Wygrzewać podłogę czy nie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

dooq
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 maja 2011, 9:08
Lokalizacja: Jasło
Wygrzewać podłogę czy nie

autor: dooq » 22 lis 2012, 17:04

Witam
Mam takie pytanie - dlaczego wylewkę z ogrzewaniem podłogowym należy wygrzać przed położeniem parkietu/paneli/płytek?
I drugie - jeżeli wylewka była robiona w tamtym roku to czy też muszę ją wygrzać przed położeniem okładzin (parkiet/panel/płytka)?
P.S.
Pytam, bo mam dylemat czy mogę położyć okładziny (parkiet/panel/płytka) jeszcze w tym roku, czy najpierw zainwestować w piec C.O. i przez całą zimę heblować gazem w pustostanie.

Z góry dziękuję za rzeczową odpowiedź

samouk
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: samouk » 22 lis 2012, 20:30

U mnie wylewki "wygrzały" się ciepłym powietrzem (wietrzenie :!: ) przez wiosnę i część lata. Podłogówka (podobnie jak u Ciebie) była montowana latem ub. roku a panele - latem tego roku.
Po raz pierwszy ogrzewanie podłogowe włączyłem na próbę podczas pierwszych chłodów ok. miesiąc temu. Moim skromnym zdaniem wystarczy przed montażem podłogi włączyć "podłogówkę" na tydzień (temp. 25 do 30 stopni) i to powinno wystarczyć :) bo nawet jeśli była wilgoć, to po tak długim czasie - tylko w warstwie powierzchniowej.

Pozdrawiam

dooq
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 maja 2011, 9:08
Lokalizacja: Jasło
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: dooq » 23 lis 2012, 10:01

Włąśnie chodzi mi o to żeby nie włączeć tej podłogówki do wiosny, bo jak ją teraz włącze (czytaj - zajeje wodą) to nie ma znaczenia czy to będzie tydzień - bo i tak będę musiał już grzać całą zimę. A tego chcę uniknąć.

samouk
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: samouk » 23 lis 2012, 11:15

No to zostaw ją w spokoju (do wiosny). Potem sama wyschnie :D

BIOS-BG
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: BIOS-BG » 25 lis 2012, 4:41

Witam!
Wygrzewanie można robić nie wcześniej jak 3 tygodnie po wylaniu (jastrychy szybciej). Wygrzewanie - i to bezwzględnie zgodne ze sztuką budowlana, a nie włącz i wyłącz - służy do zlikwidowania naprężeń powstałych w warstwie wylewki. Naprężenia powstają w trakcie dojrzewania wylewki (mniejsze w anhydrycie), a ponadto po uruchomieniu ogrzewania powodem ich jest również różnica wilgotności warstwy wierzchniej i spodniej wylewki. Niezastosowanie procedury wygrzewania może po włączeniu podłogówki od razu pod pełne obciążenie cieplne spowodować spękanie całej warstwy wylewki, a wtedy pozostaje tylko jedno: taczka, kupka gruzu i podłogówka od nowa.
Wylewka w idealnych warunkach potrzebuje minimum 4 m-ce na wyschnięcie. Jeśli jednak w wylewce pozostanie nadmierna wilgoć, a przykryjesz to płytkami to możesz mieć problem. Aby się upewnić można przed położeniem płytek zmierzyć wilgotność posadzki, ale to też nie daje 100% pewności. Wygrzewanie sprawdza też prawidłowość wykonania grzejnika podłogowego przed jego zakryciem.
Tylko jedno jest pewne - to Twoja decyzja, a skutki... rezygnacja z wygrzewania wylewki po tak długim okresie leżakowania ryzyko jest na pewno mniejsze, ale ...
Pozdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: Bolas » 25 lis 2012, 9:40

Dokładnie tak ja mówi przedmówca. Dobrym domowym sposobem jest ułożenie ok 2m2 folii na wylewce i szczelne obklejenie jej brzegów taśmą klejącą. Zagrzej w domu jeżeli potrafisz np. nagrzewnicą elektryczną po 24h sprawdź czy pod folią zebrała się wilgoć. To domowy sposób nie zawsze wynik jest wiarygodny. Słusznie zauważył przedmówca że przez wygrzewanie usuwamy naprężenie to tak jak do zimnej szklanki wlać wrzątek.

termolit
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2017, 14:25
Re: Wygrzewać podłogę czy nie

autor: termolit » 29 lis 2017, 11:13

Dużo osób szuka, podaję proces wygrzewania wylewki anhydrytowej:

Po wylaniu jastrychu przez 48 godzin należy chronić wylewkę przed przeciągiem, bezpośrednim nasłonecznieniem i mrozem.
Od 3 dnia po wylaniu dom należy gruntownie wietrzyć najlepiej w ciągu dnia.

Pierwsze rozgrzanie jastrychu (rozpoczynamy minimum 5 dni po wylaniu - trzeba patrzeć na karty techniczne produktów, kiedy można zacząć):
1. Wygrzewanie rozpoczynamy od ustawienia temperatury zasilania na 25ºC i utrzymujemy ją przez kolejne 3 doby.

2. W ciągu następnych dni podnosimy temperaturę o 5ºC na dobę, aż do uzyskania temperatury max 55ºC i utrzymujemy ją przez kolejne dni i noce, aż do momentu uzyskania suchego jastrychu. - dla wstępnej orientacji, czy jastrych jest już suchy, można wykonać "test foliowy" przykleić dokładnie folię 1x1m do jastrychu na 24h i jeśli po tym czasie na foli jest brak pary, skroplin itd. można domniemać, że jastrych osiągnął dojrzałość, jeśli jednak para czy skropliny wystąpiły to należy trzymać temperaturę przez kolejne dni i ponowić test.

3. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku suchości jastrychu (pozytywny wynik "testu foliowego"), należy rozpocząć proces jego schładzania przez obniżanie temperatury o 5°C dziennie, aż do momentu, gdy jego powierzchnia uzyska temperaturę 18°C - 20°C.

4. Cykl wygrzewania uważa się za zakończony jeśli wilgotność podłoża wynosi 0,3% dla jastrychów z ogrzewaniem podłogowym i 0,5% dla jastrychów bez ogrzewania. W przypadku, gdy wylewka z powodu niekorzystnych warunków budowlanych nie osiągnęła po zalecanym czasie dojrzałości, zaleca się po 31dniowej przerwie (wyłączenie ogrzewania) ponowne rozpoczęcie całego procesu osuszania.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów