Nowa instalacja gazowa w budynku

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: jojoro » 25 sie 2017, 7:07

W mojej miejscowości zaczęła się inwestycja Duonu - kładzie sieć gazową.
Dostałem już warunki zabudowy i kontaktuję się z architektem w sprawie budowy instalacji wewnętrznej. Planowany termin przyłączenia budynku - listopad br.
Nie mam jednak zupełnie doświadczenia w tej kwestii i nie chcę wdepnąć w...
Do tej pory miałem instalację z kotłem na EKO + solary z zasobnikiem ok 300l.
Kocioł na eko jest jeszcze sprawny, mam też trochę opału na zimę tak więc najlepiej byłoby połączyć te dwie instalacje. Dodatkowo pozwoliłoby mi to porównać koszty ogrzewania i korzystać z tego, które w danym momencie będzie dla mnie korzystniejsze finansowo czy też bardziej bezobsługowe.

Instalacja wygląda obecnie tak, że jest zawór 4D sterowany siłownikiem, pompa obiegowa grundfos A2 autoadapt, cyrkulacja CWU. W mieszkaniach grzejniki z głowicami termostatycznymi elektronicznymi. Instalacja obiegowa wymuszona, bez grawitacji, na rozdzielaczach.

Kocioł na eko ma 24kW, ale jest zdecydowanie przewymiarowany - oceniam, że 17kW to byłoby OK.

Jakie rozwiązania projektowe polecacie, czy zdać się na instalatora/projektanta i o nic nie pytać?
Jaki kocioł gazowy kupić?
Celuję w kondensat jednofunkcyjny (ze względu na zbiornik solarny).
Chciałbym aby kocioł miał dużą modulację mocy, rozbudowane sterowanie (pogodówka, podgląd pracy na jakimś panelu domowym lub/i telefonie).
Gabaryty, cisza itp nie mają dla mnie większego znaczenia - kotłownia w piwnicy.

danielozzo
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 30 wrz 2017, 18:22
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: danielozzo » 17 paź 2017, 13:43

Ważną rzeczą jest zadbanie o instalację gazową i odpowiednie jej zabezpieczenie, żeby potem nie było jakichś nie przyjemności z wyciekami czy czymkolwiek innym.

aleksandra1977
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 79
Rejestracja: 09 cze 2017, 20:21
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: aleksandra1977 » 26 paź 2017, 20:44

Z instalacją gazową trzeba być bardzo ostrożnym. Jest ona niebezpieczna i musi być zrobiona z dbałością o każdy detal. Do tego muszą być spełnione wszystkie formalności i wymagania. Ta firma - http://www.eran.com.pl/ oferuje wykonanie bardzo profesjonalnie instalacji gazowej. Pracują tam wykwalifikowani fachowcy z odpowiednimi certyfikatami. Będziecie mieć pewność, że nikt Wam niczego nie zakwestionuje w czasie odbioru.

kladyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 117
Rejestracja: 27 kwie 2015, 14:43
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: kladyn » 30 paź 2017, 9:08

Sieć gazowa musi być zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną. Niezbędne jest wykonanie protokołu szczelności instalacji gazowej, który musi być dostarczony inwestorowi. Z gazem nie ma żartów. Słyszałam, że firma http://www.sierajewski.pl/usluga-raz-gaz.php zajmuje się tego rodzajem usług. Może się komuś przyda.

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: jojoro » 30 paź 2017, 9:59

Nikt mi niczego nie doradzi?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 paź 2017, 10:30

jojoro pisze:Nikt mi niczego nie doradzi?

Poprawnie wykonana instalacja HVAC oparta na prądzie , jest tańsza niż gazowa, opłaty są dwa trzy razy niższe a komfort wyższy. Ogrzewanie wodne nie ma sensu.
HVAC w starych domach zużywa do 20kWh/m2 w nowych izolowanych połowa tego. koszt kWh to 0.56zł.
Radzę unikać wodnego ogrzewania, tylko HVAC w XXI wieku
HVAC - najtańszy komfort.

Sykwa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 06 paź 2017, 13:21
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: Sykwa » 30 paź 2017, 13:30

Mogę ci polecić dobrą firmę jeśli chodzi o instalacja gazowe łódzkie, robili u mnie w firmie ogrzewanie i bardzo dobrze zrobili. Nie drogo wzięli też.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: bachus » 31 paź 2017, 9:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
HVAC w starych domach zużywa do 20kWh/m2 w nowych izolowanych połowa tego. koszt kWh to 0.56zł.
A od kiedy instalacja ma zużywać? Instalacja ma dawać!!!
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: szari » 31 paź 2017, 21:48

Sykwa pisze:Mogę ci polecić dobrą firmę jeśli chodzi o instalacja gazowe łódzkie, robili u mnie w firmie ogrzewanie i bardzo dobrze zrobili. Nie drogo wzięli też.


Sykwa pisze:Ja zamontowałem na stałe klimatyzator i dobrze działa. Ma taką opcje nawet, że grzeje jak jest zimno :)


A świstak zawija w te sreberka i wynajmuje kmiotów do reklamy.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Kazik45
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2017, 13:38
Kontaktowanie:
Re: Nowa instalacja gazowa w budynku

autor: Kazik45 » 03 gru 2017, 15:13

A może po prostu zapytasz o zdanie jakiś fachowców - w sensie firme.
Cały projekt wydaje się okej, ale niestawiałbym tego na podstawie opini z forum.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów