Ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

opinia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:16
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: opinia » 21 lis 2017, 22:30

Witam,
Jestem świeżym użytkownikiem pieca na ekogroszek SKAM-P 17kW z podajnikiem ślimakowym oraz dmuchawą EWMAR RV13AMS. Dom o powierzchni użytkowej 176 m2, dobrze ocieplony (20 cm styropian o dużej gęstości), potrójne szyby w oknach itd. Ogrzewany głównie podłogówką z wyjątkiem strychu (3 kaloryfery). Typ sterownika to IRYD RTZ pid k. Bardzo prosiłbym o najlepsze ustawienia.
Pozdrawiam

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 21 lis 2017, 23:02

Jarecki79 pisze:
barney20 pisze:
Na filmiku widać napis kocioł 15kW, palnik ewmar-ness
Wzrokowo wygląda na dość duży, czy to model APPMd-1 moc 10-20kW czy ten większy APPMd-2?
jak większy, to tak to się pewnie będzie układać, jak schodzi na niższe moce zaczyna sie palić bliżej kosza nie dotleniając tyłu paleniska (bo nie ma takiego zapotrzebowania na grzanie)

jak mniejszy, to on tez ma z czego gwizdnąć i przy malutkim zapotrzebowaniu może wyjść podobnie,że pali się bliżej kosza

Myślę,że warto go uszczelnić, na łączeniu nacięć z korpusem żeliwnym palnika także.

Jak opał jest wypalony a jedyny minus to spieki, to bym się specjalnie nie przejmował.


Jarecki79, dzięki serdecznie za odpowiedź. Jutro doszczelnie i zobaczymy jak to będzie wyglądać.

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 21 lis 2017, 23:08

opinia pisze:Witam,
Jestem świeżym użytkownikiem pieca na ekogroszek SKAM-P 17kW z podajnikiem ślimakowym oraz dmuchawą EWMAR RV13AMS. Dom o powierzchni użytkowej 176 m2, dobrze ocieplony (20 cm styropian o dużej gęstości), potrójne szyby w oknach itd. Ogrzewany głównie podłogówką z wyjątkiem strychu (3 kaloryfery). Typ sterownika to IRYD RTZ pid k. Bardzo prosiłbym o najlepsze ustawienia.
Pozdrawiam


Nie ma złotego środka. Nawet jak ktoś ma taki sam kociołek, to jego dom ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Przez to każdy musi sam dojść do najlepszego ustawienia. Poczytaj ten wątek od początku i znajdź jakieś ustawienia wyjściowe, które będziesz korygował już pod siebie np ustawienie Jareckiego79 z 1 str. Ustawiasz, obserwujesz i korygujesz. Pamiętaj korekta jednego parametru i obserwacja i dalej ewentualna korekta. Zmienisz kilka parametrów to nie będziesz wiedział co pomogło.

opinia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:16
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: opinia » 21 lis 2017, 23:21

Dziękuję za odpowiedź. Chyba tak będę musiał zrobić. Po prostu niedawno przestałem już tylko rozpalać by podgrzać wodę i chciałbym utrzymywać piec w trybie podtrzymania z jak najmniejszym użyciem węgla. Pewnie jak większość z tego postu.

biper78
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 08 lut 2016, 21:53
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: biper78 » 21 lis 2017, 23:34

barney20 pisze:
biper78 pisze:Paliwo stare, wlasnie koncze letni wegiel. Jakie powinno byc Kp i Ki?


Standardowo w ustawieniach fabrycznych jest KP 48 i KI 21. Ustaw KI na 35 i sprawdzaj jak reaguje piec.

Jarecki79 jak możesz to podrzuć jakąś podpowiedź co do mojego spalania i robienia się spieków. :) W środę mam zamiar doszczelnić jeszcze palnik jednym paskiem silikonu w koło korony z nacięciami (bo tego wcześniej nie zrobiłem). Może to rozwiąże problem?
Ogólnie zauważyłem, że te spieki tworzą się bardziej od strony drzwiczek.


KP ustawilem na 70 KI na 30 i zobaczymy co bedzie dalej. Jakie Wy macie ustawienia tych parametrow?

Golina44
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2017, 0:15
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Golina44 » 21 lis 2017, 23:57

Witam.
Piec skam p plus 12kw z podajnikiem ardeo iron 15 kw w całości z żeliwa. Opał retopal 26 kj. Polecany przez producenta pieca.Dom 125 m nie ocieplony.Problem jest taki że nie mogę uzyskać kopczyka. Jak dam mniejszy nadmuch to kopczyk się podnosi Ale jak otworzę drzwiczki nad deflektorem to strasznie smoli, dymi jak by było za mało powietrza. Jak zwiększe nadmuch jest dobrze nie smoli ale żar jest trochę poniżej retorty i kawałki żaru są nawet podrywane do góry. Zwiększa się zużycie opału.I tak w kółko. Palnik jest nie uszczelniony. Serwisant z ardeo powiedział że nie trzeba go uszczelniac. Proszę o pomoc.

darianus
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2012, 22:40
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: darianus » 22 lis 2017, 8:14

biper78 pisze:Witam.

Mam problem z wahaniem temperatury na piecu.
Przyklad:
Podtrzymanie
Piec ustawiony na 52 stopnie, temperatura na piecu 54. Odlicza 24 minuty i po 12 przedmuchuje
Po minucie czas zmienia na 24 minuty
Po 12 podaje wegiel przez 5 sekund, odlicza do 0.

Po jakims czasie szybko spada temperatura o 9 stopni do 45. Potem w ciagu 15 minut rosnie do 55.
Co moze byc przyczyna ze tak szybko spada temperatura i piec wolno reaguje?
Piec 19 kw, 140 m, 60 m podlogowki, 9 grzejnikow, ocieplony 20 cm styropian, na dachu piana 20 cm, zbiornik wyrownawczy ocieplony na strychu, palnik uszczelniony

Moje ustawienia:

Temperatura 52 stopnie
100 % czas miedzy podawaniem 35 s dmuchawa 17
1% czas miedzy podawaniem 2:45 dmuchawa 1
Podtrzymanie 10 s, czas przerwy 12, krotnosc 2
Czas podawania 5 s
Kp 90 Ki 25
Histereza 1
Pid 2
Podbicie dmuchawy po podaniu paliwa 0
Czas wydluzenia podbicia obrotow dmuchawy 5

A jak masz podłączoną pompę CWU i jaką masz temperaturę ustawioną. Być może ta pompa się włącza i wyłącza w zależności o temp. na piecu i to powoduję takie wahania.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 22 lis 2017, 14:34

Golina
Ardeo nie każe uszczelniać palników
Jak się brudzi na czarno czy smoli, to powietrza za mało ewentualnie dodatkowo ciut za wysoki kopczyk

Przy pid kopczyk pracuje, mniejsze wykorzystanie mocy- płasko na palniku a jak większe zapotrzebowanie kopczyk lekko wypukły.

Trzeba dać minimalnie więcej powietrza
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 22 lis 2017, 19:10

Jarecki79 pisze:
barney20 pisze:
Na filmiku widać napis kocioł 15kW, palnik ewmar-ness
Wzrokowo wygląda na dość duży, czy to model APPMd-1 moc 10-20kW czy ten większy APPMd-2?
jak większy, to tak to się pewnie będzie układać, jak schodzi na niższe moce zaczyna sie palić bliżej kosza nie dotleniając tyłu paleniska (bo nie ma takiego zapotrzebowania na grzanie)

jak mniejszy, to on tez ma z czego gwizdnąć i przy malutkim zapotrzebowaniu może wyjść podobnie,że pali się bliżej kosza

Myślę,że warto go uszczelnić, na łączeniu nacięć z korpusem żeliwnym palnika także.

Jak opał jest wypalony a jedyny minus to spieki, to bym się specjalnie nie przejmował.


Jest poprawa:
https://youtu.be/O45Um6p8Z60

teraz się pali jak trzeba 8) , a przynajmniej tak mi się wydaje i jestem spokojny bo jak jest coś nie tak to mnie męczy hehe

Dzieki Jarecki79 :D

mamba4
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:33
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mamba4 » 23 lis 2017, 9:40

barney20 pisze:
mamba4 pisze:z pidem.


Dla 100% mocy już podałem. Dla 1% (spróbuj tak jak mi kiedyś podał szeryf Jarecki79) 3:30 i dmuchawa 1. I obserwacja. Podtrzymanie jak masz?
Ustawiłem Twoje parametry dla 100% tj podawanie 50s,długość podawania 5s, dmuchawa 16. Zadana temp kotla mam 53 a kociol maksymalnie dogrzewa się teraz do 46C. Pozostale parametry : histereza 1, pid 2 , kp 48, ki 21 . / dla 1% : podawanie 2minuty i dmuchawa 3. Na Podtrzymanie przedmiot jest wył, przerwa 6min a podawanie krotnosc 1. Co jest nie tak lub co zmienić ?

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 23 lis 2017, 9:58

Skracasz przerwe w podawaniu albo wydłużasz czas podawania i obserwujesz.

Rozumiem, że ciągle spalasz pelet? Czy piszedłeś za radą Jarecki79 i palisz eko z domieszką peletu?

mamba4
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:33
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mamba4 » 23 lis 2017, 10:17

barney20 pisze:Skracasz przerwe w podawaniu albo wydłużasz czas podawania i obserwujesz.

Rozumiem, że ciągle spalasz pelet? Czy piszedłeś za radą Jarecki79 i palisz eko z domieszką peletu?

tylko pellet jak narazie. Pozostałe ustawienia są ok ? jak pid , kp itp ?

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 23 lis 2017, 15:13

jak podniesiesz KI to powinien szybciej reagować na zmiany temp., ale to też musisz obserwować.

Ogólnie nie wiem jak te dane odnoszą się do peletu, ale musisz próbować.
Niestety jak już pisałem innemu koledze - nie ma złotego środka.

mamba4
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:33
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mamba4 » 23 lis 2017, 15:35

barney20 pisze:jak podniesiesz KI to powinien szybciej reagować na zmiany temp., ale to też musisz obserwować.

Ogólnie nie wiem jak te dane odnoszą się do peletu, ale musisz próbować.
Niestety jak już pisałem innemu koledze - nie ma złotego środka.

a jeszcze pytanie. na jakiej wysokości powinien wisieć deflektor ?

barney20
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2017, 12:55
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: barney20 » 23 lis 2017, 21:40

mamba4 pisze:a jeszcze pytanie. na jakiej wysokości powinien wisieć deflektor ?


wystarczy wpisać w google i znajdziesz - trochę chęci

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2277-deflektor/

12 post to coś dla Ciebie.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 62 gości

Gotowe projekty domów