Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Mirosław D
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2011, 19:23
Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: Mirosław D » 17 maja 2011, 17:16

W domu w którym mieszkam są wielkie skoki napięcia (nie ma tygodnia aby nie było coś) Straciłem już lodówkę (myślałem że padł agregat, wyminili na nowy na gwarancji-po drugim przypadku sprawdzili, że coś jest nie tak z siecią i po pomiarach padła mi gwarancja na agregat). Fakt jest taki, że to coś nie tak było z TV, to coś z wzmacniaczm itp. Wezwałem ekipę. Posprawdzali, posprawdzali i stwierdzili, że z sama instalacja domową jest wszystko OK, ale radzą mi obserwować co się dzieje z instalacją dostawcy zasilania, (częstość wyłączeń, jakieś iskrzenia na trafo-zdarzały się). Odnośnie napięcia (teraz sam kontrolnie wykonuję pomiary-miernik może słaby bo amatorski-sam jestem pod tym wzgędem amatorem, ale prawde jest taka, żesą chwile że jest 170V). Dzwoniłem do energetyki i mierzą, naprawiają co chwile coś i nic z tego nie wynika (oczywiście oni jak w Indiach krowa-święta, nietykalna i mająca zawsze rację). Sprzęt RTV i komputerowy podłączyłem poprzez taką listwę. Zastanawiam się również nad listwą do lodówki (kupiona nowa). Jednak w chwili zakupu jak zapytałem się o to panią ze sklepu to poinformowała mnie że przy podłączeniu przez listwę jak się coś stanie to stracę gwarancję (prawda?) Ponadto w przypadku listwy (o ile faktycznie nie szkodzi to lodówce-choć przypuszczam, że te skoki sa bardziej dla niej zabójcze) czy jakimś problemem byłoby podłączenie pod tę listwę innych urządzeń (zmywarka, ekspres do kawy) obecnie "pod" innym gniazdkiem[/url]

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: dendrytus » 17 maja 2011, 17:59

Te listwy w twoim przypadku nic nie dadzą, bo są na duże przepięcia.
Wyślij pismo do ZE energetycznego, że obciążysz ich kosztami naprawy.
Dołącz zdjęcia miernika z pomiarami i datą.

elpapiotr
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: elpapiotr » 17 maja 2011, 18:58

Witam.
dendrytus pisze:Te listwy w twoim przypadku nic nie dadzą, bo są na duże przepięcia.
Poproszę o rozwinięcie tego stwierdzenia.

dendrytus pisze:Wyślij pismo do ZE energetycznego, że obciążysz ich kosztami naprawy.
Najpierw trzeba udowodnić przyczynę naprawy.

dendrytus pisze:Dołącz zdjęcia miernika z pomiarami i datą.
Najlepiej na tle adresu i sieci przesyłowej :lol:
Nie na darmo ZE ma zatrudnionych prawników biegłych m. inn. w Prawie Energetycznym, by tak łatwo się poddać i zwracać koszty anomalii na sieciach przesyłowych.
Proszę sobie przypomnieć batalię ZE o kasę przy "katastrofie zimowej" i awariach sieci napowietrznych oblepionych sadzią.
Oczywiście nie ich wina, to była siła wyższa. (Dobrze że nie najwyższa)

PS. Na temat.
Co innego są przepięcia łączeniowe, a co innego obciążenie sieci i skoki/spadki napięcia.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: dendrytus » 17 maja 2011, 21:07

elpapiotr pisze:Witam.
dendrytus pisze:Te listwy w twoim przypadku nic nie dadzą, bo są na duże przepięcia.
Poproszę o rozwinięcie tego stwierdzenia.
Jaja sobie robisz czy o drogę pytasz?

elpapiotr
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: elpapiotr » 17 maja 2011, 21:22

O drogę pytam. Do lisich kup.

dendrytus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 490
Rejestracja: 19 mar 2011, 12:19
Lokalizacja: lisie kupy
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: dendrytus » 17 maja 2011, 22:45

elpapiotr pisze:O drogę pytam. Do lisich kup.

Jjuż ci pisałem, że sarkazm nie jest twoją mocną stroną. Więc go sobie daruj.

elpapiotr
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: elpapiotr » 17 maja 2011, 22:57

Jasnowidz się znalazł.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: Paweł_Małek » 19 maja 2011, 19:23

Na spadki napięcia listwa nic nie da - jest ona tylko ogranicznikiem przepięć kat. D.
Żeby coś dała na przepięcia - musi być sprawny styk PE w gnieździe.
Jeśli jest ona jedynym ogranicznikiem obecnym w instalacji - to zewrze do przewodu PE przepięcia o niedużej energii - jeśli przepięcie będzie miało zbyt dużą energię - to listwę zniszczy, może też pozostała część energii przepięcia zniszczyć włączony do listwy sprzęt.


Należy wypełnić i wysłać do energetyki (a najlepiej dostarczyć osobiście do biura obsługi klienta za potwierdzeniem na kopii) wniosek o sprawdzenie parametrów jakościowych.


Przykład:
http://dystrybucja.vattenfall.pl/file/Z ... 038094.pdf

arek_ch
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 28 paź 2016, 14:44
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: arek_ch » 13 sty 2018, 22:02

Temat odświeżę, ale sam mam podobny problem. Jak uchronić swój sprzęt przed przepięciem? Na https://www.schneider-electric.pl/pl/product-category/1600-aparatura-modu%C5%82owa-acti9/?filter=business-4-low-voltage-products-and-systems natrafiłem na urządzenia ochrony przepięciowej, czy warto się w nie zaopatrzyć?

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Skoki napięcia a instalacja elektryczna do lodówki

autor: elpapiotr2 » 14 sty 2018, 8:17

Nie warto zakładać atrap, nie wiedziałeś ?


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów