Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
adams7979
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2014, 20:19
Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: adams7979 » 12 lis 2014, 20:34

Witam szanownych forumowiczów.
Planujemy z żoną budowę domu i jesteśmy na etapie wyboru projektu i mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiązać dylemat jaki mamy odnośnie garażu. Chcemy wybudować dom parterowy bez poddasza ale dom ok 120m2 z garażem w bryle zajmuje strasznie dużo miejsca (bryła budynku ok 18,5mx10m), a działka nie duża 19mx41m. Czy jeżeli chcielibyśmy wybudować dom parterowy z garażem podziemnym (ok 1,5 pod ziemią reszta podniesiona powyżej ziemi) to czy taki dom byłby tańszy w budowie (czy jednak jak piwnica to zawsze wyższy koszt budowy?). Generalnie jak może rozłożyć się koszt budowy domu z garażem w bryle a jak częściowo pod ziemią? Czy kosztem mniejszych fundamentów i braku dachu nad garażem jest w stanie zrekompensować budowę podpiwniczenia pod garaż? Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałem mojego pytania i rozumiecie o co mi chodzi.
Wszędzie czytam, że piwnica to zawsze wyższy koszt ale co w przypadku jak jest to piwnica tylko ok 1,5 metra pod ziemią?
Bardzo Was proszę o fachowe wypowiedzi.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: RobertKGB » 13 lis 2014, 9:14

Jeśli warunki gruntowe nie są utrudnione to głównym kosztem piwnicy jest strop nad piwnicą , u mnie to było ponad połowę wartości piwnicy. Jak masz wystarczająco miejsca na działce to zastanowiłbym się jeszcze na twoim miejscu nad garażem wolno-stojącym.

Rogers
Aktywny
Aktywny
Posty: 191
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:19
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: Rogers » 14 lis 2014, 12:30

Nie wiem czy garaż wolnostojący to taki fajny pomysł, czasami człowiek wyskakuje tylko do sklepu, a przykładowo w zimie lecieć przez pół działki jest takie troszkę głupie. Co do garaży na poziomie -1 trzeba wtedy wydawać dodatkowe pieniądze na odprowadzanie wody, jak nie chcesz przy większej ulewie mieć powodzi na dole. Moim zdaniem garaż włączony w bryłę budynku jest najlepszym rozwiązaniem - wyjątek jak działka jest bardzo mała wtedy nie ma wyjścia kopiemy. Do tego garaż można fajnie zaadoptować na taras - Oryginalne Projekty często robią takie realizacje - tutaj kilka przykładów.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: RobertKGB » 14 lis 2014, 12:41

Wyskakując do sklepu zimą i tak zakładam kurtkę, buty i czapkę , bo przecież do sklepu nie wjedziemy samochodem. Więc nie widzę problemu. Garaż na poziomie piwnicy to wg mnie najgorszy pomysł, chyba że piwnica jest na poziomie gruntu.

inkom
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2014, 12:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: inkom » 26 lis 2014, 18:49

Na stronach deweloperów istnieje dużo projektów domów z garażami przyłączonymi, podziemnymi oraz wolno stojącymi. Garaże tzw. w piwnicy są trudnym wyborem. To o wiele bardziej kosztowniejsza inwestycja niż garaże przy domu. Można pomyśleć nad garażem wolnostojącym, który będzie znajdował się w innej części działki. Jednak uwzględniając wszystkie za i przeciw najlepszy jest garaż przy budynku. Od razu można przejść do części mieszkalnej, nie wymaga też takiego mocnego ogrzewania jak podziemny.

ambrozja
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 gru 2014, 14:57
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: ambrozja » 16 gru 2014, 16:17

Taki pomysł z garażem podziemnym też jest według mnie, może nie tyle poroniony, co przysparzający niepotrzebnych kosztów.
Tym bardziej, że łatwo można znaleźć alternatywne rozwiązanie. Zajrzyj sobie do paru pracowni, np. Dobre Domy i zwróć uwagę na projekt z garażami w bryle domu,
Jeśli taki nie do końca ci odpowiada, możesz zlecić wykonanie projektu z osobnym garażem.

IgorK
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 01 wrz 2014, 18:58
Kontaktowanie:
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: IgorK » 11 lut 2015, 19:00

My mamy garaż w bryle domu, nie chcieliśmy zadnych piwnic, czy tez garażu w piwnicy.

michaal85
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 15 gru 2014, 13:06
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: michaal85 » 18 lut 2015, 11:29

Ja mam klasyczny garaz podziemny, hydroizolacje zlecałem firmie http://www.cj-firma.eu/. Zrobili naprawde fachowa robote wiec mam pewność ze garaz będzie mi służył przez dlugie lata, bez konieczosci ponownego inwestowania

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: Enerbau » 18 lut 2015, 22:44

michaal85 pisze:Ja mam klasyczny garaz podziemny, hydroizolacje zlecałem firmie http://www.cj-firma.eu/. Zrobili naprawde fachowa robote wiec mam pewność ze garaz będzie mi służył przez dlugie lata, bez konieczosci ponownego inwestowania


Nie wiem, jak trzeba być leniwym, by zamiast wziąć się za uczciwą pracę, zająć się spamowaniem
w internecie po 30 groszy za wpis. :?

Przemek
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: Przemek » 23 lut 2015, 20:40

nie rozumiem budowy garazu odsunietego do budynku
zimą życze powodzenia.

werkyz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 94
Rejestracja: 05 lis 2016, 13:16
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: werkyz » 09 gru 2017, 18:01

hej, a co w przypadku, kiedy mam już garaż podziemny i chce docieplic stropy tego parkingu? natrafiłam na firmę www.remonteam.pl i chciałabym poznać opinie na temat tej firmy :)
wk9101

AgnSz
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 12:09
Re: Dom z garażem podziemnym czy w bryle - porada?

autor: AgnSz » 02 lut 2018, 9:48

Mi się w ogóle podoba garaż typowo w bryle.
Tu taki mały domek, ale dobrze obrazuje o co mi chodzi. https://pracownia-projekty.dom.pl/kr_esens_ce.htm
Chociaż niektórzy mówią, że fe, bo to tak jakby samochód mieć w pokoju. ;D


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów