Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Antaro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2018, 19:27
Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Antaro » 14 mar 2018, 19:45

Witam wszystkich.
Problem jak wiele innych na tym forum. Cóż zrobić, cenimy sobie ciszę :)
Przechodząc do sedna.
Mieszkam w warszawie w bloku na z tzw wielkiej płyty, na 6 piętrze, wybudowanym na początku lat 80.
Od dłuższego czasu zaczęły mi, zaznaczam tylko mi, przeszkadzać dziwne dźwięki dochodzące od sąsiada/sąsiadki. Są one bardzo, bardzo ciche, na tyle ciche, że nikt z domowników poza mną ich nie słyszy. Pomyślicie, że z takim schorzeniem to do psychiatry a nie na to forum hehehe. Powiem tyle, że mam sporo ponad przeciętny słuch (niestety) i to co od pewnego czasu się dzieję zaczęło być uciążliwe do tego stopnia, że aż zainteresowałem się tematem wyciszenia swojego pokoju (odizolowaniem go od hałasów sąsiada). Sprawa wygląda tak, że ten wkurzający i męczący jazgot jakby z radia lub np głośnej rozmowy całej rodziny jest słyszalny tylko i wyłącznie w moim pokoju, z całego lokalu. Wchodząc piętro wyżej nic nie słychać. Dziwne, prawda? A może nie...
Wiertarka, remont, płacz dziecka, odgłosy od takich rzeczy mam za sobą i nigdy mi one nie przeszkadzały zbytnio. Czasem tak jest, że specyficzny dźwięk, tonacja akurat działa na nas jak płachta na byka. Tak się dzieje właśnie teraz.
Temat interwencji policji zostawmy i rozmowy z sąsiadem.

Konkretnie, chce wyciszyć mój pokój. Proszę o pomoc jak najskuteczniej i najtaniej to zrobić.

Wstępnie jest plan

#1 - korek multicork 1cm grubość 91*61cm szer/dł. 31zł cena
42 płytki = 1330zł + klej i robocizna. Myślę, że do 2000zł może się zamknę. To jest na pokrycie ściany i sufitu. Oby to pomogło, mam taką nadzieję.

Proszę was o rady czy inne rozwiązania mogą być lepsze/tańsze.

Gość10463
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Gość10463 » 14 mar 2018, 21:45

dobrze, że zaznaczyłaś, że tylko TOBIE to przeszkadza ;-) wolałbym zainwestować w dobrej jakości głośniki i słuchać np. muzyki relaksacyjnej niż korkiem izolować niskie dźwięki przenoszone przez konstrukcje żelbetową i murową

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: -_- greg » 14 mar 2018, 22:10

Dźwięk może koncentrować się w różnych miejscach - czy sprawdzałeś to swoim słuchem?
Jeżeli masz pewność co do źródła i że problemem są dwie przegrody to wtedy warto izolować od dźwięku ale materiałem, który ma takie właściwości izolacyjne.
Przed wpadaniem w koszty pokusił bym się o eksperyment, polegający na podwieszeniu przy suficie (kilka cm od sufitu) ciężkiej tkaniny typu ręcznik lub koc, aby sprawdzić czy coś się zmienia. W tym teście nie chodzi o izolację a o zmianę akustyki w pomieszczeniu.

Krystian_Tarnowski pisze:dobrze, że zaznaczyłaś, że tylko TOBIE to przeszkadza ;-)

Tak czy inaczej przerąbane jak coś takiego przeszkadza i to faktycznie jest swego rodzaju płachta na byka, która z czasem robi się coraz większa.

Antaro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2018, 19:27
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Antaro » 15 mar 2018, 16:07

Pojęcia nie masz jak bardzo przerąbane. Bo to nie jest "normalny" hałas, tylko taki stłumiony, jakby przez tubę jęk...

Wojtyczko
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 02 cze 2017, 11:02
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Wojtyczko » 22 mar 2018, 11:53

A myślałeś może o panelach akustycznych ? Sam miałem problem z wygłuszeniem mieszkania i zainwestowałem w panele :) Świetna sprawa, szybki montaż i bardzo dobrze wyglądają w mieszkaniu http://ehomuteboards.com/pl/

Antaro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2018, 19:27
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Antaro » 28 mar 2018, 9:11

Skontaktowałem się ze sklepem z którego najprawdopodobniej będę zamawiał płytę korkową 4/50/100cm. Na chwilę obecną zastanawia mnie jedna rzecz. Sklep zasugerował że klejenie korka do sufitu to może być za mało. Zalecają wzmocnienie konstrukcji kołkami montażowymi. I tu pojawia się pytanie - co to znaczy? Ktoś robił kiedyś coś takiego? Mam płytę do sufitu przykręcić, czy jak? Bo ta opcja nie wchodzi w rachubę. Mam 2-3mm tynku a potem okrutnie twardy beton w który nic nie wwiercę, a na pewno nie łatwo.
1sztuka takiej płyty waży 2kg jakby co. Może istnieje jakiś klej, materiał, który zwiąże korek z sufitem na tyle dobrze, że nie będę musiał używać żadnych kołków?

Gość10463
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Gość10463 » 28 mar 2018, 9:35

akustycy budowlani ... jak koguty piały od bladego świtu w poprzednim mieszkaniu nikomu nie przeszkadzało ;-)

izolację akustyczną montuje się pomiędzy źródłem dźwięku a przegrodą, nigdy za przegrodą bo dźwięki z sufitu przeniosą się na ściany i będą ściany buczeć pier... czy stękać czyli dupa blada i dalej problem istnieje

to tak jakbyś matę wygłuszeniową przykleił na masce a nie pod maską ...

Gość10463
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Gość10463 » 28 mar 2018, 9:38

Wojtyczko pisze:A myślałeś może o panelach akustycznych ? Sam miałem problem z wygłuszeniem mieszkania i zainwestowałem w panele :) Świetna sprawa, szybki montaż i bardzo dobrze wyglądają w mieszkaniu http://ehomuteboards.com/pl/


pokaż zdjęcia tego swojego sufitu po montażu tych paneli najlepiej pod różnymi kątami aby móc porównać kąt odbicia światła od płaszczyzny :lol:

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: -_- greg » 28 mar 2018, 15:02

Krystian_Tarnowski pisze:
izolację akustyczną montuje się pomiędzy źródłem dźwięku a przegrodą, nigdy za przegrodą bo dźwięki z sufitu przeniosą się na ściany i będą ściany buczeć pier... czy stękać czyli dupa blada i dalej problem istnieje

to tak jakbyś matę wygłuszeniową przykleił na masce a nie pod maską ...

Dźwięki i tak cały czas przechodzą w ściany, czy korek będzie na suficie, czy nie.
Izolacja to izolacja. W hydraulice rura jest izolatorem wody, i jak gdzieś jest dziura to jest wyciek, tak samo w izolowaniu hałasu.
Pod maskę stosuje się matę akustyczną (wygłuszeniową) a nie izolację aku ale przecież wiesz wszystko, po co ja to w ogóle piszę.

Antaro pisze:Skontaktowałem się ze sklepem z którego najprawdopodobniej będę zamawiał płytę korkową 4/50/100cm. Na chwilę obecną zastanawia mnie jedna rzecz. Sklep zasugerował że klejenie korka do sufitu to może być za mało. Zalecają wzmocnienie konstrukcji kołkami montażowymi. I tu pojawia się pytanie - co to znaczy? Ktoś robił kiedyś coś takiego? Mam płytę do sufitu przykręcić, czy jak? Bo ta opcja nie wchodzi w rachubę. Mam 2-3mm tynku a potem okrutnie twardy beton w który nic nie wwiercę, a na pewno nie łatwo.
1sztuka takiej płyty waży 2kg jakby co. Może istnieje jakiś klej, materiał, który zwiąże korek z sufitem na tyle dobrze, że nie będę musiał używać żadnych kołków?

Chodzi o to że element przyklejony do sufitu może odpaść, dlatego sugerują (i słusznie) dodatkowe mocowanie panela korkowego kołkami. Odpaść może farba razem z korkiem, niekoniecznie puści sam klej. Do twardego betonu potrzebny jest udar pneumatyczny, wtedy dobre wiertło wchodzi w taki beton jak w masło.
Sęk w tym że ten korek to nie jest szczęśliwy wybór i efekt końcowy może być rozczarowujący.
Lepiej już zrobić przegrodę składającą się z materiału pochłaniającego dźwięk i izolującego dźwięk a to można zrobić, robiąc sufit podwieszony. Jednak po tym może okazać się (i pewnie tak będzie) że trochę ściany hałasują, tzn te same dźwięki wydobywają się ze ścian. Sam sufit też będzie mocowany do głośnego sufitu i część hałasu przedostanie się na nową konstrukcję.

Antaro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2018, 19:27
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Antaro » 28 mar 2018, 17:38

A ile cm mi "zabierze" taki sufit podwieszany? Chodzi o to, że mogę sobie pozwolić na maksymalnie 5-6cm ubytku. No i kwestia ceny. Ile to mnie może wynieść, orientacyjnie. 15m2 powierzchnia.

Gość10463
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Gość10463 » 28 mar 2018, 18:34

Pianka dźwiękochłonna Basotect 3cm jak dla ciebie koszt ok 2000 pln bez kosztów montażu, tyle kosztuje cisza w obecnych czasach

greg ... przecież kołki w stropie będą mikrofonami dla profili stalowych a te doskonale przeniosą dźwięki na płytę GK, zmieni się wyłącznie wysokość pokoju ;-)

Antaro
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2018, 19:27
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Antaro » 30 mar 2018, 13:49

Mam 2 oferty wykonania sufitu podwieszanego z wyciszeniem wełną akustyczną. 2.5 do 3tyszł wrac z robocizną (2dni pracy). 13m2 powierzchnia sufitu.
Nie znam realiów, ale wydaje mi się to sporo. Jak uważacie?

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: -_- greg » 30 mar 2018, 22:31

Mikrofonowanie kołków ma pewne znaczenie ale bez przesady.
Basotect jako izolator? naprawdę? czy coś inaczej zrozumiałem?
Antaro nie wiem czy ten koszt jest ok. Można podsumować sam materiał. Jaka wełna?
jeśli zwykła (miękka) to pomoże tyle co korek, i może się okazać że szkoda poniesionych nakładów. Sposób wykonania ma duże znaczenie.
Co ze ścianami, gdy okaże się że izolacja sufitu dała tyle co nic... jakiś plan B?

Materiały, którymi warto się zainteresować to wełna mineralna gęstość 140kg/m3 lub materiał z innego surowca o zbliżonej gęstości i mata gumowa typu Semag FD1. Producenci obojętni chodzi o właściwości tych materiałów.

Wojciech Muszyński
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2018, 12:43
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Wojciech Muszyński » 28 cze 2018, 13:44

Temat jest bardzo trudny i nie do końca wiedziałem, czy korek się sprawdzi w tym celu. Finalnie zaryzykowałem i kupiłem korek ekspandowany i jestem zadowolony z efektu. Korek do izolacji kupiłem tutaj jakoś w zeszłym roku: http://korkowy.pl

Kamilaklimek
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 20 cze 2018, 8:18
Re: Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o pomoc.

autor: Kamilaklimek » 29 cze 2018, 13:00

U mnie w mieszkaniu sprawdziły się maty akustyczne, które daliśmy na ściany i pod parkiet a dodatkowo z mężem kupiliśmy też drzwi akustyczne od sowana i też bardzo fajnie wyciszają nam dźwięk - więc w końcu jest cisza i spokój w mieszkaniu


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów