Cegły i deski do fundamentu

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 18 mar 2018, 15:50

Witam, posiadam działke rod i będę robił dobudówkę 2m(szer)x3m(dł). Beton w workach mam już kupiony Potrzebuję wylać fundament na wys ~10 cm. Czy mógłbym wysypać troche piachu, wrzucić troche cegieł, starego drewna, zrobić zbrojenie z pretów tych co mam i na to wylać beton ? Kiedyś robili że gruz wrzucali i zalewali było ok a to jest na działkę gdzie korzysta się tylko gdy jest ciepło a i tak przebywamy na zewnątrz.
Proszę o porady, beton kupiłem BAUMIT B20

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: Interno » 18 mar 2018, 18:26

Jaki to fundament ? Ława, płyta ?.
Co to znaczy wys. ok. 10 cm ?. względem czego ?.
Gdzie chcesz wrzucać ten gruz i stare drewno ?.
Daj jakiś rysunek lub bardziej precyzyjny opis.
Papier cierpliwy i myślenie nie boli.
Zrób raz a dobrze, poprawki bywają kosztowne.
Robisz tę dobudówkę tak na dziko ?.

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 18 mar 2018, 21:22

Hmmmmm nie wiem ja to wytłumaczyć, działka aktualnie wygląda tak https://zapodaj.net/9eecd45e1ce08.jpg.html pnącze wywale, ta scianka co jest widoczna z drzwiami pójdzie out, gdzie jest wbity pierwszy kij to będzie do tego miejsca dobudówka. Chce zrobić szalunek do okoła ~2m szer, 3 m dł i w to wysypać na ziemie troche żwiru na to stare dechy z tej sciany i cegły, wylać na to beton. Chce zrobić do wysokości jak są położone te kafelki. No można tak powiedzieć że wstępny projekt 3d mam zriobiony wymiary też. Przed zabetonowaniem chcę zrobić jeszcze szkielet scianek i wtedy po tym zrobić wylewke.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: Interno » 18 mar 2018, 22:01

Nadal tego nie widzę ale jak masz wizję 3D to OK, działaj.
Na gruncie prawdopodobnie chcesz sypnąć żwir na to może jakiś gruz, drewno to raczej jako szalunek/ograniczenie dla lanego betonu.
10 cm betonu jako płyta o powierzchni 6 m2 z jakimś tam zbrojeniem, daj siatkę dołem i górą to się nazywa zbrojenie krzyżowe.
Zależy co tam masz za grunt ale jaki by nie był płyta będzie wysadzana do góry i kiedyś popęka, jak szybko to zależy od wielu czynników.
Może poradź się na miejscu jakiegoś kumatego budowlańca aby wyszło w miarę przyzwoicie.
Mam tylko nadzieję, że za chwile nie zaczniesz na tej wylewce układać płytek ceramicznych.
Taka płyta betonowa będzie zaciągała wilgoć z gruntu.
Przemyśl spokojnie sprawę.

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 18 mar 2018, 22:38

Właśnie o to mi chodzi, płytki nie będą tam układane tylko wylewka. Potem układane panele z drewna (bo mam za free) nie pamiętam jakiej grubości ale są jakoś do 2cm. A te stare drewno wymieszane z gruzem nie może być tylko ewentualnie gruz ? Bo chciałem to jakby "zagęścić" i żeby mniej betonu wykorzystać (ale bez przesady). Mam jeszcze styropian ale czy w fundament on sie przyda to nie wiem.

PS. Ja myślałem że te kafelki są położone na fundamencie a one są na cegłach (z betonem chyba) i nic nie opadło.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: Interno » 18 mar 2018, 23:40

Drewno w betonie to raczej zły pomysł.
Drewno powoduje pękanie betonu i jego zagrzybienie.
Często nie usunięte szalunki są przyczyną zagrzybienia fundamentów.
Drewno nie usunięte z podbudowy dróg komunikacyjnych wysadza asfaltobeton.
Nie każdy gruz nadaje się do betonu.
Kamienie, gruz betonowy w jakieś tam nie za dużej ilości OK ale cegła materiał porowaty już raczej NIE.
Czasem na budowach tłuką cegły mieszają ze żwirem ubijają i zalewają betonem ale różnie z tym potem bywa.
Styropian twardy może być wykorzystany w jakiejś tam grubości ale musi leżeć na stabilnym podłożu np. gruzobetonowym podłożu a potem na nim musi być odpowiedniej grubości warstwa betonu/szlichty zwykle zbrojona aby nie pękała.
Pod panele będziesz musiał dać folię jako izolację przeciwwilgociową.
O ściankach musisz sam pomyśleć na czym je postawisz i jak zabezpieczysz przed wilgocią.
To by było na tyle.

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 19 mar 2018, 9:29

W środku też bym musiał wylać od 1-2 cm bo podloga z drewna sie zapadla ale boje sie o tą wilgotność. A może na legarach by zrobić ? Słupki betonowe co np. 50 cm na to kantówki lub grube dechy (które mam, kantówek nie mam) i na to deski. Wtedy nie będzie trzeba się martwić o wilgotność?

Albo jeżeli wylewka to na zewnątrz jak wcześniej rozmawialiśmy : szalunek, żwir, zbrojenie krzyzowe, gruz, beton.
A w środku (początek domku 2x2m) żeby złapać poziom z wylewka na rogach styropian szer. 10 cm na rogach żeby wypoziomować pod nią położyć folie przeciwwilgociową i zrobić zakładke 10 cm na ściane z drewna i wtedy wylać beton z żwirem. Zaizoluje ? Dobrze myślę ?

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 20 mar 2018, 10:07

Dzięki za porady. Jednak zrobię legary ze względu na obawę wilgotności.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: laik2304 » 20 mar 2018, 14:34

Lepiej nic nie rób..
Dawid2304

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 20 mar 2018, 14:56

laik2304 pisze:Lepiej nic nie rób..

Czemu ?

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: laik2304 » 20 mar 2018, 15:49

lysy66 pisze:
laik2304 pisze:Lepiej nic nie rób..

Czemu ?


Bo jak widać nie masz zielonego pojęcia co robisz.. Tanio wychodzi drożej. Lepiej spytać o poradę nawet prostego budowlańca, to podstawy.
Dawid2304

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 20 mar 2018, 16:33

Czyli drożej wyjdzie taniej ? Może lepiej od razu projektanta wynająć i żeby zrobił projekt dobudówki 2x3 za kilka tyś ? Wtedy będzie lepiej ? To nie jest apartament tylko działka rod...

lysy66
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 mar 2018, 14:51
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: lysy66 » 20 mar 2018, 16:34

laik2304 pisze:
lysy66 pisze:
laik2304 pisze:Lepiej nic nie rób..

Czemu ?


Bo jak widać nie masz zielonego pojęcia co robisz.. .

Dlatego zapytałem o poradę.

polly28
Aktywny
Aktywny
Posty: 245
Rejestracja: 14 lis 2017, 13:39
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: polly28 » 21 mar 2018, 15:22

Myśle, że tutaj ważne może być zaopatrzenie w bloczki fundamentowe. Jednakże, postaw na możliwie najwyższą jakość. Keramzyt System ze Szczecina zaopatrywał mnie jakiś czas temu, zdecydowanie był to dobry ruch!

Nephalim123
Aktywny
Aktywny
Posty: 263
Rejestracja: 03 sie 2017, 8:00
Re: Cegły i deski do fundamentu

autor: Nephalim123 » 26 mar 2018, 12:42

Też sądzę że bloczki będą dobrym wyjściem do takiego typu budowy.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 17 gości

Gotowe projekty domów