Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2018, 19:49

latający holender pisze:tak to dobra centrala ale i 1,5 tys droższa

onyx-a kupuje Pan za 4000zł?
HVAC - najtańszy komfort.

latający holender
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: latający holender » 08 sty 2018, 19:59

centrale onyx widziałem po 5300zł natomiast airpacka 170 po 7100zł, to nawet większa różnica

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sty 2018, 20:07

latający holender pisze:centrale onyx widziałem po 5300zł natomiast airpacka 170 po 7100zł, to nawet większa różnica
Gdzie takie drogie? Chyba na jakiś allegro!! 7000 to nawet 300-taka nie kosztuje, no może home.
Podstawowa wersja 5400 brutto 23 % 170 tka flat.
HVAC - najtańszy komfort.

latający holender
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: latający holender » 08 sty 2018, 20:18

przykładowo na stronie domwent.
nie ma w mojej okolicy sklepów oferujących centrale więc swoją wiedzę o cenach czerpię z internetu

latający holender
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: latający holender » 09 sty 2018, 17:56

Witam. Dziś mam pytanie na inny temat niż WM mianowicie bardzo często na tym forum dochodzi do dyskusji o izolacji ściany na fundamencie od zewnątrz i że taka izolacja ma sens tylko przy szczelnej paroizolacji od wewnątrz. W związku z tym moje pytanie czy folia w płynie nałożona w kilku warstwach na ścianę może zastąpić folię paroizolacyjną i ograniczyć przenikanie pary wodnej przez ściany

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 sty 2018, 19:12

latający holender pisze:Witam. Dziś mam pytanie na inny temat niż WM mianowicie bardzo często na tym forum dochodzi do dyskusji o izolacji ściany na fundamencie od zewnątrz i że taka izolacja ma sens tylko przy szczelnej paroizolacji od wewnątrz.

Z fizyką się nie dyskutuje. A Fizyka Budowli (temat : współczynnik przenikania ciepła ) wyklucza izolację nieskończoną. Wyklucza ruch wilgoci i powietrza.
W związku z tym moje pytanie czy folia w płynie nałożona w kilku warstwach na ścianę może zastąpić folię paroizolacyjną i ograniczyć przenikanie pary wodnej przez ściany
W materiałach budowlanych podaje się współczynnik oporu dyfuzyjnego
Dla przykładu wełna mineralna ma μ = 1 silikat, który jest uważany za nieprzepuszczający pary ma μ = 5 - 10 takie samo μ ma bk i cegła!!! Styropian ma μ = 30 - 250, beton ma μ = 70 - 150
a paroizolacje zaczynają się od μ = 10000 !! a dobre to ponad 5x tyle.

Zasadą tworzenie przegród jest umieszczanie materiałów o większym oporze dyfuzyjnym od wewnątrz. Tak więc styropian XPS μ = 250 za murem z μ = 10 to brak wiedzy.

Co do folii w płynie... należy sprawdzić w informacji o produkcie jaki jest μ.
Tyle o wilgoci. Co do ciepła to izolacja za murem na fundamencie jest bardzo ułomna
Załączniki
to nie jest izolacja.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: -_- greg » 10 sty 2018, 14:28

Tomasz_Brzeczkowski pisze: ] ....... . Należy tylko sprawdzić, czy kanały mają atest PZH, a jak deklarują antybakteryjne, czy są srebrne wewnątrz Obrazek


Atest - od raz uczuję się bezpieczniej.
Ciekawe ile jest tego srebra w srebrze, tak przy okazji.
Piece na żywy ogień (ekogroszek itp), chyba też mają uspokajające niezbędne atesty.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 11 sty 2018, 15:43

latający holender pisze: Na rynku w tej chwili jest dostepnych masa central wentylacyjnych a wiem z tego forum że pan testuje centrale i zna się pan na tym.

Ciekawe gdzie on to testuje, byłem u niego i karmił mnie rewelacjami z ulotek reklamowych, o testach nic nigdy nie słyszał, ciekawe kto i gdzie takie brednie o testach Brzęcza napisał?
-_- greg pisze:Ciekawe ile jest tego srebra w srebrze, tak przy okazji.

Kiedyś z ciekawości zadzwoniłem do producenta tych srebrnych rurek z pytaniem ile tego srebra jest w 1mb rury, nie byli mi w stanie odpowiedzieć.
Zadzwoniłem do jednostki certyfikującej czy potwierdzają, ze w certyfikowanym produkie jest srebro, odpowiedzieli, ze nie a to tylko to bo producent podaje a oni klepią.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: -_- greg » 17 sty 2018, 10:41

bachus pisze:
Kiedyś z ciekawości zadzwoniłem do producenta tych srebrnych rurek z pytaniem ile tego srebra jest w 1mb rury, nie byli mi w stanie odpowiedzieć.
Zadzwoniłem do jednostki certyfikującejczy potwierdzają, ze w certyfikowanym produkie jest srebro, odpowiedzieli, ze nie a to tylko to bo producent podaje a oni klepią.

Atesty Obrazek

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Nexo » 17 sty 2018, 12:29

Racjuszka. Papsiur do tyłka też ma atest. Tylko po co skoro wyciera się nim zada?

Szeregowy30
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 26 paź 2017, 11:53
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Szeregowy30 » 22 sty 2018, 13:14

Ja się trochę boje bo nie znam się na tym kompletnie dlatego chcę zlecić ten temat solidnej firmie, dostałam od znajomego namiar na nich www zajmują się od lat takimi instalacjami więc mam nadzieje, że mi również pomogą.

niktus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2018, 21:47
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: niktus » 22 sty 2018, 20:46

Witam,
Po wielu godzinach czytania tego tematu i ja zdecydowałem się napisać w temacie.
Na początek w ramach refleksji - szkoda, że osób faktycznie chcących pomóc jest tutaj tak niewiele. Właściwie można ich policzyć na palcach jednej ręki. Zdecydowana większość, to krytykanci, którzy przyparci do muru nic sensownego sami nie potrafią zaproponować. Połowa czasu, jaki poświęciłem na przeczytanie tematu została zmarnowana przez osoby, które tylko krytykują opinie innych i wypowiadają się w tematach, które nawet jednym zdaniem nie są związane z wentylacją mechaniczną. Szanowni Państwo, jeśli podważacie czyjąś wiedzę to spróbujcie zaproponować alternatywę. Jeśli jej nie macie, to świadczy tylko o waszym debilizmie, bo krytykować każdy głupi potrafi. Jeśli ktoś chce pomóc, to należy to docenić i milczeć, jeśli nie ma się nic mądrzejszego do powiedzenia NA TEMAT!

A teraz w temacie ...

Mieszkanie 66,5 m2 - jeden poziom + poddasze nieużytkowe ocieplone nad całością.

Nawiewy:
- pokój 12,5 m2 - 1 x 125 x 75 lub 1x 100 x 75
- sypialnia 15 m2 - 1 x 125 x 75 lub 1 x 100 x 75
- garderoba (przylega do sypialni) 4,5 m2 - 1 x 125 x 75 lub 1 x 100 x 75
- salon 17m2 - 2 x 125 x 75

Wywiewy:
- aneks kuchenny - 6 m2 - 2 x 125 x 75
- łazienka - 2 x 125 x 75
- wc (wydzielone w łazience i pobiera z niej powietrze) - 1 x 125 x 75 lub 1 x 100 x 75

Dodatkowo mam dylemat związany z klatką schodową.
Jest oddzielona od mieszkania szczelnymi drzwiami i zamknięta (przejście przez 3 kondygnacje). Kubatura ok. 130 m3. Ogrzewanie 1 grzejnik.
Chciałbym tam dać kombinację 1 nawiew / 1 wywiew lub 1 wywiew / 2 nawiewy z jednoczesnym rozszczelnieniem drzwi do pomieszczenia technicznego i dodatkowym wywiewem tam, który zbilansuje całość powietrza razem z klatką.
Teraz kilka dodatkowych informacji:
- ogrzewanie gazowe - nie mam na to wpływu - projekt i wykonanie developerskie;
- piec gazowy będzie w pomieszczeniu technicznym (razem z pralką);
- w kuchni płyta gazowa.

Centrala jest planowana na poddaszu z wyjściem wyrzutni przez komin wentylacyjny.
Jeśli chodzi o czerpnię tutaj mam dylemat. Jedyne miejsce, gdzie mogę się przebić bezpośrednio z poddasza znajduje się po zachodniej stronie na ścianie wnęki w kształcie litery U. Wnęka od góry nie jest zadaszona a wyjść mogę albo w głębi (czyli na dole literki, albo na którymś z boków.
Jakie polecacie centrale? Proszę o realne propozycje uwzględniające koszt sterownika i wszystkich akcesoriów niezbędnych do jej użytkowania ? Interesuje mnie coś z króćcami 160 (w przypadku, gdy opcja klatki ma sens), lub 125, gdy ma to dotyczyć samego mieszkania. Dodatkowym ograniczeniem jest otwór na poddasze (70x80), przez który musi przejść centrala.
Zastanawiałem się nad następującymi opcjami:
- VUT 300 mini EC;
- HRU-MinistAir-W-250 (lub opcjonalnie 450);
- ONYX DREAM 200 (lub opcjonalnie 400). (jak w chwili obecnej wygląda u nich obsługa posprzedażowa?)

Dodatkowo czy ktoś słyszał, ma lub coś wie o firmie O3ZON?
Podobno Polska produkcja a na pewnym znanym portalu maja bardzo atrakcyjne oferty. Parametry central też niezłe w stosunku do ceny. Od nich mogła by być Centrala Wentylacyjna CW 300/150 jon16.

Zakładany budżet na całość to ok. 6/7 tys. Robocizna moja.

A jako mała refleksja w kwestii tzw. fachowców.
Wysłałem zapytania ofertowe do kilka Firm. Najtańsza oferta określiła całość kosztów na 11,5 tys. z rekuperatorem Mistral 250. Większość ofert zbliżała się do 20 tys. Mam wrażenie, że mało kto zwrócił uwagę na wielkość mieszkania i to, że jest tylko 1 poziom (anemostaty przez sufit). Nie wiem, skąd oni biorą te ceny, ale po przeczytaniu tego tematu (i kilku podobnych) wolę pójść na zakupy do "blaszaka" i samemu zakasać rękawy, niż płacić za nic komuś, kto może potrafi sobie mnóstwo rzeczy wyliczyć (bo jest po studiach), ale z praktyki mało co jest w stanie zaproponować.
I tym optymistycznym akcentem czekam na burzę ...
Z jednej strony dostanę po głowie za gazowe ogrzewanie (ale tutaj może i coś w temacie przy okazji) a z drugiej strony spam i obrażanie tych, co nie mają nic do powiedzenia w temacie a żerowanie ich na postach innych jest jedynym sensem istnienia :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2018, 3:37

Z jednej strony dostanę po głowie za gazowe ogrzewanie (ale tutaj może i coś w temacie przy okazji) a z drugiej strony spam i obrażanie tych, co nie mają nic do powiedzenia w temacie a żerowanie ich na postach innych jest jedynym sensem istnienia :)
Nie ma co się dziwić, smog wdychamy wszyscy, więc to nie tylko Pana problem wysokich rachunków i niskiego komfortu.
Ale wracając do wentylacji.
- VUT 300 mini EC;
- HRU-MinistAir-W-250 (lub opcjonalnie 450);
- ONYX DREAM 200 (lub opcjonalnie 400). (jak w chwili obecnej wygląda u nich obsługa posprzedażowa?)
Z tych central, tylko "Ukraina" ma wyjścia na boki (praca na poddaszu, a tylko onyx i Turek mają wymienniki pozwalające zastosować kanały PE75.
Przydałaby się centrala z dobrym układem rozmrażania i wyjściami na boki.
Wentylacja jest dla ludzi, to 20-30m3/h na osobę, tak więc nawiew jest jasny, by zapewnić komfort. Silniejsza wentylacja, to za sucho. Skoro nawiew jest jasny, to radzę nie szastać wywiewem, bo jest on równy nawiewowi !!!


Wywiewy:
- aneks kuchenny - 6 m2 - 2 x 125 x 75
tu 2x75
- łazienka - 2 x 125 x 75
tu 2x75
- wc (wydzielone w łazience i pobiera z niej powietrze) - x 125 x 75 lub 1 x 100 x 75
tu 2 x 75
Pomiędzy nawiewem w salonie i wywiewem w kuchni, nie ma drzwi, nawet przy jednym kanale w kuchni i nawiewie na 3 osoby (60-90m3/h... zimą bliżej 60) może się okazać, że więcej pójdzie kuchnią niż łazienką. Ja np. zlikwidowałem wywiew w kuchni, bo nie mogłem utrzymać nawet 35% wilgotności w pokojach (dwie osoby) . Jeżeli mus, gaz - to doradzam okap z zaworem zwrotnym.
Za 7000zł brutto 23 % - doradziłbym airpacka 170 flat, rozdzielacza kątowy 160/6 x 75, Obrazek szt 2. redukcję kątowe 125/2x 75 szt 6
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_0c6d63903c0d4e5e6623e8f9615c014308a71e18.jpg
z anemostatami. 50mb kanału PE75 i 20mb izolowanego fi 160.
To jedyna centrala, gdzie Pan może ustawić Sobie nawet 40m3 i będzie rozmrażany wymiennik.
Załączniki
WP_20140919_012.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2018, 3:41

Ps. Przy rekuperacji, zawsze doradzam wyrzucić kocioł. Elektryczne + klimatyzator w salonie za 2500-3500zł zapewni znacznie większy komfort i 3 x mniejsze opłaty. Nie będzie też trzeba wdychać syfu jaki niesie gaz.
Załączniki
26229703_10203891359521089_5083756291443039267_n.jpg
26219223_10203891359481088_5909024515323662580_n.jpg
26196149_10203891359441087_642544835509224027_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Vargos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2018, 13:54
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Vargos » 23 sty 2018, 16:16

Witam. Proszę o sprawdzenie z grubsza projektu.

W piwnicy znajduje się pralnia. z racji iż będzie to jedyne wentylowane i ogrzewane pomieszczenie zdecydowaliśmy się umieścić nawiew z wywiewem (3x75).

Parter.
Z racji iż wentylacji nie było pierwotnie w planie, na stropie na poddaszu mamy przewidziane zaledwie 5cm styropianu ( maksymalnie 6cm). Dlatego też będziemy stosować 50mm

mamy tutaj nadmuch w:
-gabinecie 4x50
-salon 4x50
-salon 4x50
-salon 3x50

Wydmuch
-kuchnia 6x50
-Wiatrołap 3x50
-łazienka 4x50

garaż wentylowany grawitacyjnie. Centrala w garażu.

Czy taki układ ma sens dla parteru czy lepiej zrezygnować z 3 rurek w wiatrołapie ( pozostawić jeden wyciąg) na rzecz kuchni lub łazienki ?

Poddasze
Nie ma ograniczeń w grubości przewodów.


Nawiewy
-pokój 2x75
-pokój 2x75
-pokój 3x75

Wywiewy

-korytarz 2x75
-łazienka 3x75
- garderoba 1x75

po prześledzeniu tematu już wiem, iż należy zrezygnować z wyciągu w korytarzu, oraz lepszym rozwiązaniem będzie delikatny nawiew w garderobie.
Czy powinienem także zmniejszyć nadmuchy w pokojach?

Proszę również o podpowiedz odnośnie średnic, zastosować je tak jak wymienione wyżej? Czy może przejść na 50mm w całej instalacji w celu lepszej samo regulacji.

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 38 gości

Gotowe projekty domów