Woda w rekuperatorze

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kaszpir
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 28 lip 2010, 9:57
Woda w rekuperatorze

autor: kaszpir » 11 lut 2018, 11:43

Witam !

Rekuperator nowy marki Vent-Axia Kinetic 250 na wymieniku RecAir RS160.

Rekuperator stoi w kotłowni ogrzewanej (22 stopnie , wilgotność okolo 20-30%).
Rura do czerpni około 1m , idzie przez kotłownię , rura Termoflec fi125 dodatkowo docieplona (sądzę że z 10cm wełny razem , jak nie więcej).
Rura do wyrzutni z 3-4 m , też idzie w kotłowni , też ocieplona.

Z tekuperatora później idą 2 rury fi125 (termoflex) do skrzynek rozdzielczych i z tamtąd za pomocą rur fi75/63 do pomieszczeń. Rury są zasypane 40cm celuozy , więc bardzo dobrze zaizolowane.

Problem jest taki że jest mnóstwo wody w wymienniku i tylko część tej wody schodzi przez odpływ skroplin , sądzę że mała część.
W wymienniku zbiera się mnóstwo wody i jedny sposób na jej usunięcie to wyjęcie wymiennika i wylanie z niego wody (sądzę że 0,5 do 1l).

W rekuperatorze na wejściu z czerpni jak i na wyjściu na wyrzutnię jest pełno wody.

Rekuperaotr ma bypass , oczywiście jest wyłączony , ale dla pewności jeszcze lekko go uszczelniłem ale czy jest wszystko szczelne wątpie ..

Jak dla mnie jakoś "miesza" sie powietrza z czerpni i powietrze do wyrzutni w samym rekuperaotrze i wykrapla się woda i ścieka do wymienika co skutkuje nędznym odzyskiem.

Reklamowałem rekuperator , serwis przywiózł mi inny (starszy , używany) zapewne na czas naprawy "starego". Ten działa jeszcze gorzej ...

Serwis nie ma pojęcia na razie skąd ta woda i czemu tak działa ...

Dom nowy , w domu +22 stopnie , wilgotność w domu około max 30-40%.
Reku działał od września , przyszły mrozy i wtedy okazało się że coś zimno w domu a to wiało zimnym powietrzem z nawiewów ...

Może macie jakieś pomysły ???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Woda w rekuperatorze

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 lut 2018, 19:35

Może macie jakieś pomysły ???
Miałem te centrale bez bypassa, nie wiem gdzie on tam jest i jaki jest do niego dostęp, ale należy go zlikwidować i zaizolować wklejając dość grubą izolację ze czegoś takiego Obrazek
Kolejna sprawa to przedłużyć rurę pomiędzy czerpnią a centralą i zdjąć z niej izolację, by się pod sufitem w pomieszczeniu technicznym, trochę zagrzało powietrze przed wymiennikiem.
Rozmrażanie przez zmniejszanie nawiewu jest bardzo szybkie i duża ilość wody przelewa się przez tacę ściekową.
HVAC - najtańszy komfort.

kaszpir
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 28 lip 2010, 9:57
Re: Woda w rekuperatorze

autor: kaszpir » 12 lut 2018, 14:19

Dziękuję za odpowiedź.

Próbowałem zakleić taśmami bypass aby uszczelnić ale żadnej zmiany nie zaobserwowałem.

Nie mam pojęcia skąd bierze się woda w rekuperatorze w wejściu od czerpni i wyjściu na wyrzutnie.

Serwis tydzień temu wymienił mi rekuperator na "nowy" , który okazał się stary (ponad 2 lata , przebieg ponad 14 tys godzin , starsze oprogramowanie , źle skalibrowane czujniki temperatury , źle działający system antymrożeniowy) ale fabryka powiedział że przysłany do mnie jest w 100% sprawny i sprawdzony. Tragedia ..
ten co dostałem jest jeszcze gorszy od poprzedniego ..

Trochę nie rozumie skąd ta woda w obu kanałach ?
Ta woda zalewa wymiennik.

W domu higrometry pokazują niską wilgotność , pomieszczenia ogrzewane , dobra izolacja :(

Próbowałem przełożyć czerpnię z wyrzutnią , wywalić czerpnię i wyrzutnię aby nie było żadnych oporów na rurach z czerpni i wyrzutni ale zero poprawy.

Pomaga właczenie na 100% na pewien czas. Wtedy słychać jak zaczyna spływać woda z syfonu i zaczyna rosnąć sprawność , ale później przy normalnej pracy znów spada sprawność ...

Producent uważa że oczywiście problem po mojej stronie , ale serwisant jaki przyjechał nie znalazł żadnych błędów montażu ...

masakra ...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Woda w rekuperatorze

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 lut 2018, 15:57

Trochę nie rozumie skąd ta woda w obu kanałach ?
Ta woda zalewa wymiennik.
Woda w kanałach ze świeżym powietrzem, może być tylko z zasysania czerpnią lub jak wyłącza się rekuperator.
HVAC - najtańszy komfort.

kaszpir
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 28 lip 2010, 9:57
Re: Woda w rekuperatorze

autor: kaszpir » 13 lut 2018, 7:47

Po zdjęciu przewodów od czerpni i wyrzutni we wnętrzu rekuperatora na ściankach widzę wodę. Dla mnie musi się gdzieś "mieszać" powietrze w rekuperatorze z czerpni/wyrzutni i następuje "roszenie" i wykraplanie wody w rekuepratorze , ale mam już drugi rekuepraotr i jest dokładnie to samo ..

W rurze od czerpni nie widzę żadnej wody ..

Dla mnie całe "mieszanie" powietrza nastepuje w rekuperatorze . Serwis niby pierwszy raz się z takim czymś spotkał :(

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Woda w rekuperatorze

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 lut 2018, 10:08

kaszpir pisze:Po zdjęciu przewodów od czerpni i wyrzutni we wnętrzu rekuperatora na ściankach widzę wodę. Dla mnie musi się gdzieś "mieszać" powietrze w rekuperatorze z czerpni/wyrzutni i następuje "roszenie" i wykraplanie wody w rekuepratorze , ale mam już drugi rekuepraotr i jest dokładnie to samo ..

W rurze od czerpni nie widzę żadnej wody ..

Dla mnie całe "mieszanie" powietrza nastepuje w rekuperatorze . Serwis niby pierwszy raz się z takim czymś spotkał :(

Ja się spotkałem z wodą na nawiewie sporo razy. Zawsze tam, gdzie z powodu szumów (głośna centrala lub kanały) wyłączano centralę na noc. Wtedy ciepłe i wilgotne powietrze (im więcej wody w powietrzu tym jest ono lżejsze) wychodzi kanałami nawiewnymi i stygnąc oddaje wodę.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości

Gotowe projekty domów