zagęszczanie gruntu pod ławami

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35
zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: GREGOR__Z » 05 cze 2011, 9:50

Witam. Zaczynam budowę nowego domu w miejscu starego. Poziom wód gruntowych na tym terenie jest dość wysoki. Operator wybrał wszystko co było na głębokość około 70cm a resztę kopałem łopatą. Przy okazji wybierałem kamenie które pozostały ze starych fundamenów. całe ławy będe miał szałowane. Po zrobieniu wykopu okazało sie ze miejscami (tam gdzie byłyu kamienie) wybrałem około 20 cm za głęboko.W projekcie mam pod ławami podsypkę z piasku. Wyrównałem wszystko piaskiem i zagęszczałem (zagęszczarka 90 kg). Do jakiego stopnia trzeba zagęścić? Jak to sprawdzić? Wiadomo że nie będzie to twarde podłoże jak "klepisko". Zgodnie z [projektem bede wylewał 10 cm chudziaka i póżniej ławy wysokie na 40 cm wszystko na szerokość 55 i 65 cm. Obawiam sie tego czy kiedyś w przyszłości dom może siąść nierówno w mejscach zagęszczania czy jest to raczej niemożliwe przy zastosowaniu takich ław. Dodam że do tego dojdzie na tym zbrojonapłyta wraz z cokołem.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Sławek12 » 07 cze 2011, 11:06

Witam.

Zagęszcza się warstwami z odpowiednią wilgotnością, którą oznacza się laboratoryjnie w celu najlepszego upakowania ziarn. Zagęszczenie w terenie mierzy się orientacyjnie np. penetrometrem (oczywiście mówimy o sposobie dostępnym dla laika a nie np. o płytowym sposobie). Można to zrobić również poprzez sondowanie dynamiczne sondą lekką ale dla takiej miąższości wynik będzie myślę "niestabilny".

GREGOR__Z
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:35
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: GREGOR__Z » 08 cze 2011, 21:21

To w jaki sposób sprawdzi to teraz kierownik budowy zezwalający na przystąpienie do wylewania chudziaka?
Z rozmów ze znajomymi którzy budowali domy okazuje się ze nikt w jakiś szczególny sposób nie sprawdza zagęszczenie tylko wizuanie i od razu nakazują wylewania betonu.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Sławek12 » 20 cze 2011, 21:09

Właśnie...

I to jest błąd polskiego prawa. Na zachodzi powszechne jest wykonywanie dokumentacj geotechnicznej przed wykonaniem wkopu fundamentowego i jego projektu... U nas to raczkuje a ludziemówią, że projektanci nie zalecają wykonywania wierceń tylko mówią... "wkop się sam na 1,5 metra... jest piasek jest ok..." Postępowanie skrajnie nieodpowiedzialne...
Tak samo jest z brakiem kontroli dogęszczenia...
Teraz powinni sprawdzić dogęszczenie np. płytą dynamiczną...

Kolbek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 24 sty 2018, 14:05
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Kolbek » 08 mar 2018, 9:52

A propos zagęszczenia gruntu: uważacie, że ta firma jest godna zaufania? https://www.plyta-dynamiczna.pl/plyta-dynamiczna/ Potrzebuję pomiarów zagęszczenia gruntu na mojej działce, jestem zielony w temacie i potrzebuję Waszej pomocy. Z tego co wiem to nie można robić takich pomiarów samemu, prawda? Słyszałem o jakichś podpisach, uprawnieniach itd. i trochę mnie to przeraża. Wolę zapłacić raz i się nie martwić o nic, niż mieć to wszystko na głowie.

Nephalim123
Aktywny
Aktywny
Posty: 263
Rejestracja: 03 sie 2017, 8:00
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Nephalim123 » 26 mar 2018, 12:39

A nie lepiej by było mikropale albo inne wzmocnienie gruntu?

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Sławek12 » 17 lip 2019, 14:01

Czyli zaczynamy wchodzić w rząd wielkości 60-100 tys. zł bo taki jest przeciętny koszt mikropalowania pod domek jednorodzinny...
geo-technika.pl

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: zagęszczanie gruntu pod ławami

autor: Om3k » 18 gru 2019, 20:28

Chciałbym wrócić do pytania GREGOR_Z z pierwszego posta, Jeśli przegłębienia wykonane podczas usuwania kamieni są niewielkie, to nie powinno to zaszkodzić budynkowi. Takie miejsca wypełnia się tzw. chudym betonem, zwanym też warstwą wyrównawczą z betonu podkładowego. Nazywa się to warstwą wyrównawczą, ponieważ służy wyrównaniu spodu wykopu, a zarazem stanowi pewne oparcie dla dystansów, szalunków i szkieletów zbrojeniowych ław. Warstwa wyrównawcza z betonu podkładowego zgodnie z normami pozwala zmniejszyć minimalną grubość otulenia prętów zbrojeniowych. Zabezpiecza też dno wykopu przed rozluźnieniem i uplastycznieniem podczas ulewnych opadów deszczu, a w gruntach ekspansywnych przed wysuszeniem i skurczem gruntu latem. Jak widać ma sporo zalet.
Jeśli z jakiś powodów wypełniłeś zagłębienia piaskiem, a następnie zagęściłeś nasyp mechanicznie warstwami to też powinno być OK. Ale zamiast zwykłego piasku lepiej do tego użyć pospółki, czyli mieszaniny piasku i żwiru. Kruszywo o zróżnicowanym uziarnieniu (czyli dużej różnoziarnistości) lepiej bowiem się zagęszcza niż piasek, a po zagęszczeniu charakteryzuje się lepszą nośnością. Ale wówczas trzeba się śpieszyć, aby nie dopuścić do zalania wykopów w czasie opadów deszczu.
Wskaźnik zagęszczenia wymienianego gruntu powinien podać projektant. Zazwyczaj pod ławami fundamentowymi domów jednorodzinnych jest to Is o wartości od 0,98 do 1,0. Gorzej z wiarygodną kontrolą jakości wykonania zagęszczenia. Wspomniane przez forumowiczów metody badań mają swoje ograniczenia, a do wyników niektórych badań należy podchodzić ostrożnie. W magazynie "Inżynier Budownictwa" z grudnia 2019 r., (darmowa wersja tego magazynu w formacie PDF jest na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa) przeczytać można chociażby, że wyniki kontroli zagęszczenia gruntów uzyskane lekką płytą dynamiczną nie mają związku z rzeczywistymi wartościami wskaźnika zagęszczenia Is. Dla określonego wskaźnika zagęszczenia Is inne będą wskazania płyty dla gruntu w stanie suchym, a inne gdy grunt będzie wilgotny czy nawodniony. Rozbieżności wyników w stosunku do metody pomiaru gęstości "in situ" - wynoszą nawet 60%. Z tego względu w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych najskuteczniejszą metodą jest bezpośrednia obecność kierownika budowy w czasie wymiany i zagęszczania gruntu, oraz kontrola, czy wykonawcy starannie zagęszczają mechanicznie grunt warstwami. W przypadku większych budów kontrole powinny być wykonane przy użyciu metod opartych na pomiarze gęstości gruntu ułożonego nasypu w odniesieniu do ich cech zagęszczalności określonych w aparacie Proctora.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów