Strop terriva vs wiązary.

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

rafalt1717
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2018, 9:15
Strop terriva vs wiązary.

autor: rafalt1717 » 01 mar 2018, 9:30

Cześć.

Czy możecie doradzić w kwestii jaki STROP lepiej zastosować w swoim domu? Zbliża się czas gdzie z architektem będziemy pracować nad naszym domkiem i powinniśmy podjąć decyzję.

Dom będzie bardzo podobny jeżeli chodzi o bryłę i dach do tego:
http://e-projekty.pl/projekt-domu-e-111-WAX1013
(projekt będzie prostokątem - bez wcięć)


1) Strop terriva - przemawia za nim to, że wtedy zostawili byśmy miejsce na schody i w przyszłości mogli sobie zaadaptować poddasze. Nie wiem jednak jak wygląda taki strop jeżeli chodzi o koszta. Czy chcąc w przyszłości adaptować poddasze powinienem od razu mieć w zamyśle jakiś układ i okna dachowe zrobić od razu czy można je wstawić w przyszłości?

2) Konstrukcja wiązarowa - w tym przypadku stryszek ze schodami rozkładanymi. Zastanawiam się tu również nad kosztami w porównaniu z terrivą i tradycyjną więźbą. Zastanawia mnie tu jaka jest akustyka np. w przypadku padającego deszczu czy silniejszego wiatru - czy bardzo słychać to przez sufit ocieplony obudowany płytami GK.

Jeżeli nie poruszyłem istotnego tematu na plus lub minus za którymś rozwiązaniem to proszę pisać.
Jeżeli różnica na rzecz terrivy nie jest ogromna, a niesie ze sobą plus użytkowego poddasza w przyszłości to skłaniałbym się ku temu odwlekając w ten sposób koszt schodów na później. A jak z tymi oknami dachowymi - od razu czy można później?

Proszę o rady. Dzięki!!

tomradzio
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 87
Rejestracja: 12 cze 2015, 9:20
Lokalizacja: Warszawa
Re: Strop terriva vs wiązary.

autor: tomradzio » 27 mar 2018, 5:21

Ja zrobiłem tak samo jak Ty chcesz zrobić, czyli zostawiłem miejsce w stropie na wpięcie schodów. Tyle, że u mnie strop to system Porotherm, czyli pustaki ceramiczne jako wypełnienie pomiędzy belkami. Otwór na schody jest zabezpieczony dookoła zbrojeniem z prętów (to się nazywa "wymian"). Natomiast co do kwestii rozkładu pomieszczeń na takim poddaszu na stropie gęstożebrowym to jeżeli tego nie zrobisz i nie zostawisz sobie podciągów, to nie będziesz mieć możliwości wymurowania działówek z jakiegoś cięższego, solidniejszego materiału. To jest niezależnie od tego jakiej firmy system sobie kupisz. W takiej sytuacji zostaje ci wyłącznie ścianka z płyt gipsowo-kartonowych... Ale poddasze to nie jest duża przestrzeń i na pewno będziecie w stanie coś tam już zaplanować.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Strop terriva vs wiązary.

autor: laik2304 » 27 mar 2018, 6:44

rafalt1717 pisze:Cześć.

Czy możecie doradzić w kwestii jaki STROP lepiej zastosować w swoim domu? Zbliża się czas gdzie z architektem będziemy pracować nad naszym domkiem i powinniśmy podjąć decyzję.

Dom będzie bardzo podobny jeżeli chodzi o bryłę i dach do tego:
http://e-projekty.pl/projekt-domu-e-111-WAX1013
(projekt będzie prostokątem - bez wcięć)


1) Strop terriva - przemawia za nim to, że wtedy zostawili byśmy miejsce na schody i w przyszłości mogli sobie zaadaptować poddasze. Nie wiem jednak jak wygląda taki strop jeżeli chodzi o koszta. Czy chcąc w przyszłości adaptować poddasze powinienem od razu mieć w zamyśle jakiś układ i okna dachowe zrobić od razu czy można je wstawić w przyszłości?

2) Konstrukcja wiązarowa - w tym przypadku stryszek ze schodami rozkładanymi. Zastanawiam się tu również nad kosztami w porównaniu z terrivą i tradycyjną więźbą. Zastanawia mnie tu jaka jest akustyka np. w przypadku padającego deszczu czy silniejszego wiatru - czy bardzo słychać to przez sufit ocieplony obudowany płytami GK.

Jeżeli nie poruszyłem istotnego tematu na plus lub minus za którymś rozwiązaniem to proszę pisać.
Jeżeli różnica na rzecz terrivy nie jest ogromna, a niesie ze sobą plus użytkowego poddasza w przyszłości to skłaniałbym się ku temu odwlekając w ten sposób koszt schodów na później. A jak z tymi oknami dachowymi - od razu czy można później?

Proszę o rady. Dzięki!!


Mając na celu pierwszą opcję nie tyle co trzeba pomyśleć o otworze na schody ale też o wszystkich instalacjach podciągniętych na poddasze.

Okna jeśli to zrobi się dobrze, da się wstawić w późniejszym etapie. Należy jedynie przemyśleć gdzie, bo na etapie krokwi da się jeszcze coś pokombinować :D
Dawid2304


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów