Względna wysokość wywiewek kanalizacji

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
jurand85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2016, 23:03
Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: jurand85 » 05 mar 2018, 11:49

Witam,

W domu jednorodzinnym mamy 2 piony kanalizacyjne i oczyszczalnię biologiczną. Czy można zrobić tak, że wywiewka pionu który jest bliżej ujścia do oczyszczalni jest wyżej niż wywiewka drugiego pionu, bardziej oddalonego od oczyszczalni? W przepisach doczytałem że wywiewki powinny być 0.5m lub 1m nad dachem (pewnie chodzi o śnieg), ale czy ma znaczenie ich względna wysokość?

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: Nexo » 05 mar 2018, 12:03

W przepisach jest minimum pół metra ponad kalenicę. Wiąże się to z tym żeby smród z wywiewki nie właził do kanałów wentylacyjnych. Jak zrobisz 2 albo 5 metrów to nikt ci nie zabroni tylko jak to będzie wyglądało..

jurand85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2016, 23:03
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: jurand85 » 05 mar 2018, 12:07

Rozumiem. Czyli nie ma znaczenia ich względna wysokość i mogę np pierwszą zrobić na wyoskości 1.5m od kalenicy a drugą, dalszą od odpływu, na wysokości 0.5m? Zastanawiam się czy ma to jakieś znaczenie bo wszystkie rysunki które widziałem w Internecie mają wywiewki na równej wysokości, lub im dalej od odpływu, tym są wyżej

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: Nexo » 05 mar 2018, 14:46

Tak jak pisałem, wysokość nie ma znaczenia bo te wywiewki są tylko z nazwy a tak naprawdę to zasysane jest nimi powietrze podczas spuszczania wody i wywiewane resztki z rur bo docelowa wywiewka musi być na szambie tudzież drenażu oczyszczalni.

jurand85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2016, 23:03
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: jurand85 » 05 mar 2018, 16:04

A czy jak oczyszczalnia jest zakończona studnią chłonną to nie można jej wentylować poprzez piony kanalizacyjne budynku? Wtedy pewnie muszą być porządne wywiewki, a nie napowietrzacze. I czy wtedy ich wysokości muszą być jakoś szczególnie dobrane?

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: Nexo » 05 mar 2018, 16:20

Różnie jest to rozwiązane ale teoretycznie i praktycznie powinno być tak że na wylocie-obojętnie czy studnia, szambo czy drenaż- powinna być wywiewka a na budynku napowietrzacz. Zapobiega to tzw cofce i wysysaniu wody z syfonów.

jurand85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2016, 23:03
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: jurand85 » 05 mar 2018, 16:47

Dzięki. Cofka to inaczej powrót ścieków do instalacji? U nas chyba nie ma takiego problemu, bo woda opadowa nie wpływa do oczyszczalni.

Bardzo mnie zainteresowało co napisałeś o tym wysysaniu wody z syfonów. Napisałem na forum bo mamy problem z jednym z syfonów - wannowym. Problem polega na tym, że obniża się w nim dość szybko poziom wody. W ciągu nocy potrafi jej ubyć na tyle że zaczyna być czuć kanalizację w łazience. Wanna jest podpięta do drugiego pionu licząc od oczyszczalni, i ten pion zakończony jest zaworem nawiewnym umieszczonym za ścianą kolankową. Zgłaszałem problem wykonawcom, i ci co robili instalację kanalizacyjną mówią że można ten pion zakończyć zaworem nawiewnym i jest to problem z syfonem pod wanną. A ci co montowali wannę mówią że powodem tego jest brak wyprowadzonej wywiewki ponad dach w tym pionie. Niestety nie mam rewizji pod wannę i nie wiem teraz komu wierzyć. Nie chcę niepotrzebnie rozbierać wanny, ani dachu jak to nic nie pomoże. Da się jakoś prosto to sprawdzić?

Z tego co zrozumiałem, sugerujesz że problem może być gdzie indziej, w braku wywiewki na studni chłonnej oczyszczalni. Znasz może kogoś kompetentnego z okolic Krakowa kto mógłby ocenić i jakoś rozwiązać nasz problem?

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: Nexo » 05 mar 2018, 17:01

Cofka to miałem na myśli smród z kanalizacji. Zapobiega temu zawór zwrotny na zakończeniu pionu. Co do zaciągania wody z syfonu pod wanną, są dwie opcje. Pierwsza jest taka że ów zawór mógł się przytkać albo jest o zbyt małej przepustowości powietrza a druga taka że masz pod wanną "chiński" syfon. Czyli jest to coś w rodzaju syfonu ale składa się z "gruszki" i elastycznego plastikowego kawałka rury spiro, ostatnio bardzo popularnego. Efekt jest taki że woda w tym chińskim syfonie ledwo zakrywa odpływ i jak spuścisz wodę w kiblu to wysysa ją we wannie. Nasłuchuj jak spuszczasz gów... czy słychać charakterystyczne siorbnięcie w wannie.

jurand85
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2016, 23:03
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: jurand85 » 05 mar 2018, 17:09

Aha, to u nas chyba nie ma tego problemu z cofką, bo w sumie z tego napowietrzacza nie czuć nic.

O wysysaniu podczas spuszczania wody czytałem, ale to u nas nie występuje. Woda tak samo szybko ubywa jak się korzysta z łazienki, jak i podczas nocy, gdzie wszyscy śpią. Spuszczanie wody nie ma na to wpływu.

Myślę, żeby zdjąć ten napowietrzacz i zostawić otwarte drzwiczki do tej przestrzeni za ścianą kolankową i zobaczę czy problem ustąpi. Będzie śmierdzieć przez chwilę, ale mam nadzieję że da to jakąś odpowiedź...

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Względna wysokość wywiewek kanalizacji

autor: Nexo » 05 mar 2018, 17:15

Pamiętaj że te gazy są śmiertelnie trujące. Jak otworzysz pion fi110 czy 160 to możesz mieć problem z pobudką z rana. Że o odpaleniu fajki w domu nie wspomnę.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości

Gotowe projekty domów