Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kra10
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2017, 13:37
Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: kra10 » 10 lis 2017, 14:21

Jak w temacie - właśnie to mnie nurtuje, bo jestem tym sąsiadem.
O tym sposobie ogrzewania niewiele wiem. Wyobrażam je sobie jak "odwróconą lodówkę". Próbowałem z sąsiadem porozmawiać. Początkowo udało mnie się obejrzeć projekt, lecz tylko przez moment, bo sąsiad nagle zamknął go i zaczął mnie unikać. Zrodziło się więc w mojej głowie pytanie czemu? Czy on coś przede mną ukrywa?
Przyjechał firma, a wraz z nią profesjonalny sprzęt do wykonywania odwiertów. Bałem się o hałas, ale okazał się być jak najbardziej znośnym. Trzy dziury w ziemi na głębokość 100 m poszły "piorunem", trochę pyłu i kurzu poleciało z budynku - wiadomo zmiana ogrzewania wymaga "młotka i betoniarki".
Więc czemu sąsiad robi z tego tajemnicę?
Tu zaznaczę, że nasze sąsiadowanie jest poprawne i przyjacielskie. W żadnym razie nie chcę mu przeszkadzać w tych pracach. Ale mam wrażenie, że coś ukrywa.
Na pewno zmienił lokalizację tych odwiertów, bo trafiły z środka jego działki ( jest tam trawnik ) pod płot i są teraz ok 1.5 m od granicy mojej działki.
Stąd moje pytanie - jak to wpłynie na moja działkę? Co może mnie zaszkodzić?
Działki nasze są szerokie na 20 m, teren jest bardzo suchy ( piasek, żwir) i zastanawiam się, czy może to mieć wpływ na dalsze, mające praktyczne znaczenie osuszenie mojej działki.
Wiem, że mógłbym "kota drzeć" z sąsiadem, o te odwierty. Chyba są jakieś obostrzenia prawne - chyba 5 m od granicy działki przy jakiejś tam głębokości. Rozumiem jednak go, bo przy 20 m szerokości działki ciężko się z wszystkim pomieścić, jednak nie chciał bym w przyszłości oglądać swoich drzewek "wysuszonych" przez jego zmiany w projekcie dla ratowania własnego trawnika.

Co o tym myślicie - może to wpłynąć negatywnie na moją działkę? Czy jest jeszcze coś co zagrażać może mnie?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lis 2017, 15:17

Po co te odwierty? Pompy z odwiertami to początek lat 90-tych gdy czynnik miał temperaturę wrzenia -22 st. Dziś ma - 60!
Pompa ciepła pompuje spokojnie z -25 (można się przekonać, gdy ma się zamrażarkę)
Produkcja pompy ciepła jest tańsza niż kotła, instalacja jest prostsza niż kotła, więc i cała instalacja jest tańsza (może więc sąsiad nie ma czym się chwalić) .
HVAC - najtańszy komfort.

kra10
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2017, 13:37
Re: Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: kra10 » 11 lis 2017, 10:06

Dzięki Tomasz za odpowiedź, ale nie zupełnie o to mnie chodziło.
Ja po prostu zastanawiam się, czy tak blisko mojej granicy poprowadzone odwierty i montaż instalacji nie zaszkodzą mojej działce.

Osobiście sądzę, że wiercąc te trzy 100-u metrowe otwory chwilowo spowodowano osuszenie gruntu, ale wiosną powinno wszystko wrócić do poprzedniego stanu. Ten rok jest mokry, więc "nie bolało". Jaki będzie następny? Nie wiem. Wiem, że nie chcę się obudzić z ręką w "nocniku", gdyby miało się okazać, że wiercenia te trwale osuszą moją działkę. No bo dlaczego sąsiad przeniósł tę instalację z pierwotnie projektowanej bliżej do mnie. Skomplikował sobie prace, bo teraz ma dalej i rury z "zakrętasem".
Tak jak mówiłem wcześniej - nie chcę z sąsiadem "kota drzeć", ale jeśli jego zmiany maja mnie zaszkodzić, to muszę jemu powiedzieć to jak najwcześniej.
Osobiście sądzę, że mnie to nie zaszkodzi. A co Wy o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: yanes » 11 lis 2017, 10:43

Gdybyś to zgłosił do urzędu to dostanie nakaz zasypania tych nielegalnych odwiertów.Musi to zrobić firma z odpowiednimi certyfikatami a koszt jest porównywalny do kosztu odwiertu. I chyba tu tylko o to chodzi bo z osuszaniem gruntu taki odwiert nie ma nic wspólnego.

kra10
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2017, 13:37
Re: Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: kra10 » 12 lis 2017, 13:41

yanes pisze:Gdybyś to zgłosił do urzędu to dostanie nakaz zasypania tych nielegalnych odwiertów...


Nic nie będę zgłaszał, bo mnie to chyba nie przeszkadza.
Też (podobnie jak Ty Yanes ) mam wrażenie, że nic złego nie będzie się dziać z tego powodu.
Dzięki za opinię, utwierdza mnie ona w moim wcześniejszym przekonaniu i o to mnie chodziło.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Ogrzewanie ciepłem gruntu - co dzieje się u sąsiada?

autor: Rafał Cichocki » 07 gru 2017, 12:26

Witam,

Pionowe odwierty gruntowe cechują się znacznie mniejszą szkodliwością dla posesji w porównaniu do kolektorów poziomych obejmujących jej większą część. W kolektorach pionowych ciepło pobierane jest z większej głębokości, więc nie powinno być problemu z wysuszeniem terenu w obrębie kolektorów pionowych, a tym bardziej na Pana sąsiedniej posesji. Minimalna odległość odwiertów od granicy sąsiedniej działki powinna wynosić 3 m.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 31 gości

Gotowe projekty domów