Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

thatismy
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:03
Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: thatismy » 15 sty 2018, 13:07

Cześć

już mi pomogliście kilka razy, wiec pisze znowu ;)

Dom powierzchnia około 180 m2
- na pierwszym półpiętrze (bez piwnicy) będę miał ogrzewanie podłogowe.
- na pozostałych piętrach (półpietrach - 3 poziomy) montujemy kaloryfery.

I tu pytanie Purmo czy Kermi therm-x2 czy InstalProjekt czy coś innego - chcemy coś "płaskiego" ?
Szukam jakiegoś ozdobnego lub zupełnie płaskiego pionowego kaloryfera z dużą mocą do dużego pokoju.

Nie mam jeszcze wybranego pieca gazowego - kondensacyjnego do CO.
Szukam wersji ze sterownikiem który mógłbym podłączyć do internetu (inteligentny dom F&home) sterowanie piecem być może jakieś sterowanie kaloryferami poprzez termostaty.
Ostatnie typy doradców: Vaillant, THELIA CONDENS + "jakiś" sterownik.

szukam inspiracji, może ktoś ma takie doświadczenia ?

pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 sty 2018, 21:54

Ogrzewanie gazem to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie, droga instalacja, bardzo droga eksploatacja i spory dyskomfort, ale jak ktoś ma kasę i takie zachcianki, to:
należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga więcej niż 20cm styropianu, oraz, że grzejników nie należy instalować na "zimnej" ścianie a zwłaszcza pod oknem. Oraz, że przyzwoite jakościowo grzejniki mają termostaty w dolnej części.
HVAC - najtańszy komfort.

thatismy
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:03
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: thatismy » 16 sty 2018, 13:00

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ogrzewanie gazem to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie, droga instalacja, bardzo droga eksploatacja i spory dyskomfort, ale jak ktoś ma kasę i takie zachcianki, to:
należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga więcej niż 20cm styropianu, oraz, że grzejników nie należy instalować na "zimnej" ścianie a zwłaszcza pod oknem. Oraz, że przyzwoite jakościowo grzejniki mają termostaty w dolnej części.


Niestety nie mam wyjścia, bo nie mam miejsca na inny piec niż gazowy - gaz jest w budynku.

Czy mam rozumieć, że grzejników nie instalujemy pod oknami - tylko na przeciwko ?

Czy mogę prosić o wskazanie firm z termostatami w dolnej części - niestety nie mogłem znaleźć.

pozdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sty 2018, 16:04

thatismy pisze:
Niestety nie mam wyjścia, bo nie mam miejsca na inny piec niż gazowy - gaz jest w budynku..
Stać Pana na opłaty, nie wymaga Pan komfortu, nie obawia się Pan gazu... Nie ma jeszcze zakazu, więc można.

Czy mam rozumieć, że grzejników nie instalujemy pod oknami - tylko na przeciwko ?
Grzejnik dąży do wyrównania temperatury, więc wyrzuca ogromne ilości ciepła przez "zimną" ścianę, które w ogóle nie grzało pokoju. Grzejniki pod oknami polecają sprzedawcy energii, więc zależy im, by Pan zużywał jej maksymalnie dużo. W przypadku gazu, podpisano kiedyś wieloletnią umowę z Gazpromem, na dostawy 11 mld m3 gazu z klauzulą, że płacimy nawet jak nie odbierzemy. Polska zużywała 7 mld m3 z czego ponad 1 mld to własne wydobycie. Trzeba było ten gaz sprzedać, więc wymyślono, że gaz ma 11kWh z m3 (a nie 7 ) że sprawność instalacji jest 110% anie 50% i wszystko, by sprzedać ogromne nadwyżki. Grzejnik na "zimnej" ścianie zużywa dwa razy więcej niż na ścianie działowej. A jak jest zasłona to i 3 x


Czy mogę prosić o wskazanie firm z termostatami w dolnej części - niestety nie mogłem znaleźć.
Adax, Noirot, Atlantic, Glamox... i wszystki firmy które się na instalacjach choć trochę wyznają. Pomiar temperatury odbywa się pod grzejnikiem, nie na górze.
HVAC - najtańszy komfort.

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Nexo » 16 sty 2018, 16:23

No faktoza. Jak nie chcesz nic widzieć zimą i mieć grzyba na szybach przez zaparowane okna to montuj grzejniki na ściankach działowych!

thatismy
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:03
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: thatismy » 16 sty 2018, 16:28

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
thatismy pisze:Niestety nie mam wyjścia, bo nie mam miejsca na inny piec niż gazowy - gaz jest w budynku..
Stać Pana na opłaty, nie wymaga Pan komfortu, nie obawia się Pan gazu... Nie ma jeszcze zakazu, więc można.

Wcześniej budynek był podłączony do miejskiego ogrzewania (to jest bardzo drogie) nie mam piwnicy ani świadomości że może być coś tańszego i lepszego.
Czy może Pan rozwinąć myśl ... ? Jeszcze mogę zmienić plany.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Czy mam rozumieć, że grzejników nie instalujemy pod oknami - tylko na przeciwko ?
Grzejnik dąży do wyrównania temperatury, więc wyrzuca ogromne ilości ciepła przez "zimną" ścianę, które w ogóle nie grzało pokoju. Grzejniki pod oknami polecają sprzedawcy energii, więc zależy im, by Pan zużywał jej maksymalnie dużo. W przypadku gazu, podpisano kiedyś wieloletnią umowę z Gazpromem, na dostawy 11 mld m3 gazu z klauzulą, że płacimy nawet jak nie odbierzemy. Polska zużywała 7 mld m3 z czego ponad 1 mld to własne wydobycie. Trzeba było ten gaz sprzedać, więc wymyślono, że gaz ma 11kWh z m3 (a nie 7 ) że sprawność instalacji jest 110% anie 50% i wszystko, by sprzedać ogromne nadwyżki. Grzejnik na "zimnej" ścianie zużywa dwa razy więcej niż na ścianie działowej. A jak jest zasłona to i 3 x

ok. rozumiem. zmieniam miejsca instalacji na ile sie to uda.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Czy mogę prosić o wskazanie firm z termostatami w dolnej części - niestety nie mogłem znaleźć.
Adax, Noirot, Atlantic, Glamox... i wszystki firmy które się na instalacjach choć trochę wyznają. Pomiar temperatury odbywa się pod grzejnikiem, nie na górze.

dziękuje, zaczynam poszukiwania. do tej pory większość fachowców wskazywało Purmo

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Nexo » 16 sty 2018, 16:34

Ale ty kufa głupi jesteś..

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 sty 2018, 20:53

Ogrzewanie najpierw wody a potem domu jest nieefektywne. Ludzie polecający wodne ogrzewanie, nie znają się na instalacjach. Trudno więc szukać kogoś z podstawową wiedzą o efektywności czy o ogrzewaniu w takiej firmie jak purmo. Tam nie ma osoby, która zrobiłaby prostą, tanią i komfortową instalacje zużywającą do 20kWh/m2.
Ogólnie może Pan nawet na tym forum poczytać, że ci co proponują wodne ogrzewanie, nie posiadają wiedzy o instalacjach, mogą tylko trolować.
Jak Pan chce komfortową instalację hvac - zapraszam, to wyjaśnię czy pokażę.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: szari » 16 sty 2018, 21:41

Idealny przykład że brzęczu pisze w 2 osobach wraz z nowym userem.
Każdego instalującego wodne ogrzewanie zjebał by jak burą sukę, a tu grzecznie podaje grzeniki które mają termostat na dole, koleś po jednym poście zmienia miejsce instalacji grzejnika huk z tym że to rozwalenie całej instalacji ale chłop idzie w zaparte.
A na koniec pisze że ogrzewanie najpierw wody jest nieefektywne - yhy. A później zaprasza, pokaże - wytłumaczy.

Już nie jedzie że chłop nie chce się uczyć, czy morduje ludzi, że klimka jest zajebonzo i wyjebana w kosmos. Ale woda jest NIEEFEKTYWNA - sięgnął DNA

Autor postu szuka "inspiracji" ja bym mu generator jądrowy zaproponował a nie wodne ogrzewanie ;)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

thatismy
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:03
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: thatismy » 16 sty 2018, 22:25

szari pisze:Autor postu szuka "inspiracji" ja bym mu generator jądrowy zaproponował a nie wodne ogrzewanie ;)


dzięki !
w sumie to dalej nie wiem co mam zrobić ale chyba brnę w wodę bo za daleko już jestem z remontem.
a chciałem tylko zapytać o piec i kaloryfery ... no cóż trzeba iść na miasto - może ktoś coś podpowie :)

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: szari » 16 sty 2018, 22:37

Myślę że tam najlepiej u Brzęcza podobno niezłe promocje są jak do kompletu weźmiesz klimę i rekuperację.
Poczytaj chłopie o nim zanim podejmiesz złe decyzje.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: -_- greg » 17 sty 2018, 9:55

thatismy pisze: Czy mam rozumieć, że grzejników nie instalujemy pod oknami - tylko na przeciwko ?
pozdr.

"Pamiętaj że warunkiem grzejnika na ścianie działowej jest rekuperacja a minimum went. plus".
Gdyby nie to, każdy mógłby sam sprawdzić (przetestować) grzejnik na ścianie działowej , za pomocą przenośnego grzejnika elektrycznego.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Warunek jest wentylacja mechaniczna z nawiewem od góry . Przy nawiewie zimnego powietrza dziurą w ścianie, nie utrzymamy komfortowej temperatury, mając grzejnik np. naprzeciwko. Po prostu, bez wentylacji plus, czy wentylacji z odzyskiem ciepłą nie ustawi Pan tych samych warunków. Nie dogrzeje Pan części pomieszczenia. http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/trzeba-ratowac-kraj-t66829#p436857

i
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Podstawą instalacji domowej jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Od wentylacji z odzyskiem ciepłą zaczyna się wszelkie działania termomodernizacyjne i instalacyjne.
Nie zrobi Pan poprawnie ani ogrzewania ani izolacji bez rekuperacji. Ogrzewanie czy izolowanie durszlaka nie ma sensu.
http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/trzeba-ratowac-kraj-t66829#p436857


thatismy pisze:
Czy mogę prosić o wskazanie firm z termostatami w dolnej części - niestety nie mogłem znaleźć.
pozdr.

Praktycznie wszystkie grzejniki łazienkowe.
1 Zastanów się (zmierz) jaka jest różnica temperatury między termostatem górnym a dolnym.
2 Jeżeli termostatem ustawiamy temperaturę to czy jest różnica, czy będzie on pół metra niżej? Na pewno zrobimy więcej przysiadów regulując termostat przy podłodze.
thatismy pisze:
szukam inspiracji, może ktoś ma takie doświadczenia ?
pozdrawiam

Wchodząc do kościoła katolickiego i zapytał o inspirację innego wyznania np. o Świadków Jehowy. Domyślasz się co byś znalazł? To mniej więcej tak wygląda to miejsce.
Dlatego nie przyjmuj nic na wiarę bo wiara z definicji wyklucza myślenie.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2018, 10:12 przez -_- greg, łącznie zmieniany 2 razy.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: -_- greg » 17 sty 2018, 10:08

szari pisze: podaje grzeniki które mają termostat na dole

i teorię z grzejnikami na ścianie działowej
...tylko szkoda że Pan Tomasz nie wspomniał o dwóch warunkach, jakby sprzecznych ze sobą:
1 podstawa termomodernizacji to went. z reku bo inaczej nie zadziała, czyli nie ma sensu
2 jednak można zastosować went. plus (nawiewną) bez reku.
skrócę cytaty, linki prowadzą do całości.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Podstawą instalacji domowej jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Od wentylacji z odzyskiem ciepłą zaczyna się wszelkie działania termomodernizacyjne i instalacyjne.
http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/trzeba-ratowac-kraj-t66829#p436857


Tomasz_Brzeczkowski pisze: Warunek jest wentylacja mechaniczna z nawiewem od góry . Po prostu, bez wentylacji plus, czy wentylacji z odzyskiem ciepłą nie ustawi Pan tych samych warunków.
http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/trzeba-ratowac-kraj-t66829#p436857

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 sty 2018, 14:04

Dlaczego im mniej ktoś umie tym więcej komentuje.
Nawiew oknami to przykład skrajnego braku wiedzy, to zwykłe szkodnictwo.

Nie uważa Pan, że tępotę trzeba wypalać żelazem a nie gloryfikować?
Ja jestem przekonany, że ktoś kto dopuszcza nawiew oknami, nie jest w stanie się czegokolwiek nauczyć.
HVAC - najtańszy komfort.

LaikED
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 sty 2018, 21:30
Re: Piec gazowy (sterownik) kaloryfery

autor: LaikED » 17 sty 2018, 21:52

Witam, "fachowców", dawno, dawno temu....., tak mnie nic nie rozweseliło, nawet nasz kabaret popis i reszta to nic, szacun ...
Doradzajcie konkretnie, nie oszukujcie i nie wciskajcie produktów i usług !
Nie masz wiedzy to nie używaj jednostek, o których nie masz zielonego pojęcia !
Pompy ciepła - grunt, powietrze, foto-woltanika, kolektory słoneczne - tak, ALE ....
ALE:
koszt, obsługa..., nie polecam, nie zwróci się za życia przeciętnego użytkownika !!
Pozdrawiam.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości

Gotowe projekty domów