Problem ilością kanałów wentylacyjnych

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

hudy
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:28
Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: hudy » 30 gru 2017, 14:23

Dzień dobry.
Problem mój polega na zbyt małej ilości kanałów wentylacyjnych w domu. Niestety projektant się nie popisał a ja też nie zwróciłem na to wcześniej uwagi. Sytuacja wygląda tak że z poziomu parteru wychodzi komin wentylacyjny z trzema kanałami. Komin wychodzi ponad dach. Pa piętrze jest komin wentylacyjny z dwoma kanałami zakończony ponad jętkami a dalej mają iść rury do kominków wentylacyjnych na dachu.

Zajmę się najpierw parterem i kominem z trzema kanałami. Myślałem nad kilkoma opcjami:
1 - jeden kanał dla łazienki, drugi dla okapu w kuchni. Trzeci kanał dla wspólnej wentylacji salonu, kuchni i spiżarki. Nie wiem czy w spiżarce muszę mieć wentylację? Nie ma tam okna.
2 - jeden kanał dla łazienki, drugi dla pokoju numer 7, trzeci kanał dla salonu i kuchni. Wywiew z okapu zrobił bym przez ścianę na zewnątrz.
3 - jeden kanał dla łazienki, drugi kanał dla salonu i kuchni , trzeci kanał dla spiżarki i okapu.

Cały czas brakuje mi kanału dla pokoju numer 7. Nie wiem czy dobrym pomysłem było by wstawienie rury przez strop i zrobienie kratki wentylacyjnej przy suficie w rogu a rurą bym wyjechał na strych.

Na piętrze też ciężka sprawa. Jeden kominek wentylacyjny który mam w dachu muszę przeznaczyć do wentylacji kanalizacji. Pozostaje drugi kominek a pomieszczeń do zwentylowania dość sporo w tym druga łazienka i pralnia nr 12. Myślę czy pralnię nie podpiąć pod łazienkę na dole. A łazienkę na górze podpiąć pod drugi kominek wentylacyjny. Nie wiem niestety co zrobić z pozostałymi pomieszczeniami na pietrze? Czy można zrobić wentylacje tych pomieszczeń rurami do ścian szczytowych i na zewnątrz przy kalenicy dać kratki wentylacyjne lub nawet kominki na zewnątrz? Czy może lepiej wypuścić je na strych który jest nieogrzewany,nieocieplony i z powodu deskowania będzie cały czas wentylowany przez kalenice?

Może podsuniecie jakiś pomysł bo mi niestety nic innego do głowy nie przychodzi.
Czerwonym kolorem zaznaczyłem położenie tych dwóch kominów. Komin 3W wychodzi ponad dach.
Załączniki
2.jpg
1.jpg

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 gru 2017, 22:19

Podstawą jest nawiew 20-30m3/h na osobę.
Musi być mechaniczny i jak najbliżej sufitu w pokojach.
HVAC - najtańszy komfort.

hudy
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:28
Re: Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: hudy » 30 gru 2017, 22:51

Nawiew planuję w ścianie z higrosterowaniem. Umieszczę go w salonie. Jednak nie mam pomysłu jak rozdzielić te kanały wentylacyjne na wszystkie pomieszczenia. No i co zrobić z wentylacją pomieszczeń na poddaszu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 gru 2017, 4:49

hudy pisze:Nawiew planuję w ścianie z higrosterowaniem. Umieszczę go w salonie. Jednak nie mam pomysłu jak rozdzielić te kanały wentylacyjne na wszystkie pomieszczenia. No i co zrobić z wentylacją pomieszczeń na poddaszu?
PO CO HIGRO NA NAWIEWIE??? Jeżeli dom jest gotowy, to nawiewy robi się z korytarza do pokoi !

Dlaczego nie zrobi Pan rekuperacji? Najprościej i najlepiej.
HVAC - najtańszy komfort.

hudy
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 lip 2010, 15:28
Re: Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: hudy » 31 gru 2017, 10:13

Dom jeszcze jest w stanie surowym. Teraz robię elektrykę i dlatego chcę wszystko dobrze przemyśleć. Chciałem zrobić nawiew z zewnątrz gdyż nie mam żadnego doprowadzenia powietrza. Tylko gdy zrobię mikrowentylację w oknie wtedy mam dopływ powietrza.
Ale tak czy inaczej nadal nurtują mnie trzy kwestie.
- czy okap w kuchni podłączyć bezpośrednio na zewnątrz?
- czy mogę podłączyć dwa pomieszczenia pod jeden ciąg kominowy jeśli jedno z pomieszczeń będzie miało wymuszony wyciąg przez wiatrak?
-czy wentylacja z pomieszczeń na piętrze może być poprowadzona na strych i przez ścianę szczytową?

Rekuperacji nigdy nie brałem pod uwagę. Teraz to nawet trudno było by zmieścić przewody przy suficie. Teraz na gotowo będę miał na parterze 2,53m a jak bym jeszcze wrzucił przewody od rekuperacji to by było bardzo nisko.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem ilością kanałów wentylacyjnych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 gru 2017, 10:42

hudy pisze:Dom jeszcze jest w stanie surowym. Teraz robię elektrykę i dlatego chcę wszystko dobrze przemyśleć. Chciałem zrobić nawiew z zewnątrz gdyż nie mam żadnego doprowadzenia powietrza. Tylko gdy zrobię mikrowentylację w oknie wtedy mam dopływ powietrza.
Ale tak czy inaczej nadal nurtują mnie trzy kwestie.
- czy okap w kuchni podłączyć bezpośrednio na zewnątrz?
- czy mogę podłączyć dwa pomieszczenia pod jeden ciąg kominowy jeśli jedno z pomieszczeń będzie miało wymuszony wyciąg przez wiatrak?
-czy wentylacja z pomieszczeń na piętrze może być poprowadzona na strych i przez ścianę szczytową?

Rekuperacji nigdy nie brałem pod uwagę. Teraz to nawet trudno było by zmieścić przewody przy suficie. Teraz na gotowo będę miał na parterze 2,53m a jak bym jeszcze wrzucił przewody od rekuperacji to by było bardzo nisko.
Wentylacja z odzyskiem ciepła to podstawa systemu grzewczego. Obniża ona koszty instalacji, poprawia komfort i obniża koszty eksploatacji.
Zajmuję się instalacjami HVAC od ponad ćwierć wieku i jeszcze się nie zdarzyło nawet w zamieszkałym domu, by się nie zmieściło.
Jaki jest sens ogrzane powietrze wyrzucać dziurami w dachu, a siedzieć na dole w zimnym? Lub w zepsutym i wilgotnym?
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 22 gości

Gotowe projekty domów