Przekroje kabli do podrozdzielni

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

igma61
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 sie 2015, 12:05
Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: igma61 » 26 gru 2016, 15:37

Witam
Zbliżam sie do wymiany instalacji elektrycznej w domu, jeszcze nie ma mam projektu i wykonawcy, a już mam okazję kupić tanio porządne kable instalacyjne.

Z kablami do gniazdek i oświetlenia nie ma problemu, przekroje są typowe (3x2,5mm2 , 3x1,5mm2 i 4x1,5mm2), ale jakie kable kupić do podrozdzielni?

Obecnie mam jedną rozdzielnię na cały dom, a planuje cztery, jedna główna i trzy pod rozdzielnie na każdej kondygnacji, a w planach dwie rozdzielnie "budowlane" na spawarki, betoniarki etc.
Jako że instalacja jest trójfazowa wypadało by chyba kupić 5 żyłowe, tylko jak dobrać ich przekrój, wiadomo że im większy tym lepszy, ale po co przesadzać.
W załączniku zrobiłem zestawienie odbiorników i ich mocy, odległości podrozdzielni od rozdzielni głównej nie przekraczają 20 m.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.
Załączniki
Instalacja - Moc.jpg

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: elpapiotr2 » 26 gru 2016, 18:11

Witam.

Najpierw zadaj sobie pytanie, jak ze sobą będą połączone te rozdzielnice, gdzie będzie umieszczone zasilanie każdej z nich, a dopiero później dobieraj przekroje.

PS. Jakie przekroje planowałeś dla nich tak a`propos ?

igma61
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 sie 2015, 12:05
Re: Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: igma61 » 26 gru 2016, 23:00

Moja koncepcja przewiduje rozdzielnię główną do której będą podłączone podrozdzielnie (R1, R2 i R3) a w przyszłości lub gdy starczy pieniędzy to jeszcze RB1 i RB2.
Podrodzielnie miał by być bezpośrednio połączone do głównej, tak aby można było wyłączyć dowolną podrozdzielnię z jednego miejsca.

Co do przekrojów, to nie jestem specjalistą, a jeszcze nie mam projektu który rozwiązał by sprawę, dlatego pytam na forum, ale myślę że 5x4mm2 to minimum z minimum.

daszuta
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 16 sty 2017, 20:38
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.,Poznań
Re: Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: daszuta » 17 sty 2017, 19:14

tu nie ma filozofi
są wzory na przekrój przewodu
uwzględniasz pobór mocy i spadki napięć
s=(P*l)/(ρ*U*ΔU*cosφ)
inż. budownictwa

Daniel4321
Aktywny
Aktywny
Posty: 116
Rejestracja: 17 paź 2017, 10:17
Re: Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: Daniel4321 » 24 gru 2017, 21:11

Zalecam rozejrzeć się za ofertą hurtowni elektrycznej ARTELEKTRO. Ich oferta to gwarancja zarówno kabli, rozdzielnic jak i innych artykułów tego typu w wysokiej jakości. Myśle, że to może być także to czego dokładnie poszukujesz.

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Przekroje kabli do podrozdzielni

autor: elpapiotr2 » 25 gru 2017, 1:08

Daniel, brednie piszesz.
Gdzie odpowiedź na przekroje przewodów na podrozdzielnice ?

Ale reklamę się wali, bo płacą !!


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 61 gości

Gotowe projekty domów