Jak ułożyć papę termozgrzewalną?

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość
Jak ułożyć papę termozgrzewalną?

autor: Gość » 19 kwie 2005, 13:30

Czy papę termozgrzewalną można kłaść na dach pokryty zwykłą papą i pomalowany Dysperpitem lub Bitgumą. Czy trzeba gruntować lub zmywać podłoże w celu zapewnienia wiekszej przyczepności? Jaką uzyć papę aby powłoka była jak najtrwalsza?

Jolcia

autor: Jolcia » 25 kwie 2005, 9:37

Najsłabszymi i najbardziej narażonymi miejscami na destrukcję są obróbki. Niedoróbki obróbek papowych są szczególnie zdradliwe, bo to właśnie przez nie wilgoć przenika do wnętrza dachu i powoduje szkody. Papa do krycia dachów musi być jednolita, to znaczy bez dziur, załamań, rozerwań, nie może się rwać, ani być łączona z kilku części. Podczas rozwarstwienia musi mieć jednolite ciemnobrunatne zabarwienie. Jeżeli na rolce jest więcej niż 3 naderwania dłuższe niż 30 cm, to nadaje się ona tylko do krycia odcinkami.
Papy termozgrzewalne przykleja się palnikami gazowymi na gaz propan-butan lub agregatami wytwarzającymi gorące powietrze. Polega to na podgrzaniu spodniej warstwy - rozgrzany bitum mocuje się do podłoża. Są dwa sposoby układania: można całą szerokość rolki podgrzać i przytwierdzić do podłoża lub 1/3 szerokości pozostawić do ułożenia następnego pasa i dopiero zgrzać. Papy mają pas szerokości 8-10 cm, tzw. zakład pod następny pas papy. Zaleca się zgrzewanie pasów minimum 8 cm na długości i 10 cm na zakończeniu rolek. Dla bezpieczeństwa i zapewnienia szczelności pokrycia styki podłużne sąsiadujących arkuszy nalezy przesunąć względem siebie o co najmniej 50 cm. Czas pogrzewania nie moze być zbyt długi, ponieważ może nastąpić nadmierne wytopienie asfaltu na zgrzewie.

Gość

autor: Gość » 25 lip 2005, 16:46

dobrze

Mirek 2
Układanie pap - przygotowanie podłoża

autor: Mirek 2 » 26 lip 2005, 11:30

Z tematem układania pap związne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeżeli podłoże nie jest mocne i nie przygotujemy je odpowiednio, to nasze prace zwiazane z wykonaniem nowej wartwy papy pójda na marne.
Podłoże winno być mocne, równe, oczyszczone. Jeżeli mamy do czynienia z nierównosciami, to winniśmy je najpiewr wyrównać: podłoże betonowe poprzez wykonanie wyprawek, podłoże papowe - poprzez wklejenie łatek z papy.
Jeżeli podłoże nie jest mocne nalezy je odpowiednio wzmocnić, np. poprzez zagruntowanie roztworem asfaltowym do gruntowania. Mamy dwa rodzaje środków asfaltowych do gruntowania: masy dyspersyjne i roztwory na rozpuszczalnikach. Masy asfaltowe należy rozcieńczyć wodą i dopiero wtedy gruntować, roztwory rozpuszczalnikowe sa gotowe do stosowania. Co ważne masy i roztwory są środkami, które stosuje sie na zimno.
Podłoże przed ułożeniem warstwy papy winno być oczyszczone, tzn. pozamiatane tak, aby usunąc wszystkie luźne cząstki, które mogą się później odpoić i spowodować osłabienie klejenia. W znacznym stopniu gruntowanie wiąże luźne cząstki.
Prace związane z przygotowaniem podłoża nie są widoczne, ale to od staranności wykonania tych prac bedzie zależało nasze zadowolenie. Nie ma nic bardziej denerwującego jak zacieki w pomieszczeniach.


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów