OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Konsultant Viessmann » 06 wrz 2017, 10:09

sebadom pisze:Tylko nadal nie wiem czy rekomendujecie PW, np. Vitocal 200-S.?
Czy ktoś z uzywa takiego rozwiązania lub zna jej koszty eksploatacji?
Chodzi mi konkretnie o Vitocal 200-S 8,4 kW


Witaj!
Trudno bez znania szczegółów dotyczących budynku odpowiedzieć na Twoje zapytanie.
Mimo to ja polecam skorzystać z kalkulatora kosztów ogrzewania znajdujący się na naszej stronie [więcej informacji poprzez PW]

Mam nadzieję, że po skorzystaniu z takiego narzędzia chociaż w przybliżeniu poznasz odpowiedź, czy ci się to opłaca, czy nie!

Pozdrawiam!

Mayenna
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 87
Rejestracja: 17 mar 2017, 10:54
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Mayenna » 06 wrz 2017, 14:43

Słuchajcie, cieszę się że w końcu znalazłem forum poświęcone pompom ciepła, bo mam dotyczącego ich pytanie. Poczytałem trochę w necie i wiem, że nawet w budynkach modernizowanych pompy współpracować z konwencjonalnym źródłem ciepła. Przydałoby mi się takie rozwiązanie w domu i dlatego szukam odpowiedniej firmy dystrybuującej tego typu pompy. Na razie znalazłem taką - https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla. Pytanie do Was, co sądzicie o niej? Jeśli ktoś brał pompy od Hewalexu, proszę o podzielenie się wrażeniami :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 wrz 2017, 16:54

Mayenna pisze:Słuchajcie, cieszę się że w końcu znalazłem forum poświęcone pompom ciepła, bo mam dotyczącego ich pytanie. Poczytałem trochę w necie i wiem, że nawet w budynkach modernizowanych pompy współpracować z konwencjonalnym źródłem ciepła. Przydałoby mi się takie rozwiązanie w domu i dlatego szukam odpowiedniej firmy dystrybuującej tego typu pompy. Na razie znalazłem taką - https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla. Pytanie do Was, co sądzicie o niej? Jeśli ktoś brał pompy od Hewalexu, proszę o podzielenie się wrażeniami :)

Stosowanie pomp ciepła do wodnego ogrzewania to nieporozumienie. Producent oczywiście ma w tym interes ale inwestor? Płacić dużo drożej za niższy komfort i wyższe opłaty? TO BEZ SENSU!
HVAC - najtańszy komfort.

marekzzabek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 401
Rejestracja: 22 kwie 2014, 15:39
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: marekzzabek » 06 wrz 2017, 19:12

móc mogą, ale co z tego, skoro ich sprawność będzie zdecydowanie niższa?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: bachus » 06 wrz 2017, 20:09

marekzzabek pisze:móc mogą, ale co z tego, skoro ich sprawność będzie zdecydowanie niższa?

Nie będzie niższa.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Awatar użytkownika
tracks
Aktywny
Aktywny
Posty: 146
Rejestracja: 08 maja 2017, 12:30
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: tracks » 13 wrz 2017, 8:37

A co powiecie na gruntowe pompy ciepła bezpośredniego odparowania? Mam u siebie taką pompę - od firmy Fonko i muszę przyznać, że sprawdza się ona bardzo dobrze. Jest to polska firma, więc stawiają na jakość. Po ponad roku użytkowania muszę przyznać, że jakość rzeczywiście jest bardzo wysoka, bo ze sprzętem nic się nie dzieje. Przez zimę zawsze miałem odpowiednią temperaturę w domu i myślę, że bez namysłu ponownie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 wrz 2017, 20:15

tracks pisze:A co powiecie na gruntowe pompy ciepła bezpośredniego odparowania? Mam u siebie taką pompę - od firmy Fonko i muszę przyznać, że sprawdza się ona bardzo dobrze. Jest to polska firma, więc stawiają na jakość. Po ponad roku użytkowania muszę przyznać, że jakość rzeczywiście jest bardzo wysoka, bo ze sprzętem nic się nie dzieje. Przez zimę zawsze miałem odpowiednią temperaturę w domu i myślę, że bez namysłu ponownie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

Gruntowe pompy to przełom lat 80-90. gdy czynnik miał temp. wrzenia -22 st. Dziś pompa pracuje do -60.
Poza tym dobra pampa ciepła kosztuje 7000 zł brutto na dom 200m2 , i dba o komfort naprawdę cały rok. Jaki jest sens dopłacać do droższego rozwiązania o niższej efektywności i nie dbającego o komfort latem?
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 wrz 2017, 9:17

Zaczyna się klimatyzacja przełączać na ogrzewanie. Zaczynamy kolejny sezon.
3190 kWh .
Załączniki
21687813_10203505516675259_6953965782841285448_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: bachus » 20 wrz 2017, 13:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Zaczyna się klimatyzacja przełączać na ogrzewanie. Zaczynamy kolejny sezon.
3190 kWh .

Coś się Brzęczowi pomyliło ta wartość 3190 to koszt a nie kilowatogodziny, gratuluję znajomości. Niech pokaże prawdziwe zużycie.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Nexo » 20 wrz 2017, 13:13

I niech baran umyje ten grzejnik POD OKNEM bo rzygać się chce od samego patrzenia.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Rafał Cichocki » 20 wrz 2017, 13:35

sebadom pisze:Jaki jest koszt inwestycji w ogrzewanie elektryczne? Dla mnie to całkowita wymiana obecnej instalacji na wodę oraz wszystkich grzejników rozumiem, tak?
Czy mimo wszystko mogę prosić o odniesienie do porównania pomiedzy gazem płynnym a samą pompą ciepła powietrze-woda?


Witam,

Dokładnie, przy wymianie instalacji CO na instalację elektryczną należy zdemontować wszystkie przewody oraz grzejniki, co nie jest opłacalnym przedsięwzięciem. W zależności od wielkości budynku oraz izolacji przegród, różnica pomiędzy ogrzewaniem za pomocą prądu może być większa nawet dwukrotnie w porównaniu do kotła na gaz ziemny oraz blisko trzykrotnie w porównaniu do gruntowej pompy ciepła. Jeżeli chcemy wykorzystać prąd do ogrzewania, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła. Może ona współpracować z istniejącą instalacją CO.
Przy okazji polecam pompy ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW]
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 wrz 2017, 7:22

https://www.youtube.com/watch?v=yHuuAQknl14 8000m2 Wentylacja z odzyskiem ciepła, chłodzenie i grzanie klimatyzacją inwerterową , cały dach pv... Klimatyzacja przy 0 st C na zewnątrz, daje kWh poniżej 6gr a przy -20 poniżej 20gr.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: bachus » 26 wrz 2017, 21:40

Tomasz_Brzeczkowski pisze:https://www.youtube.com/watch?v=yHuuAQknl14 8000m2 Wentylacja z odzyskiem ciepła, chłodzenie i grzanie klimatyzacją inwerterową ,

Ale tuman z tego Dudy, przykleił 20 cm styropianu na zewnątrz.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

antonikowalski80
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 31 lip 2017, 6:31
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: antonikowalski80 » 06 gru 2017, 14:07

Te pompy viessmann naprawdę daję radę. Mam ją już od czasu kiedy pobudowałem dom, czyli dobrych 6 lat i nic się nie dzieje, wszystko działa jak należy, warto.

luiza82
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 04 gru 2017, 21:53
Re: OGRZEWANIE POWIETRZNĄ POMPĄ CIEPŁA

autor: luiza82 » 19 kwie 2018, 7:51

Techniką pompową fachowo zajmuje się firma Dambat. Pro­du­kują pompy i hy­dro­fory. Oferują pompy bardzo ciche, które doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Ich urządzenia zapewnią bezawaryjną pracę przez naprawdę długi czas. Jestem zadowolona z jakości i ceny.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów