na mysli ale na tak durną poradę pytający nie czekał.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 14:13

asolt pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jaki jest sens grzać wodę a potem nią dom?
kable grzewcze niecentralnie i pompa ciepłą powietrze powietrze. przy rekuperacji 10-15 kWh/m2 jak to nowy dom.

Czekistowska czujnosc nawet w niedziele, pytający ma juz wykonaną podłogówkę wodną, ma ją skuc aby załozyc kable? Panie Tomaszu rozumiem co Pan ma na mysli ale na tak durną poradę pytający nie czekał.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 14:15

Zawsze to taniej skuć wodne i założyć hvac. A co do durna? gdzie Pan widział, że wodne polecałem ?
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: asolt » 22 kwie 2018, 15:02

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zawsze to taniej skuć wodne i założyć hvac. A co do durna? gdzie Pan widział, że wodne polecałem ?

Durna bo oznacza nie tylko skucie i ale demontaz wodnej podłogówki, a to oznacza straty które hvac szybko nie nadrobi, zresztą nie tylko o samą podłogówkę chodzi, bo mniemam ze prace wykonczeniowe typu płytki, gres sie rozpoczęły. I dlatego nazwałem taką poradę durną.

mehow
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2018, 7:53
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: mehow » 22 kwie 2018, 19:29

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Oczywiście o kuciu niema mowy. Na chwilę obecną zostaje ten, a jak będzie problematyczny to zmienię na 800.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 20:53

mehow pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Oczywiście o kuciu niema mowy. Na chwilę obecną zostaje ten, a jak będzie problematyczny to zmienię na 800.

To opłaty mogą przekroczyć nawet 1000 zł!!! za sezon, no i nie będzie miał Pan komfortu latem . Radzę zrezygnować choć z bufora.
Podstawą jest rekuperacja .
HVAC - najtańszy komfort.

Garteda9
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2018, 5:29
Re: 110m2 - podłogówka, kocioł elektryczny 12kW - bufor kombinowany 380/120 - nie za mały?

autor: Garteda9 » 23 kwie 2018, 5:38

Ceny faktycznie potrafią skakać pod niebiosa :/.


____________
pożyczka przez internet


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości

Gotowe projekty domów