Wymiana starych kaloryferów

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Kebi88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2017, 12:42
Wymiana starych kaloryferów

autor: Kebi88 » 23 lut 2018, 11:20

Witam

Mam pytanie odnośnie prawidłowego doboru grzejników w mieszkaniu o powierzchni ok. 64 m, jest to mieszkanie na ostatnim piętrze tj 3. Dodam że posiadam stare grzejniki typu żeliwnego i tak w:

Kuchni o powierzchni 7,5 m2/ 4 żeberka (małe okno)

Salon o powierzchni 19 m2/ 14 żeberek (duże okno plus okno balkonowe i małe okno)

Sypialnia o powierzchni 12 m2/ 6 żeberek (duże okno)

Mały pokój o powierzchni 7,5 m2/ 5 żeberek (duże okno)

Przedpokój o powierzchni 12,5 m2 / bez kaloryfera (bez okien)


Sprawa stała się nieprzyjemna, przeprowadziłem generalny remont mieszkania, niestety przez roztargnienie nie ociepliłem sobie sufitów podwieszanych, chociaż sam blok i strop dachu są ocieplone, została przeprowadzona termoizolacja bloku i wydawało się, że w mieszkaniu będzie cieplutko. Niestety podczas pierwszych przymrozków w mieszkaniu nie jest ciepło max do 21 stopni, ale mimo wszystko jest odczuwalny dyskomfort cieplny.

Zastanawiam się nad wymianą kaloryferów na takie o większej mocy, może to pomoże w rozwiązaniu problemu, kaloryfery są też leciwe i nieładnie wyglądają to jest też drugi powód do wymiany


Bardzo proszę o pomoc w doborze czegoś odpowiedniego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lut 2018, 17:01

Nie należy instalować grzejników na "zimnych" ścianach a zwłaszcza pod oknem!! Grzejnik tam umieszczony wygeneruje ponad 2 x większe koszty eksploatacji.
HVAC - najtańszy komfort.

Kebi88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2017, 12:42
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Kebi88 » 26 lut 2018, 20:57

Nie mam takiej możliwości... pomoże ktoś???

Awatar użytkownika
Tom1000k
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:45
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tom1000k » 26 lut 2018, 21:38


Retybnas
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2018, 14:31
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Retybnas » 27 lut 2018, 14:38

Ogólnie zobacz sobie ogrzewanie takie kanałowe takie grzejniki na :
TERMO-INSTALPLAST , my sobie do domu zamówiliśmy bardzo wygodna i fajna sprawa to jest. Polecam sprawdzić sobie może ci się spodoba.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lut 2018, 17:28

Retybnas pisze:Ogólnie zobacz sobie ogrzewanie takie kanałowe takie grzejniki na :
TERMO-INSTALPLAST , my sobie do domu zamówiliśmy bardzo wygodna i fajna sprawa to jest. Polecam sprawdzić sobie może ci się spodoba.

Szkoda, że zdarzają się takie tumany, co wasze grzejniki instalują pod oknami!!!!
HVAC - najtańszy komfort.

Kebi88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2017, 12:42
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Kebi88 » 06 mar 2018, 17:03

Witam

Byłem w spółdzielni, ale trafiłem na średnio ogarniętego gościa, bo teraz mam pytanie, czy przedpokój który nie ma kaloryfera też jakoś wliczam ? Przedpokój jest duży ( jak na warunki blokowego budownictwa), więc nie wiem czy dodatkowo do każdego pomieszczenia nie dać 1-2 żeberka więcej ?

Gość ze spółdzielni zalecił abym dał tyle żeberek nowych ile mam starych... przy obecnym stanie nie ma szału jak wspominałem..

Tomasz_Brzeczkowski, ale 90% ludzi którzy mieszkają w blokach ma takie warunki... nie wiem skąd te zdziwienie...

Retybnas niestety w bloku to raczej odpada... gdybym miał dom to ok...

Nie wiem czy stronka jest dobra, robiłem wyliczenie jednego pokoju, wychodzi że muszę mieć 18 żeberek... obecnie mam 14... braknie miejsca pod oknem... chociaż chyba w tych nowych grzejnikach nie ma problemu z dołożeniem żeberek... ?

Awatar użytkownika
Tom1000k
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:45
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tom1000k » 06 mar 2018, 17:17

Kebi88 pisze: czy dodatkowo do każdego pomieszczenia nie dać 1-2 żeberka więcej ?


Nie wiem czy stronka jest dobra, robiłem wyliczenie jednego pokoju, wychodzi że muszę mieć 18 żeberek... obecnie mam 14...

Weź się chłopie zdecyduj, chcesz dołożyć, a jak ci wylicza żeby dołożyć to nie chcesz.

Mówisz szału nie ma. Nie wierzę, że przy 14 żeberkach nie zagrzeje pokoju w bloku. Masz te grzejniki otwarte na full?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 mar 2018, 5:16

ale 90% ludzi którzy mieszkają w blokach ma takie warunki... nie wiem skąd te zdziwienie...
Czy fakt, że miliardy much jedzą g... powinie nam coś mówić? Czy jak 99.99999% uważało, że Słońce krąży wokół ziemi to tak ma zostać?
Ogromne zużycie ciepła to smog. Trzeba walczyć z tumanami co instalują grzejniki pod oknami!!! Bezmózgowce są groźne dla środowiska!!!
HVAC - najtańszy komfort.

Berfens
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 23 sty 2018, 9:18
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Berfens » 07 mar 2018, 13:34

Warto zauważyć że nie zawsze najdroższa droga to najlepszy wybór, czasem także tanie ogrzewanie jest bardzo dobre i trwałe..

Kebi88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2017, 12:42
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Kebi88 » 07 mar 2018, 14:45

Tom1000k,

14 żeberek, ustawione na 5 nie daje rewelacji, grzejniki mają ok 30 lat..Co do tych wyliczeń to może źle to ująłem, w pobliskim markecie budowlanym mają grzejniki o mocy 112 W, więc zapotrzebowanie na ogrzanie pokoju wychodzi 18 żeberek. W takim razie muszę poszukać kaloryferów o większej mocy, bo 18 żeberek mi nie wejdzie...

Tomasz_Brzeczkowski

Gdybym był przed remontem to inaczej bym go zaplanował... może za kilka lat to zmienię na obecną chwile przerabianie instalacji odpada.

Berfens

Tanie tzn jakie?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Interno » 07 mar 2018, 16:57

Kolego, że grzejniki żeliwne 30 letnie to jeszcze nic złego w tym nie ma.
Jaką masz w bloku instalację grzewczą ?.
Możesz to opisać ?.
Bo może nie problem w ilości żeberek a w przepływie/ilości czynnika grzejnego.
Mam u teściowej w bloku takie stare grzejniki żeliwne, gdybym zawory dał na 5 to mógłbym smażyć jajka.

Kebi88
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 01 lis 2017, 12:42
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Kebi88 » 07 mar 2018, 20:07

Znajomi też mają takie grzejniki i u nich na ustawieniu 3 cieplej w pokoju jak u mnie na 5.
Może grzejnik ma w sobie kamień? Siostra zmieniała kaloryfery na te nowsze i cieplutko w mieszkaniu... podobny metraż.. tylko nowe grzejniki.

Nie wiem jakie są parametry ogrzewania
Jest to ogrzewanie centralne...

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Interno » 07 mar 2018, 21:12

Żeberek lub grzejników o podobnej mocy musisz zamontować tyle ile jest w dokumentacji instalacji.
Może już ktoś pododawał i instalacja ma zaburzony rozdział ciepła?.
Pod nowe grzejniki daj materiał izolacyjny i odbijający ciepło na mieszkanie.
Trzeba sprawdzić drożność szczególnie powrotów i odpowietrzanie pionów a także działanie pompy prawdopodobnie w węźle.
Może spółdzielnia może Ci pomóc w powyższym.
Płukanie grzejników z kamienia to też zwykle należy do zarządcy obiektu.
Kamień zmniejsza przepływ ciepłej wody ale rzadko kiedy jest w stanie zatkać połączenia między żeberkami tam są nyple cal i ćwierć lub półtora cala.
Cała heca z grzaniem polega na tym aby do grzejnika napływała ciepła woda i oddała jak najwięcej swojego ciepła na jak największą powierzchnię grzejnika a ta odpływająca z grzejnika miała jak najniższą temperaturę w stosunku do napływającej.
Są różne metody regulacji i laik łatwo to wszystko może zaburzyć.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana starych kaloryferów

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 mar 2018, 22:32

Są różne metody regulacji i laik łatwo to wszystko może zaburzyć.
Słusznie!!! Wielu niestety jest laików. Ja uważa, ze nawet tumanów. Przykład odmóżdżenia - grzejnik pod oknem, termostat w górnej części grzejnika. Laik to zrozumie dlaczego tak nie wolno, a tuman już nie.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości

Gotowe projekty domów