pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 gru 2017, 6:06

Pomimo że spiro nie jest dostępne w tych rozmiarach to Inni stosują je z powodzeniem.
Zależy co, kto uważa za powodzenie. Założy Panu "fachowiec" rurkę do kranu o fi 50mm i powie : POWODZENIE!! woda leci!
Po to się ludzie uczą i badają sprawy, by wiedzieć jakie średnice są optymalne do kranu, jakie do kibelka, do wentylacji domowej. Wylicza się to z optymalnej prędkość w kanale (przy powietrzu to od 2 do 5m/sek) oraz ilości powietrza potrzebnego na osobę.
Zapewniam Pana, że to nie wszystko jedno, czy do kranu dochodzi Panu woda rurką 5mm, 5 cm czy 5 cali.

Naprawdę, uważałby Pan za fachowca hydraulika który założyłby Panu do kranu rurki 2 cale?
HVAC - najtańszy komfort.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 06 gru 2017, 22:00

Każdy wie że to co Pan pisze o rurkach do wody jest faktem.

Co do mojej wentylacji, wywiercone otwory pod sufitem fi 115. Jeżeli będą za duże, założę regulację ilości dostarczanego powietrza. Na tą chwilę mam same dziury ale efekt jest od razu. Spowodowało to dostarczenie świeżego powietrza jak chciałem, które nim dojdzie do pokoju dziennego przechodzi przez 3 pomieszczenia ogrzewane. Dochodzi chłodne, nie lodowate czy zimne. W mieszkaniu nie czuć powiewów zimna ani zimnego powietrza po nogach.

Docelowo, jak wszystko będzie dobrze, dystrybucja powietrza będzie rozdzielona na ok 6 punktów. Koszt wycinania 3 otworów w ścianach grubości 30cm z cegły 210zł i godzina pracy fachowca.

Jak określić ile powietrza muszę dostarczać aby była odpowiednia wymiana, nie nadmierna. Dom ma ok 100m2, parter ok 50m2. Teraz stoi pusty ale jest ogrzewany.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: -_- greg » 07 gru 2017, 23:31

pio7 pisze:
Jak określić ile powietrza muszę dostarczać aby była odpowiednia wymiana, nie nadmierna. Dom ma ok 100m2, parter ok 50m2. Teraz stoi pusty ale jest ogrzewany.

Potrzebne są urządzenia pomiarowe przepływu powietrza.
Problem w tym że tu jest went. grawitacyjna i żeby cokolwiek się dowiedzieć należało by zamontować monitoring z tych urządzeń pomiarowych ale zaznaczam ze to teoria bo z czymś takim się jeszcze nie zetknąłem. Pomiar chwilowy nie będzie precyzyjny.
Pomiar wilgotności może być w pewnym stopniu orientacyjnym wskaźnikiem nadmiernej bądź za słabej wentylacji.


Może Pan Tomasz coś ciekawego podpowie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 gru 2017, 12:52

Jak określić ile powietrza muszę dostarczać aby była odpowiednia wymiana, nie nadmierna. Dom ma ok 100m2, parter ok 50m2. Teraz stoi pusty ale jest ogrzewany.
Liczy się prosto 20-30m3/h na osobę. Mierzy się prosto do 1200 ppm i wilgotność 35-50%
Załączniki
22814340_10203636251623551_9118160913709198005_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 09 sty 2018, 21:34

Spiro wykorzystam fi 100 lub 110 bo takie mam wywiercone otwory.
Spiro nie założyłem, ale samo powstanie otworów i dostarczenie powietrza z zewnątrz rozwiązało problem. Koszt wycinania otworów w 3 ścianach to 180zł (2,5zł za centymetr)

Ciesze się ze nie robiłem nawiewników w oknach.

czerpnia w garażu, łącznik garażu z holem, hol i docelowo salon dostarczyło więcej niż wymaganą ilość powietrza i problem zasysu powietrza z kanalizy ustąpił. Garaż jest nieogrzewany, łącznik jest ogrzewany, hol nie ma grzejnika. Dostarczone powietrze nie jest zimne, nic nie ciągnie po nogach :) . Miejsce gdzie jest dostarczone jest w pobliżu kominka i łazienki. W otwór łączący garaż z łącznikiem wetknąłem worek jukowy czy jakis taki z plecionki.

Ponieważ to mój letni dom, co prawda jest całoroczny i jest ogrzewany, stoi pusty, będę tam na ferie i zrobię trochę zdjęć i relacji z prac.

Otwory są niczym nie zabudowane. czym je zabudować aby móc regulować dopływ powietrza?

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: -_- greg » 10 sty 2018, 13:22

Zaginasz fizykę pana Tomasza ale co zrobić...
Ciekawe czy nie będzie ciągnęło po nogach w mroźne dni.
Do regulacji, wewnątrz anemostat nawiewny a od zewnątrz kratka z siatką, żeby robale nie weszły. Siatka wyjmowana w razie czyszczenia.
Zdjęcia mile widziane.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 21 sty 2018, 9:39

Jednak nie jest tak kolorowo jak do tej pory. O ile nie ciągnie smrodu z szamba to okresowo robi się ciąg wsteczny z wentylacji :/

Chyba oleję eksperymenty i zamówię kogoś, kto z tego żyje. Zapłacę i niech on się martwi.
Kogo szukać - jakiego rodzaju fachowca, może polecacie kogoś z okolic Brodnica, Iława, Nowe miasto Lubawskie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sty 2018, 6:55

pio7 pisze:Jednak nie jest tak kolorowo jak do tej pory. O ile nie ciągnie smrodu z szamba to okresowo robi się ciąg wsteczny z wentylacji :/

Chyba oleję eksperymenty i zamówię kogoś, kto z tego żyje. Zapłacę i niech on się martwi.
Kogo szukać - jakiego rodzaju fachowca, może polecacie kogoś z okolic Brodnica, Iława, Nowe miasto Lubawskie?

Dobry klient tam mieszka... A. Dąbrowski
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: szari » 22 sty 2018, 8:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Dobry klient tam mieszka... A. Dąbrowski

Twój stary nie wierzę.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: -_- greg » 22 sty 2018, 23:08

pio7 pisze:Jednak nie jest tak kolorowo jak do tej pory. O ile nie ciągnie smrodu z szamba to okresowo robi się ciąg wsteczny z wentylacji :/

Chyba oleję eksperymenty i zamówię kogoś, kto z tego żyje. Zapłacę i niech on się martwi.
Kogo szukać - jakiego rodzaju fachowca, może polecacie kogoś z okolic Brodnica, Iława, Nowe miasto Lubawskie?

Wygląda na to że komin dostaje okresowo turbociagu i nawiew nie wyrabia.
Z tym obarczaniem fachowca zmartwieniem byłbym ostrożny.
Niestety nikogo nie mogę polecić.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 24 sty 2018, 23:32

No to co tu zrobić?
Nie wspomnę że jak uruchomię kratkę wentylacyjną w kuchni, którą mam właśnie skończoną, z automatu zrobi się ciąg wsteczny w obu kanałach wentylacyjnych z łazienek.
Jak włączam okap to już robi się ciąg wsteczny.
Nawet bez odpalania kominka :)

A i ciekawostka, jak otworzę drzwi od łazienki na górze to łazienka na dole daje ciąg wsteczny z komina, jak otworzę drzwi od łazienki na dole to na dole robi się ciąg wsteczny, jak zamknę to wydmuchuje.
A jak mam drzwi uchylone w łazience na dole, to pod drzwiami zasysa powietrze a od wysokości nad klamka wdmuchuje.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 08 lut 2018, 22:06

Dziękuję Panie Tomaszu za rozmowę i pomoc. Zamontuję na początek wiatrak na wlocie powietrza i zobaczymy co to da a w międzyczasie zacznę zbierać na wentylację mechaniczną :).

Nurtuje mnie jedna rzecz i muszę zadać pytanie o wentylację i kratki wentylacyjne.
Na parterze domu mam salon (z kominkiem) z kuchnią gdzie mam kratkę wentylacyjną oraz okap w oddzielnym kanale oraz łazienkę z kratką wentylacyjną. Na pietrze łazienka z kratką wentylacyjną.
Pytanie, czy kratka w kuchni jest potrzebna?


Kolejne pytanie to nawiewniki wrębowe takie jak te http://www.regel-air.pl/produkty
bo wg. lokalizacji dystrybutorów mam ich z 5 km od domu.
Warto to wypróbować zanim znajdę i kupię odpowiedni nawiew?
Ew. może zastosować http://instalszop.pl/do/item/po400/Nawi ... -400-FILTR

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: budowa876 » 08 lut 2018, 23:43

A może monitoring kanalizacji coś więcej powie i pomoże rozwiązać problem? Bo chyba innego sposobu niestety na to wszystko nie ma. Na terenie Warszawy takim monitoringiem zajmuje się firma http://www.udroznienie.waw.pl/monitorin ... zacji.html Są profesjonalni w tym, co robią i możemy liczyć na dobrych fachowców.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 lut 2018, 5:05

budowa876 pisze:A może monitoring kanalizacji coś więcej powie i pomoże rozwiązać problem? Bo chyba innego sposobu niestety na to wszystko nie ma. Na terenie Warszawy takim monitoringiem zajmuje się firma http://www.udroznienie.waw.pl/monitorin ... zacji.html Są profesjonalni w tym, co robią i możemy liczyć na dobrych fachowców.

Taka kolonoskopia budowlana? Myśli Pan, że wiedza skąd jest smród poprawi wentylację?
HVAC - najtańszy komfort.

pio7
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2017, 10:00
Re: pomysł na smierdzące powietrze z kanalizacji

autor: pio7 » 09 lut 2018, 9:15

To skąd jest smród to ja już wiem. Problemem jest odpływ liniowy a raczej jego syfon, który nie blokuje wdmuchiwania powietrza. Co najdziwniejsze jest w nim woda. Przy nadarzającej się okazji każę rozkuć podłogę i założyć dodatkowy, klasyczny syfon lub całkowicie zlikwiduję odpływ liniowy i postawie zwykłą kabinę.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości

Gotowe projekty domów