Schody Stalowe

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

nikon17
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 lut 2013, 16:57
Schody Stalowe

autor: nikon17 » 02 lut 2013, 17:15

Witam chciałbym dowiedzieć się czy na budowę nowych schodów zewnętrznych metalowych potrzebne jest pozwolenie i projekt? Plan jest taki, 15sto stopniowe schody (jakieś 4m w górę) dochodzące do istniejącego okna w którym trzeba by wybić drzwi zewnętrzne. Budynek jednopiętrowy jest dość stary, ale zrobiony z solidnej poniemieckiej cegły:) moje pytanie brzmi, czy nie wystarczy tylko zgłosić do odpowiedniego urzędu takiej małej przebudowy?


Konstrukcja miałaby wyglądać podobnie do tej na zdjęciu.
Obrazek

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Schody Stalowe

autor: fruzin » 06 lut 2013, 21:01

Przerabiałem podobny temat.
Niestety potrzebny jest projekt i pozwolenie na budowę.
Nasze prawo budowlane sformułowane jest poprzez zaprzeczenie: pozwolenia na budowę nie wymaga: ... tup tup tup. Niestety nie ma wśród nich schodów zewnętrznych, więc pozwolenie na budowę jest wymagane.
W warunkach technicznych jakim... są podane wymiary takich schodów.
Powodzenia
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

LUK_miel
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2013, 6:51
Re: Schody Stalowe

autor: LUK_miel » 24 kwie 2014, 18:30

Niestety wszystko musisz zgłaszać. Dobrze że nie wymagają jeszcze pozwolenia na położenie wycieraczki przed drzwiami :D Kuzyn robił jakiś czas temu schody. Kupił w sklepie internetowym stopnie stalowe (Sakostal, gdybyś był zainteresowany, ale to tak na marginesie), zamówił ekipę, a gość go pyta, że w sumie to nie jego sprawa, ale czy ma pozwolenie na te schody. No i szczęka kuzynowi opadła. Trochę to trwało, ale pozałatwiał wszytsko.

szmeraczka
Aktywny
Aktywny
Posty: 175
Rejestracja: 01 maja 2013, 17:28
Re: Schody Stalowe

autor: szmeraczka » 28 paź 2016, 17:33

Tak - projekt jest potrzebny. W Polsce na wszystko jest potrzebny papierek :P Co do samego pomysłu schodów stalowych to mi się bardzo podobna - wyglądają nowocześnie i bardziej efektowni niż klasyczne betonowe czy drewniane. Co do wyglądu to inspiracji można poszukać u firm, ktore coś takiego robią np. tu: http://merim.pl/

pawel156
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 25 lis 2016, 12:44
Re: Schody Stalowe

autor: pawel156 » 18 kwie 2017, 9:07

No niestety na każde takie przedsięwzięcie wymagany jest papierek. Ale gdybyś potrzebował firmy, która profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem takich stalowych schodów, to polecam rail-service. Zobacz sobie na ich realizacje i opinie. Nie ma się do czego przyczepić, bo naprawdę są świetni w tym co robią.

beata2121
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2017, 11:57
Re: Schody Stalowe

autor: beata2121 » 08 wrz 2017, 12:56

Mam pytanie,
Ponieważ sąsiadka ma dostawione duże metalowe schody ,schody zostały poztawione bez pozwolenia ,wiem bo sama pytałam sąsiadki czy ma na to pozwolenie.
I moje pytanie jest takie czy skoro są one na takich kwadratowych fundamentach czy potrzebuje na to pozwolenia?Czy przepisy przypadkiem nie pozmieniały się co do schodów dostawionych metalowych?no i jak to wygląda czy nie jest to sprawa już przypadkiem przedawniona ,ponieważ schody zostały postawione ok 10 lat temu?
Ja chciałabym jako współwłaściciel działki na której postawiła wtedy te schody, zażądać aby te schody rozłożyła i np postawiła nowe ,inne no i z pozwoleniem ,no i nie tak ogromne jakie są teraz .

Czarnuch36
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2017, 10:36
Re: Schody Stalowe

autor: Czarnuch36 » 02 lis 2017, 14:29

Witam. Nie chce zakładać podobnego tematu i proszę o odpowiedz w kwestii schodów metalowych zewnętrznych. Wiem, ze od stycznia bieżącego roku prawo budowlane zmieniło się i pytanie czy schody na załączonym zdjęciu potrzebują pozwolenia na budowę, projekt itp. Przed 2017 rokiem było wymagane, a jak jest obecnie? Dziękuje z góry za odpowiedz.
[img]http://tufotki.pl/xghNB#p22369940[/img]

Paparoach
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 maja 2012, 10:08
Kontaktowanie:
Re: Schody Stalowe

autor: Paparoach » 03 lis 2017, 10:18

W przypadku dodania schodów zewn. jest potrzebne pozwolenie na budowę, ponieważ jest to traktowane jako rozbudowa, schody są częścią budynku i musza spełniać określone warunki techniczne. W przypadku kontroli np. jakiś uprzejmy sąsiad został "sygnalistą" to kara może być nawet 50 tys zł. Jakbyś zrobił pochylnie dla osób niepełnosprawnych wtedy nic nie musisz zgłaszać ani robić pozwolenia na budowę, taki mały absurd. Życie :)
projektymodo
"Mniej znaczy więcej"- Mies van der Rohe

szymiszymi
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 11 sty 2016, 0:13
Re: Schody Stalowe

autor: szymiszymi » 04 gru 2017, 13:32

Gres akurat jest bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast zwróciłbym jeszcze uwagę na jedną rzecz, którą warto wykorzystać – taśmę antypoślizgową. Tu polecam Gripper. Łatwa w montażu, nie odkleja się, nie wyciera i nie rwie. Zamontowałem rok temu i mimo dość sporego zaśnieżenia taśma przetrwała zimę i kapryśną wiosnę w nienaruszonym stanie.

Kacper Biały
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 468
Rejestracja: 11 mar 2015, 14:01
Re: Schody Stalowe

autor: Kacper Biały » 05 gru 2017, 9:21

szymiszymi pisze:Gres akurat jest bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast zwróciłbym jeszcze uwagę na jedną rzecz, którą warto wykorzystać – taśmę antypoślizgową. Tu polecam Gripper. Łatwa w montażu, nie odkleja się, nie wyciera i nie rwie. Zamontowałem rok temu i mimo dość sporego zaśnieżenia taśma przetrwała zimę i kapryśną wiosnę w nienaruszonym stanie.


100% racji. O Były już przymrozki u nas, więc nota bene schody są śliskie, zwłaszcza rano. Jak ktoś nie ma ubezpieczenia to może być kiepska sprawa … Taśma antypoślizgowa jest w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem.

Salbitras
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:38
Re: Schody Stalowe

autor: Salbitras » 27 lut 2018, 13:41

Ja sobie zamówiłem teraz stopnie schodowe stalowe i powiem szczerze że to bardzo dobre rozwiązanie na moje właśnie warto sobie coś takiego zamówić.

polly28
Aktywny
Aktywny
Posty: 245
Rejestracja: 14 lis 2017, 13:39
Re: Schody Stalowe

autor: polly28 » 21 maja 2018, 19:54

Ja zdobyłem odpowiednie pozwolenie i natychmiast zgłosiłem się do firmy Kasprzak Olma. Wykonali oni dla mnie specjalistyczne, wysokiej jakości stopnie schodowe, które nadały niewyobrażalnego klimatu. Takie stalowe schody to bardzo innowacyjny pomysł!

Aneczkaaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2017, 10:23
Re: Schody Stalowe

autor: Aneczkaaaa » 23 sie 2018, 9:28

Ja robiłam schody w http://www.tlc.eu i polecam. Schody stalowe robione na zamówienie, dają pewność i jakość użytkowania przez wiele lat. Mają też schody modułowe do samodzielnego montażuhttps://www.tlc.eu/tlc/schody-modulowe/schody-modulowe-asta/


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 22 gości

Gotowe projekty domów