Izolacja findamentów

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10
Izolacja findamentów

autor: 08111976 » 18 maja 2008, 14:19

Witam

Wiem, że jest sporo postów na ten temat i mniej więcej wiem jak powinno się to wykonać, ale moja ekipa budowlana już wykonała izolacje więc prosze tylko o opinię, czy pomysł jest dobry lub przynajmniej akceptowalny.
Ławy fundamentowe izolacja tylko pozioma między ławą, a ścianą fingamentową, 2xpapa.
Ściany fundamentowe (z litego betonu) z dwóch stron den-bit (podaję nazwę z faktury, nie wiem co było na opakowaniu, masa asfaltowo-kauczukowa), od zewnątrz dodatkowo 5 cm styroduru i folia kubełkowa (kubełkami w stronę ściany), na wysokości ław drenarz.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 maja 2008, 8:54

Zrobiono dokładnie odwrotnie.
Folia kubełkowa ma za zadanie wody nie wpuścić ale wypuścić ( jak na rys. isola.no/produkter__1/system_platon/platon_xtra_grunnmur )
Inatrukcja montażu
isola.no/content/download/791/6007/version/4/file/Xtra%20man%20mars-07.pdf

Sposób montażu jaki 08111976 opisałeś przypomina włożenie gumowego płaszcza ( na wszelki wypadek) pod płaszcz z goretexu.

Styropian zaś to zdecydowanie izolacja termiczna, służy do ograniczenia emisji ciepła, więc powinna być między źródłem a odbiornikiem!!!!

Sposób montażu jaki 08111976 opisałeś styropian ma nie wpuścić zimna?!?! ale zimna w fizyce nie ma, jest tylko energia!

Zatrudnianie niekompetentynych "fachowców" przełoży się na wyższą wilgotność ścian i duże straty energii czyli zawyżone rachunki za ogrzewanie.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 maja 2008, 11:20

A jak miałeś izolację rozwiązaną w projekcie ?
Poza tym na takie pytanie powinien Ci odpowiedzieć Kierownik Budowy.
Pozdrawiam.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 19 maja 2008, 13:18

W projekcie była tylko izolacja przeciwwilgociowa na ścianach i styropian na zewnątrz, zastanawiam się nad celowością folii kubełkowej, której w projekcie nie było, chyba że ma ona chronić styrodur.

Panie Tomku, dziękuję za linki, ale niestety nie znam ani słowa po niemiecku więc są one dla mnie mało przydatne, jednak widzę na nich że styropian jest także zastosowany tylko na zewnątrz folii, gdyż w tych zastosowaniach tworzy ona izolację przeciwwilgociową. Moim zdaniem wszystk to kwestia adaptacji.

Styropian jest izolacją termiczną i w takiej roli jest właśnie zastosowany, tworzy własnie izolacje mięszy odbiornikiem, a żródłem. W tym wypadku odbiornikiem jest grunt, a żródłem ściany fundamentowe, które przewodzą enegrię cieplną ze ścian budynku i bez steropianu tworzyłyby swego rodzaju radiator.

Nie bardzo też rozumiem o co chodzi z wpuszczeniem zimna, czyżby tak bardzo istotna była semantyka? Oczywiście, że w fizyce stosuje się pojęcie energi, ale jak ktoś napisze, że nie chce wpuścić zimna lub że nie chce wypuścić ciepła to i tak wszyscy wiedzą o co chodzi i to nie zmienia praw fizyki. Przykład z innej beczki: w fizyce przyjeło się, że prąd płynie od plusa do minusa, w rzeczywistości jest odwrotnie, ale jakoś wszystkie wzory od momentu gdy się ludzkość zorientowała nie straciły na ważności.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 maja 2008, 14:25

Dawanie w domu niepodpiwniczonym styropianu na fundament ma sens wyłącznie, gdy wierzymy, że zimno wchodzi, a nie ciepła wychodzi.
Linki podałem z myślą o rysunkach, wyjście wilgoci wyklucza lepikowanie ściany.
Ściana fundamentowa nie może być grzana, czyli być źródłem. A jeżeli ma być grzana to izolacja ze styropianu musiałaby być z trzech stron na rys nie-co.pl/izolowanie.php

Ale jak ktoś kocha rachunki zwłaszcza wysokie ... to zawsze może włożyć izolację ale nie izolować! Kwestia interpretacji.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 19 maja 2008, 16:04

Moim zdaniem Pana teoria jest słuszna tylko przy założeniu, że ściany izolujemy od środka, wtedy faktycznie izolacja terminczna fundamentu nie ma sensu ponieważ ściany nie pracują jako akumulator ciepła w budynku i nie ma połączenia termicznego między wnętrzem które ogrzewamy, a fundamentem. Ja mam natomiast zamiar ściany ocieplić od zewnątrz, wtedy sama ściana bedzie oddawała ciepło do gruntu za pośrednictwem fundamentów. Nie wiem dlaczego upiera się Pan przy tym wchodzeniu zimna, przecież to tak naprawdę to samo co wychodzenie ciepła, zresztą możemy posługiwać sie jescze precyzyjniej przemieszczenie się energi z wyższego poziomu do niższego to tylko semantyka, efekt jest dokładnie taki sam i zjawisko się nie zmienia.
Myślę więc że nieporozumienie wynika stąd, że nie zapytał Pan jak bedą ocieplone ściany budynku, a nie od czyjejś "wiary" w którą stronę przemieszcza sie energia.
Fakt ocieplenie ściany fundamentowej z obu stron dałoby lepszy efekt, ale ocieplenie ich z zewnątrz wydaje mi się, że da po prostu satysfakcjonujący.
Możemy też zadać sobie pytanie dlaczego ocieplać ściany z zewnątrz, a nie od wenwnątrz lub lepiej jak w domach pasywnych z obu stron, więc odpowiem: poniesiona inwestycja na taką technologię, która wiążę sie czemu Pan nie zaprzeczy z zastosowaniem m.in wentylacji mechanicznej, nie zwróci się moim zdaniem w rozsądnym czasie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 maja 2008, 16:33

Czy to środowisko gruntu czy powietrza to nie ma znaczenia. tak jak zakopywać płytę styropianu w gruncie Pan sobie ją postawi ... zatrzyma ciepło.

>>>>Nie wiem dlaczego upiera się Pan przy tym wchodzeniu zimna, przecież to tak naprawdę to samo co wychodzenie ciepła,<<<<
Upieram się bo dla mnie to nie to samo. Ale skoro Pan i Pana "budowniczowie" tak uważają to nie będę do izolowania namawiał.

>>>>Możemy też zadać sobie pytanie dlaczego ocieplać ściany z zewnątrz, a nie od wenwnątrz<<<<
Izolacja to jest termos nie ściana!

Dwie lodówki (identyczne) jedna (proporcjonalnie ) niedomknięta na 5mm
Izolacji termicznej mają tyle samo, ale zamknięta zużywa wielokrotnie więcej energii.

to nie jest błachostka. Przy domu 12/8m to spokojnie 20 000kWh w sezonie!

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 19 maja 2008, 19:35

Wszystko to kwestia podejścia.
Ja nie twierdzę, że izolacja ścian od środka spowoduje mniejsze straty ciepła niż od zewnątrz z zaizolowanym fundamentem bo to byłaby oczywiście fikcja.
Problem przy budowaniu i projektowaniu domu nie tkwi w znalezieniu najlepszego rozwiązania pod względem oszczędności energetycznej, ale w znalezieniu optymalnego rozwiązania pod względem kosztów utrzymania i kosztów wykonania. Nie sztuka wydać na izolacje, wentalacje, solary i pompę ciepła 200 000 zł bo to będzie najlepsze rozwiązanie, pytanie brzmi kiedy nam to się zwróci? A jak już minie te 10 czy 15 lat to czy nie dojdziemy do wniosku, że lepiej było tą kasę wyłożyć na np dobrą lokatę i mieć ją podwojoną i płacić sobie spokojnie trochę wyższe rachunki bo i tak nasz rekuperator i solary są już do wymiany ?
Po prostu nie dajmy się zwariować.
Proszę od razu nie przekręcać moich słów i napisać: Proszę bardzo nic nie izolujmy, płaćmy wysokie rachunki!!. Nie chodzi o popadanie ze skrajności w skrajność, ale o znalezienie właśnie złotego środka. Walczmy z wilgocią, ucieczką ciepła, oszczędzajmy energię, ale nie za wszelką cenę. Nie wydawajmy 10 000 zł, żeby oszczędzić 100 zł na rocznych rachunkach bo to po prostu nie ma sensu. Takie jest moje podejście.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 maja 2008, 8:55

Nie jestem zwolennikiem ani pomp ciepła ani solarów! Te dwie rzeczy wiążą się nierozerwalnie z centralną dystrybucją ciepła, czyli nie nadają się do domów o małych potrzebach ciepła. Instalacja solarów i pomp ciepła opłacalna jest wyłącznie przy dużym zużyciu, np zabytki. Między innymi dlatego izolowanie ma tak wielu wrogów w krajach gdzie jest silne lobby grzewcze!

przykład:
koszt materiału + montaż w domu 200m2 (rzut w artykule) niecentralnego ogrzewania podłogowego wyniósł 8800zł. Kosz zakupu izolacji (40 cm styropian w podłodze, 40 cm wełny w ścianie i 50 cm w dachu) 31000zł

ekoenergia.dzien-e-mail.org/content/view/150/73/
jak widać nie chodzi o inwestycję a o przeniesienie kosztów z "ogrzewania " na izolację!
Kolejny przykład domu izolowanego
ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/81/

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 20 maja 2008, 9:48

Czyli sama izolacja i ogrzewanie kosztowało prawie tyle co stan surowy otwarty bez dachu (budowa systemem gospodarczym). Zgadzam się z kolega 08 odnośnie kosztów. Wykonywanie kosmicznie drogiej izolacji dla szarego zjadacza chleba nie zwróci sie nigdy.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 maja 2008, 9:51

Może lepiej policzyć . Koszt izolacji + kompletnego ogrzewania to 40000 zł . Ile kosztuje słaba izolacja + centralne kompletne?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 20 maja 2008, 10:11

Czyli koszt wykonania dachu na budynku jednorodzinnym. Czy zwykły człowiek który buduje się z kredytu lub oszczędności, które zbierał przez x lat będzie wolał zrobić dach czy izolację która mu się nie zwróci w ciągu jego życia ??
Co to jest słaba izolacja a co to mocna, zacznę się czepiać słówek tak jak Pan to lubi robić :-) ?
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 maja 2008, 10:22

przecież jeżeli się buduje taniej niż tradycyjnie to jakie zwiększenie kosztów? Nikt nie buduje samego dachu. Jak nie wydam kasy na co, kotłownię komin, przyłącze... to mam na izolację i jeszcze zostanie!

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 20 maja 2008, 19:23

Panie Tomku, chyba czegoś nie rozumiem. Jakie ogrzewanie Pan proponuje jeśli nie centralne? Czyżby grzejniki elektryczne ? Bo chyba nie powie Pan, że przy tak mocnej izolacji ogrzewanie jest wogóle zbędne.

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 20 maja 2008, 19:37

Poza tym wracając do kosztów to zapomniał Pan wspomnieć, że przy takim systemie jak w podanym przez Pana linku WYMAGANA jest wentylacja mechaniczna co daje nam kolejne 30 000 zł kosztów. Ogrzewanie elektryczne to jedno z najdroższych na rynku, zmniejszając energochłonność budynku czteroktrotnie doprowadzamy do płacenia takich samych rachubków jak za ogrzewanie cantralne węglowe w "standardowo" zaizolowanym budynku. Gdzie więc ta oszczędność i ekologia ? Nie zapominajmy, że mieszkamy w Polsce, a tu prąd pozyskuje się głównie z paliw kopalnych, elektrowni atomowej się raczej nie doczekamy, więc każda podwyżka cen węgla wywoła podwyżkę cen prądu, chyba że liczymy na jakiś cud.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów