Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Rodriguez
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2016, 17:30
Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: Rodriguez » 09 lis 2016, 17:32

Witam forumowiczów,

Staram się podłączyć wentylator łazienkowy do włącznika podwójnego. Póki co do włącznika dochodzą jedynie dwa przewody, które były oryginalnie w puszce. Są to : L - Faza oraz N - Neutralny. Na razie włącznik jest w stanie jedynie załączać prąd do kinkietów. Niestety, gdy próbuję podłączyć wentylator (dwa przewody, Faza i Neutralny) do włącznika, to światło działa, ale wentylator już nie. Chciałbym, aby prawy przycisk włącznika załączał światło, a lewy wentylator. Naszkicowałem na szybko drobny schemat jak to u mnie na razie wygląda. Bardzo proszę o pomoc, bo już cały dzień się z tym męczę.

Obrazek

Kliknięcie miniaturki spowoduje otwarcie rysunku w większej rozdzielczości.

Pozdrawiam!

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: Interno » 09 lis 2016, 18:14

Instalację masz już wykonaną czy też będziesz układał nowe kabelki ?.
Skąd wiesz, że na przełącznik dochodzi przewód N ?.
Przełączniki zwykle są załącznikiem/przerywaczem linii Faza zasilającej na Twoim rysunku L.
Jeszcze raz przeczytałem Twój post i rozumiem iż masz tylko przełącznik a do wentylatora chcesz doprowadzić L i N z tego przełącznika.
L da się z tego przełącznika doprowadzić do wentylatora a N musisz doprowadzić z innej puszki.
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem.

Rodriguez
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2016, 17:30
Re: Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: Rodriguez » 10 lis 2016, 0:19

Tak dokładnie, instalację mam już wykonaną. Jedyne, co zrobiłem we własnym zakresie, to wykułem rów od wentylatora przez całą łazienkę do puszki z włącznikiem podwójnym, następnie zacementowałem i zagipsowałem. Myślałem, że mam L i N w puszce z włącznikiem podwójnym. Chciałem podpiąć kabel L i N od wentylatora w ten włącznik, aby działało. Jak się okazało, byłem w błędzie sądząc, że tak powinno wyglądać podłączenie. Próbowałem np. zrobić tak, że L z zasilania puszki podłączyłem pod L we włączniku, następnie na lewym dolnym skrzydle wpiąłem L od wentylatora. Z kolei drugi kabel w puszce chciałem wsunąć w kostkę i doprowadzić jeden przewód do włącznika, a przewód N od wentylatora wsunać w kostkę. Niestety tym sposobem udało mi się co prawda odpalić wentylator, lecz jego rozruch trwał kilkanaście sekund, a jego prędkość była tak jakby o połowę mniejsza. Także plafon sufitowy mienił się bardzo słabym światłem. Kolejną dziwną sprawą jest to, że jak przełączyłem osobnym włącznikiem na kinkietach w pozycję '1', to kinkiety się nie zapalały, lecz gasło światło z plafonu sufitowego, a wentylator nagle nabierał pełnej mocy. Nie rozumiem kompletnie o co tu chodzi. Chyba rzeczywiście powiniennem poszukać jakiejś puszki i przeciągnąć osobny kabel neutralny do tej puszki. Sam już nie wiem.

P.s. A tak przy okazji, jeżeli ta druga żyła w puszce z włącznikiem nie jest 'N' to za co ten kabel odpowiada? Chodzi o to, że mam do puszki doprowadzone jedynie 'L', następnie kabel jest ucięty by móc końcówki wsadzić np. we włącznik, a następnie kabel 'L' dalej idzie sobie do danego urządzenia (czyli np. włącznik jedynie załącza nam fazę, a 'N' od np. plafonu jest poprowadzony osobno?)

daszuta
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 16 sty 2017, 20:38
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.,Poznań
Re: Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: daszuta » 18 sty 2017, 15:12

nic nie zrobisz
te dwa przewody w puszcze to 1 fazowy a 2 to przez wyłącznik idzie ta faza na żarówkę
nie masz N bo N jest bezpośrednio na żarówce
sprawdź czy nad wyłącznikiem pod sufitem nie masz puszki połączeniowej,takie stosowano w starym budownictwie
nowe wentylatory nie musisz sterować wyłącznikiem
same się załączają gdy wykryją wilgoć
natomiast jeśli chodzi o te wolne obroty to połączyłeś w szereg z żarówką i oba odbiorniki pracują na napięcie ok 110V
inż. budownictwa

Ignas87
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 31 paź 2017, 11:02
Re: Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: Ignas87 » 13 lis 2017, 11:26

Dobrze wiedzieć bo ja mam w planach zamontowanie czegoś takiego a jestem na etapie zakupienia takiego wentylatora. Znalazłem coś takiego w hurtowni z takim asortymentem http://a-tec.pl/ w dobrej nawet cenie.

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Jak podłączyć kinkiety oraz wentylator łazienkowy pod włącznik podwójny?

autor: elpapiotr2 » 14 lis 2017, 18:14

Masz gó..no, nie w planach, Ignacy.
Rżniesz głupa reklamowego, nic więcej.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów