Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnicy

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

o-w-c-a
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 20 mar 2009, 13:50
Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnicy

autor: o-w-c-a » 21 cze 2010, 18:55

Witam.

Chciałem się dowiedzieć jakie są szanse podłączenia się do kanalizacji sanitarnej która ma być budowana u mnie na wsi w przypadku gdy ma się łazienkę i toaletę na poziomie piwnicy.

Zasadniczo mój dom jest starej zabudowy, kuchnia i pokoje są na "górze" tzn nad poziomem piwnicy (tzn ok 160cm nad poziomem gruntu), a sama piwnica (i właśnie łazienka, toaleta, wszystkie hole i garaż) mają wysokość ok 210cm.
W praktyce więc piwnica jest ok 50-70cm poniżej poziomu gruntu, a ojciec budując wyprowadzenie do szamba (będącego za domem w odległości ok 25m) nie był w stanie się przebić przez mur (30lat temu nie było młotów udarowych a ściana w piwnicy jest solidna na 60cm) więc wyszedł z rurą pod ławami więc ok 2m pod poziomem gruntu. W praktyce jednak ta rura prawdopodobnie idzie później trochę "pod górę" bo w samym szambie wejście rury jest na ok 1,5m (przyznam że nie wiem jak to działa, ale nawet nie cofa).

W tym momencie wieś moja ma być kanalizowana i zacząłem się niepokoić jeśli chodzi o odprowadzenie ścieków do kanalizacji z racji znacznej głębokości rur i samej toalety (żeby mi nie pojawiły się cofki z kanalizacji sanitarnej całej wsi tym bardziej że mieszkam w dolince i ścieki z całej wsi będą spływać do naszego rejonu). Przepompownia ma być zlokalizowana ok 500m od mojego domu (będzie ona jeszcze minimalnie niżej względem mojego domu).
Dodatkowo skoro mm rurę pod ławą na ok 2m to będę musiał robić "pod górkę" pewnie do kolektora który będzie szedł przy drodze bo wątpię żeby kopali go głębiej niż na 2m. Dodatkowo jeśli chciałbym zachować spady 3st to już wogóle jakaś abstrakcja bo na razie nie wiem gdzie będzie zlokalizowana studzienka (czy u mnie czy gdzieś u sąsiada) ale do drogi mam od domu ok 65m...

Co radzicie bo ja jestem zmartwiony i coś czuję że nie będzie się mnie dało podłączyć do kanalizacji... :/
---------------------
Pozdrawiam
Owca

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnic

autor: Paweł_Małek » 21 cze 2010, 19:13

1. Do szamba raczej masz minimalny spad - w prtzeciwnym razie ta rura ciagle bylaby zapchana. Zeby to sprawdzic nalezalo by wykonac pomiary wzgledem poziomu a nie gruntu (grunt tez moze miec spad a niewielki spad na oko niebedzie widoczny lub bedzie sie wydawal przeciwny co jest zalezne od ksztaltu innych obiektow bedacych w polu widzenia i od ewentualnej wady wzroku).
Najprosciej pomiar wykonac wzgledem tzw. szlauchwagi - waz (przezroczysty) napelniony woda tak zeby nie bylo pecherzy, jeden koniec w piwnicy, drugi blisko szamba, oba konce pionowo.
Zmierzyc odleglosc od lustra wody w wezu do rury - tak w szambie jak i w domu i wtedy wyliczyc spad.

2. Jesli kanalizacja bedzie budowana z studzienkami przylaczeniowymi na posesjach - to studzienka bedzie na Twojej posesji - przed budawa albo przyjdzie pismo z zapytaniem gdzie ma byc studzienka (na ogol nie bedzie dalej niz 3m od ogrodzenia w strone posesji).


Zanim wskazesz miejsce na studzienke - wykonac pomiar jak opisalem wyzej i wybrac miejsce na dzialce, ktore jest najnizej wzgledem domu, i mozliwie w linii prostej do domu (tak zeby kanalizacje studzienka-dom ukladac mozliwie prostoliniowo). Studzienki przylaczeniowe maja glebokosc ok. 1.8 ... 2.2m, moga tez byc plytsze. Powinno to byc w projekcie - jak beda uzgodnienia z mieszkancami to o to zapytaj.

65m to dosc spory odcinek - pomiedzy studzienka przylaczeniowa a domem beda konieczne 2 studzienki - na rurze 160mm studzienki nie powinny byc w wiekszych odleglosciach niz 20m - wieksze odleglosci utrudniaja eksploatacje przylacza (czyszczenie).

o-w-c-a
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 20 mar 2009, 13:50
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnic

autor: o-w-c-a » 21 cze 2010, 20:14

Dzięki za odpowiedź - faktycznie zapomniałem uwzględnić ukształtowanie terenu i faktycznie za dom jest lekki spad (ok 0,5m na tej długości 30m) więc faktycznie ma szanse być spad w kierunku szamba choć na pewno jest pod niewielkim kątem (jak jest wypompowane to woda płynie dość niemrawo a nie jak wodospad z rury ;) ).
Dodatkowo są kolanka 30st na rurę założone że niby one trochę minimalizować miały ryzyko cofki (w sumie lekko cofnęło dopiero podczas powodzi kiedy poziom w szambie był ok 0,5m od powierzchni gruntu).
Nie mniej na pewno rura pod ławą cały czas jest wypełniona z racji że wchodzi pod ławę a później myślę jest lekko pod górę i znowu w dół.

Co do kanalizacji - to faktycznie ukształtowania terenu nie wziąłem pod uwagę i jeszcze gorzej to widzę bo droga jest ok o 1m wyżej niż powierzchnia gruntu kolo domu, a to max te 2,2m jak kopią to i tak względem drogi więc minus ten metr robi się już tylko ok 0,5m różnicy poziomów (po odjęciu jeszcze głębokości toalety w domu) więc rura długości 65m o spadzie 0,5m na całej swojej długości wyjdzie w promilach a nie w procentach ten spad...
---------------------

Pozdrawiam

Owca

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnic

autor: Paweł_Małek » 21 cze 2010, 21:08

W Twojej sytuacji moze byc konieczne wyprowadzenie nowej rury z bydynku - plyciej, lub jesli w ten sposob nieda sie uzyskac spadu to pozostaje przylacze tloczne - pompa sciekow w piwnicy i rurociag tloczny do studzienki przylaczeniowej.

Udaj sie do miejscowych wodociagow lub do urzedu gminy (powinno byc okreslone kto zarzadza inwestycja) i zapytaj o szczegoly tej inwestycji (czy jest projekt, jesli jest to jakiego typu bedzie to siec i jakie glebokie maja byc studzienki przylaczeniowe, jak gleboko ma byc kanal na ulicy)- jesli blisko ma byc pompownia to mozliwe ze rury w ulicy beda glebiej. (gdyz poczatkowy odcinek kanalu powinien byc na glebokosci ok. 2m. Zaleznie od rzezby terenu - przy pompowni kanal bedzie plyciej niz na poczatku(spad kanalu mniejszy od spadu ulicy), jednakowo (spad kanalu zgodny z spadem ulicy), lub glebiej (spad kanalu wiekszy od spadu ulicy). Minimalny spad kanalu okreslaja normy - jest on zalezny od typu sieci, srednicy kanalu. Okreslony jest tez spad maksymalny ze wzgledu na predkosc plynacych sciekow - jesli bedzie za duzy to scieki (zawarte w nich czesci stale) beda scierac i niszczyc rury.

Wazne! Zanim zaczniesz cos robic to musisz uzyskac od wlasciciela(zarzadcy) sieci warunki przylaczenia. Moze byc tez konieczne zgloszenie robot budowlanych i wykonanie projektu. Majac warunki przylaczenia nalezy sie scisle ich trzymac. Moze byc mp. wymagana iwentaryzacja geodezyjna, odbior robot w otwartym wykopie i tp.

o-w-c-a
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 20 mar 2009, 13:50
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnic

autor: o-w-c-a » 21 cze 2010, 22:54

Widzę że faktycznie będę musiał się dowiadywać co i jak, a na pewno jak już zaczną pracę pogadać z nimi żeby mnie uwzględnili, bo w tym momencie widzę że mam małe szanse.

Faktycznie przepompownia będzie blisko mnie tzn trochę niżej jeśli patrzyć na ukształtowanie terenu, ale dosłownie 0,5m niżej jest działka na której ma stanąć przepompownia niż jest moja (teren w moim obszarze jest dość płaski). W praktyce jednak otoczony jestem pagórkami z których bez problemu grawitacyjnie kanalizacja będzie spływać w moje rejony i to mnie też martwi że np w przypadku awarii przepompowni moja piwnica będzie nawet jeśli uda się to podwórko wyprowadzić niewiele wyżej niż przepompownia, a ciśnienie w rurach w sumie z dwóch miejscowości może podnieść stan i w efekcie cofnąć mi kratką w łazience...

Co do wyprowadzenia z domu to dokładnie wykonałem wykonawcę (ojca) i faktycznie rura idzie pionowo wzdłuż muru domu skręca niemal pod kątem 90st do poziomu, przechodzi pod ławą na głębokości ok 2m i później znowu o 90st skręca i idzie po lekkim skosie w stronę szamba. Nie ma tego podejścia o którym mówiłem tylko już od przejścia pod ławami cały czas idzie po spadzie ok 3% w stronę szamba, a że ta rura w szambie wydaje się być na głębokości ok 1,2-1,5m wynika pewnie z tego ukształtowania terenu (choć aż tak podwórko nie opada za domem bo przecież to ok 30m rury po spadzie 3% powinno być na oko głębiej - ale może to złudzenie).

Teraz do kanalizacji przed dom musiała by skręcać też o 90st ale w drugą stronę i też po lekkim skosie w stronę drogi. Mimo wszystko nie wygląda to różowo, bo jak wspomniałem jest to ok 2m przy domu, a droga względem domu jest o ok 0,5-1m wyżej niż dom i w stronę drogi jest lekko pod górkę a odległość jest masakryczna więc te głupie 3% na takiej długości zrobią dość znaczą różnicę wysokości...
Bo jak rozumiem jeśli studzienka przy drodze będzie miała głębokość 2m a ja z domu wyjdę na 2m to nie ma szans tym bardziej że 2m przy domu odpowiadają 2,5m przy drodze więc już wtedy zostaje tylko wspomaganie pompą.
A jeśli nawet wyszedłbym nową rurą z domu (nie wiem na jakiej, ale zgodnej z zaleceniami głębokości żeby nie zamarzło w zimie - zakładam 1,2m) to przy drodze mam już kopiąc równo 1,7m (uwzględniając różnicę wysokości terenu) to już wypadała by moja rura do studzienki niemal na dnie - a odejście z takich studni jest wyżej i tam się robi jakieś "naczynie połączone" czy po prostu rura odchodzi z dołu takiej studni (bo może da się jakieś właśnie takie studnie zastosować żeby "podnieść" stan?). Dodatkowo muszę uwzględnić ten spad jeśli się nie pomyliłem 3cm na metrze tzn 195cm na 65m? (coś mi abstrakcja wyszła) - bo przecież daje to niemal 4m głębokości na jakiej wypadła by moja rura...
---------------------

Pozdrawiam

Owca

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnic

autor: Paweł_Małek » 22 cze 2010, 19:14

W przypadku ryzyka zalania najnizszej kondygnacji nalezy zamontowac (w miejscu dostepnmym do kontroli - np. w studzience) zasuwe burzowa.

W Twoim przypadku prawdopodobnie skonczy sie na kanalizacji tlocznej - pompa w lazience i rura ok. 1.5m pod ziemia (moze isc poziomo) do studzienki.
Rura bedzie mogla miec mniejsza srednice (przeplyw wymusza pompa, i feklaia sa zmielone przez pompe), tylko ze caly odcinek tloczny nalezy wykonac z rury cisnieniowej (np. rury PE takiej jak do wody).

Na planie powinno byc wyraznie zaznaczone ze jest to kanalizacja tloczna.
Jesli przylacze bedzie wykonane jako kanalizacja tloczna - to zasuwy burzowej sie nie daje, w zestawie pompy jest zawor zwrotny.

Asia37
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 22 gru 2017, 9:09
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnicy

autor: Asia37 » 08 lut 2018, 10:44

Jak mi powiedzieli specjaliści których miałam okazję spotkać na swojej drodze - "wszystko się da tylko lepiej zapytać ile to będzie kosztować" - :D I taka prawda- spadki są do zrobienia i wszystko do podciągniecia nawet w starym domu i na poziomie piwnicy. My z męzem po prostu zamówiliśmy dobrej jakości kratki ściekowe i 2 włazy w KMB Steel Product http://kmb-steelproduct.eu/ a rury w leroy merlin 8) no i oczywiscie naszym fachmanom trzeba było troche też zapłacić ale warto było. Wpusty zamówiliśmy semi-porof bo takie rozsądne połączenie podobno to jest i sprawdza się super - http://kmb-steelproduct.eu/wpusty.html Polecam KMB Steel Product i czytać o kanalizacji i pytrać na forum bo stąd można się sporo dowiedzieć i jeszcze z serwisów dla projektantów http://kratki-sciekowe.com.pl/

Albatros348
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 06 lut 2018, 11:18
Re: Odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej z piwnicy

autor: Albatros348 » 05 cze 2018, 13:29

To chociaż postawcie na faktycznie porządną przepompownię. Jednak odległość wydaje się być tutaj spora, dlatego warto postawić na jakość, która nas nie zawiedzie. Ja na przykład postawiłem na przepompownię z oferty Inwap Haas- grawitacyjny spływ ścieku z budynków sprawuje się rewelacyjnie.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 41 gości

Gotowe projekty domów