Fotowoltaika + folia grzewcza?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

pio80
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 wrz 2017, 13:06
Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: pio80 » 07 wrz 2017, 13:33

Witam, czy jest tu ktoś kto ma u siebie system ogrzewania budynku w postaci podłogowej folii grzewczej na prąd? Jakie się sprawuje coś takiego? Jakie są koszty ogrzewania?

Jestem w trakcie budowy, także sprawa jeszcze do ustalenia, ale jako że będę miał elektrownię słoneczną, zastanawiałem się raczej nad ogrzewaniem elektrycznym i freevolt z poznania zaoferował mi właśnie takie rozwiązanie. Z tego co czytałem ogrzewanie folią jest to bardzo zdrowe więc dlaczego tak mało popularne? Czy są z tymi foliami jakieś problemy?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Enerbau » 07 wrz 2017, 14:19

Możemy udostępnić kontakt do inwestorów, którzy od kilku lat użytkują system grzewczy na podczerwień. Tu kilka opomiarowanych domów https://www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania-domu Zapraszamy również do zapoznania się z różnymi informacjami, które na bieżąco umieszczamy w "Poradach Ekspertów"
enerbau-ogrzewania-na-podczerwien/

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania info@enerbau.pl

pio80
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 wrz 2017, 13:06
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: pio80 » 08 wrz 2017, 9:06

Koszt ogrzewania od 1500 do 3000 zł? Aż mi się wierzyć nie chce, moi staruszkowie wydają z 2 razy tyle na zakup ekogroszku :shock:

A jak jest z trwałością takiej folii?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Enerbau » 08 wrz 2017, 14:48

Trwałość folii wynosi od 30 do 50 lat. Dajemy 10 lat gwarancji, a przy naszym montażu 15 lat. System grzewczy nie wymaga serwisowania, ani wymiany części.
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania systemu jest pokrycie folią grzewczą 80% powierzchni ogrzewanego pomieszczenia.
Można spotkać się ze sprzedawcami, którzy proponują pokrycie tylko połowy powierzchni
by zaoszczędzić na kosztach materiałowych. Takie rozwiązania wymagają zwiększenia temperatury podłogi, a w konsekwencji do jej uszkodzenia. Dalej mamy koszmarny komfort cieplny, a do tego tak wykonane ogrzewanie nie jest ogrzewaniem podczerwienią tylko podłogowym ogrzewaniem konwekcyjnym!
Prawidłowa moc folii grzewczej wynosi 80 W/m2.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: bachus » 12 wrz 2017, 9:01

pio80 pisze:Koszt ogrzewania od 1500 do 3000 zł? Aż mi się wierzyć nie chce, moi staruszkowie wydają z 2 razy tyle na zakup ekogroszku :shock:

To ile zapłacisz za ogrzewanie głównie zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w modernizowanym/budowanym budynku. Aby ogrzewanie elektryczne miało sens właśnie to zapotrzebowanie musi być nie większe jak 22kWh/m2/rok. Wtedy przy 100m2 powierzchni grzewczej zapłacisz ok 1500 zł za samo tylko ogrzewanie. Aby się zdecydować na takie ogrzewanie sprawdź najpierw czy budując jesteś w stanie taki wynik osiągnąć.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 wrz 2017, 11:26

pio80 pisze:Koszt ogrzewania od 1500 do 3000 zł? Aż mi się wierzyć nie chce, moi staruszkowie wydają z 2 razy tyle na zakup ekogroszku :shock:

A jak jest z trwałością takiej folii?

Ekogroszek i gaz to najdroższe systemy grzewcze, polecają je tylko osoby źle wykształcone, by nie napisać tumany. Pan Sobie raczy wyobrazić, że podają koszt kWh paliwa, jako koszt ogrzewania.
Dlaczego napisałem "tuman"? Bo nie spotkałem jeszcze ani jednej osoby ( 28 lat robię instalacje) polecającej ogrzewanie wodne, która znałaby się na instalacji. Nie wiem, czy Pan się ze mną zgodzi, ale jak ktoś się czymś zajmuje, powinien się na tym choć trochę znać.
Najlepszą oceną instalatora, jest zużycie energii i komfort. Jeżeli zużycie na utzrymanie komfortowej temperatury i wilgotności przekracza 20kWh/m2 to juz można podejżewać, że trafiło się właśnie na źle wykształconego tumana .
Co to znaczy 20kWh/m2 ? to 12 zł /m2 - czyli dom 150m2 - 1800 zł maksimum.
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: asolt » 12 wrz 2017, 18:00

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
pio80 pisze:Koszt ogrzewania od 1500 do 3000 zł? Aż mi się wierzyć nie chce, moi staruszkowie wydają z 2 razy tyle na zakup ekogroszku :shock:

A jak jest z trwałością takiej folii?

Ekogroszek i gaz to najdroższe systemy grzewcze, polecają je tylko osoby źle wykształcone, by nie napisać tumany. Pan Sobie raczy wyobrazić, że podają koszt kWh paliwa, jako koszt ogrzewania.
Dlaczego napisałem "tuman"? Bo nie spotkałem jeszcze ani jednej osoby ( 28 lat robię instalacje) polecającej ogrzewanie wodne, która znałaby się na instalacji. Nie wiem, czy Pan się ze mną zgodzi, ale jak ktoś się czymś zajmuje, powinien się na tym choć trochę znać.
Najlepszą oceną instalatora, jest zużycie energii i komfort. Jeżeli zużycie na utzrymanie komfortowej temperatury i wilgotności przekracza 20kWh/m2 to juz można podejżewać, że trafiło się właśnie na źle wykształconego tumana .
Co to znaczy 20kWh/m2 ? to 12 zł /m2 - czyli dom 150m2 - 1800 zł maksimum.


Masło maślane, wiadomo ze jak tuman to mało wykształcony, nie spotyka sie wykształconych tumanów. A że w Polsce procent tumanów sposród projektantow i instalatorów sięga prawie 100% (to prawie czyli wyjatek oznacza Pana i dr Dudę) to w praktyce sie sprowadza ze tylko panskie wykonanie spełnia te warunki, cała populacja techniczna to są tumany, tak w zasadzie kazdy inwestor aby nie korzystac z usług tumanów musi sie zwrócic do Pana z zamówieniem usługi. Ma Pan takie moce przerobowe? Sądzą z aktywnosci na forum nalezy mniemam ze tak, mało tego są one nie do konca wykorzystane.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 wrz 2017, 18:48

Masło maślane, wiadomo ze jak tuman to mało wykształcony, nie spotyka sie wykształconych tumanów. A że w Polsce procent tumanów sposród projektantow i instalatorów sięga prawie 100% (to prawie czyli wyjatek oznacza Pana i dr Dudę) to w praktyce sie sprowadza ze tylko panskie wykonanie spełnia te warunki, cała populacja techniczna to są tumany, tak w zasadzie kazdy inwestor aby nie korzystac z usług tumanów musi sie zwrócic do Pana z zamówieniem usługi. Ma Pan takie moce przerobowe? Sądzą z aktywnosci na forum nalezy mniemam ze tak, mało tego są one nie do konca wykorzystane.

Panie Andrzeju, wykształcenie wyklucza użytkowanie OZC Ja naprawdę nie używam OZC, mało tego, tych co liczą zapotrzebowanie uważam za idi.tów, nie znających termodynamiki i fizyki budowli. ( definicja współczynnika przewodzenia ciepłą)
Poza tym, uważam że instalacja zużywająca ponad 20kWh/m2 jest zaprojektowana przez kogoś bez podstawowej wiedzy.

Jest Pan w stanie pojąć ile to 20kWh/m2??? Może choć tyle!!!!
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: bachus » 13 wrz 2017, 9:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Jest Pan w stanie pojąć ile to 20kWh/m2??? Może choć tyle!!!!

Aslot.
Pojmij wreszcie ile to jest 20kWh/m2. A będzie Ci dane jako pierwszemu dostąpić jedynie słusznej wiedzy. Jak to pojmiesz to wytłumacz nam niegodnym dyskusji z Brzęczkowskim ciepłownikom. Pójdziemy w Twoje ślady.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

pio80
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 wrz 2017, 13:06
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: pio80 » 15 wrz 2017, 8:26

Panowie nie róbcie gó*wno burzy, ilu instalatorów tyle opinii widziałem na forach :D

A czy z tą folią jest tak że jak się raz zaplanuje rozkład mebli to nie powinno się już go zmieniać? Czy jednak można rozstawiać meble w miejscach gdzie jest ona wyłożona?

k__krzycho
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2018, 21:29
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: k__krzycho » 31 mar 2018, 13:03

Witam wszystkich.
Mój domek będzie miał około 100m kwadratowych. 50 metrów na dole i na poddaszu użytkowym 50m. Chciałbym tylko na dole założyć ogrzewanie foliami elektrycznymi na podczerwień w podłodze, a na poddaszu nie byłoby ogrzewania. Ponieważ będzie to domek letniskowy w którym będzie również kominek, chodzi mi o to aby folie grzały domek głównie podczas naszej nieobecności aby utrzymać w nim temperaturę na poziomie około 15-18 stopni. Kiedy ja będę w domku i będzie potrzeba dogrzania to będę palił w kominku. Domek będzie miał ściany z drewna konsrt. 4x15 i płyty OSB 12mm, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu wełną 150mm, ścian działowych i stropu wełną 100mm. Izolacja ścian zewnętrznych materiałem paroprzepuszczelnym i styropianem 10 cm lub 15 cm (jeszcze się zastanawiam). Myślicie, że folia grzewcza ma rację bytu w takim domku?



Ewentualnie co byście polecali, jakie ogrzewanie. Dodam ze teren nie jest uzbrojony w gaz, a jedynie w prąd. W domku będziemy głównie wiosną i latem.

Będę wdzięczny za kontakt na privie z kimś kto ma juz ogrzewanie folią.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2018, 16:26

k__krzycho pisze:Witam wszystkich.
Mój domek będzie miał około 100m kwadratowych. 50 metrów na dole i na poddaszu użytkowym 50m. Chciałbym tylko na dole założyć ogrzewanie foliami elektrycznymi na podczerwień w podłodze, a na poddaszu nie byłoby ogrzewania. Ponieważ będzie to domek letniskowy w którym będzie również kominek, chodzi mi o to aby folie grzały domek głównie podczas naszej nieobecności aby utrzymać w nim temperaturę na poziomie około 15-18 stopni. Kiedy ja będę w domku i będzie potrzeba dogrzania to będę palił w kominku. Domek będzie miał ściany z drewna konsrt. 4x15 i płyty OSB 12mm, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu wełną 150mm, ścian działowych i stropu wełną 100mm. Izolacja ścian zewnętrznych materiałem paroprzepuszczelnym i styropianem 10 cm lub 15 cm (jeszcze się zastanawiam). Myślicie, że folia grzewcza ma rację bytu w takim domku?



Ewentualnie co byście polecali, jakie ogrzewanie. Dodam ze teren nie jest uzbrojony w gaz, a jedynie w prąd. W domku będziemy głównie wiosną i latem.

Będę wdzięczny za kontakt na privie z kimś kto ma juz ogrzewanie folią.
Ogrzewanie podłogowe wymaga 30 cm styropianu, a najtaniej i najbardziej komfortowe jest połączyć kable w podłodze z po
pompą ciepła powietrze powietrze i rekuperacją.
HVAC - najtańszy komfort.

k__krzycho
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2018, 21:29
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: k__krzycho » 31 mar 2018, 19:21

Ogrzewanie podłogowe wymaga 30 cm styropianu - masz na myśli ocieplenie ścian styropianem 30cm? Czyli odradzasz folię grzewczą na rzecz maty grzewczej

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2018, 19:33

k__krzycho pisze:Ogrzewanie podłogowe wymaga 30 cm styropianu - masz na myśli ocieplenie ścian styropianem 30cm? Czyli odradzasz folię grzewczą na rzecz maty grzewczej
Folie są na sufit. W podłodze mata folia kabel to to samo.
Co do izolacji, przy 20cm styropianu w podłodze ścianie dachu, i ogrzewaniu w wylewce, straty do gruntu były porównywalne z sumarycznymi stratami przez ściany i dach, dlatego w latach 90-tych dawało się 30 cm styropianu pod ogrzewanie podłogowe. Obecnie zalecam 40 cm bo okazało się, że styropian po kilku latach traci właściwości - EPS ma 90% oporu cieplnego a XPS 50%
Załączniki
Exempel flytande grund.jpg
dom izolowany.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Fotowoltaika + folia grzewcza?

autor: Enerbau » 01 kwie 2018, 22:13

pio80 pisze:Panowie nie róbcie gó*wno burzy, ilu instalatorów tyle opinii widziałem na forach :D

A czy z tą folią jest tak że jak się raz zaplanuje rozkład mebli to nie powinno się już go zmieniać? Czy jednak można rozstawiać meble w miejscach gdzie jest ona wyłożona?


Co innego ludzie instalujący jakieś ogrzewanie, czyli instalatorzy, którzy montują systemy grzewcze różnych producentów, a co innego wytyczne producentów systemów grzewczych.
Najczęściej instalatorzy interpretują instrukcje wg własnych zasad. Im bardziej upierdliwa jest instrukcja tym bardziej instalator ją upraszcza!
Co do folii grzewczych, to nie zakłada się ich pod zabudowę stałą, jak np. szafki kuchenne, szafa w przedsionku i inne tego rodzaju przypadki.

To samo dotyczy powierzchni grzewczej. Jeżeli mówimy o ogrzewaniu powierzchniowym, to jego powierzchnia musi wynosić co najmniej 80% powierzchni ogrzewanej!
W innym przypadku, będzie to oszustwo, na szkodę klienta!!!

Niestety mamy sygnały, że proponuje się klientom mniejszą powierzchnię grzewczą,
za niższą cenę, ale za cenę rezygnacji z ogrzewania podczerwienią, na rzecz wyjątkowego dyskomfortu podłogowego ogrzewania konwekcyjnego! Tego nikt kupującemu tańsze rozwiązanie nie powie!!!


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

Gotowe projekty domów