Ogrzewanie podczerwienią

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Grzegorz_Brzezicki
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 9:35
Ogrzewanie podczerwienią

autor: Grzegorz_Brzezicki » 05 paź 2017, 10:22

Witam.
Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie szkielletu drewnianego i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień.
Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m2 wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł.
Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł.
Uważam, że to naprawdę tanio.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 paź 2017, 16:56

Grzegorz_Brzezicki pisze:Witam.
Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie szkielletu drewnianego i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień.
Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m2 wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł.
Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł.
Uważam, że to naprawdę tanio.

Taniej by wyszła komfortowa instalacja. Dlaczego Pan sięgnął po stare technologie z zeszłego wieku?
HVAC - najtańszy komfort.

Grzegorz_Brzezicki
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 9:35
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Grzegorz_Brzezicki » 06 paź 2017, 8:42

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Grzegorz_Brzezicki pisze:Witam.
Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie szkielletu drewnianego i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień.
Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m2 wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł.
Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł.
Uważam, że to naprawdę tanio.

Taniej by wyszła komfortowa instalacja. Dlaczego Pan sięgnął po stare technologie z zeszłego wieku?


A co to komfortowa instalacja?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 paź 2017, 8:45

Grzegorz_Brzezicki pisze:
A co to komfortowa instalacja?


Najbardziej lapidarnie to: bezobsługowa instalacja zapewniająca komfort wilgotnościowo temperaturowy w domu czy mieszkaniu. Czyli temperaturę 22-24 stC i wilgotność względną 40-45%
HVAC - najtańszy komfort.

Grzegorz_Brzezicki
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 9:35
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Grzegorz_Brzezicki » 06 paź 2017, 8:50

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Grzegorz_Brzezicki pisze:
A co to komfortowa instalacja?


Najbardziej lapidarnie to: bezobsługowa instalacja zapewniająca komfort wilgotnościowo temperaturowy w domu czy mieszkaniu. Czyli temperaturę 22-24 stC i wilgotność względną 40-45%


Jakie koszty instalacji dla domu 140 m2? 13 pomieszczeń? Jakie koszty eksploatacji rocznie? Dom NF40

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 paź 2017, 12:19

Grzegorz_Brzezicki pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Grzegorz_Brzezicki pisze:
A co to komfortowa instalacja?


Najbardziej lapidarnie to: bezobsługowa instalacja zapewniająca komfort wilgotnościowo temperaturowy w domu czy mieszkaniu. Czyli temperaturę 22-24 stC i wilgotność względną 40-45%


Jakie koszty instalacji dla domu 140 m2? 13 pomieszczeń? Jakie koszty eksploatacji rocznie? Dom NF40

NF 40? tak źle nie izolowali nawet przed wojną! Klasyfikacja energetyczna z początku lat 90-tych, gdy wiceministrem odpowiedzialnym za efektywność energetyczną był prof. Krzysztof Żmijewski
-A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje
-A - dom autonomiczny
-B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany
-C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo
-D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje
W XXI wieku jeżeli zużycie na ogrzewanie w starym domu przekracza 20kWh/m2 to instalacja jest źle wykonana.
Koszt instalacji ... zależy od półki jakościowej, biorąc najwyższą dostępną, ceny brutto 23%
- wentylacja z odzyskiem ciepła - 11500zł
-pompa ciepła chłodzenie i grzanie 8000
-ogrzewanie podłogowe 7000 zł

Koszt eksploatacji domu izolowanego to maksymalnie 1500 za rok (z chłodzeniem).
HVAC - najtańszy komfort.

Grzegorz_Brzezicki
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 9:35
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Grzegorz_Brzezicki » 06 paź 2017, 12:56

Nie widziałem jeszcze pompy ciepła do domu za 8000 zł, któraby ogrzała dom.
Masz jakiś konkretny model?
W tej cenie to mogę kupić dobrą pompę do CWU.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 paź 2017, 15:57

Grzegorz_Brzezicki pisze:Nie widziałem jeszcze pompy ciepła do domu za 8000 zł, któraby ogrzała dom.
Masz jakiś konkretny model?
W tej cenie to mogę kupić dobrą pompę do CWU.
Ja mam za 3500 - zapraszam teraz grzeje, latem chłodziła.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: bachus » 07 paź 2017, 10:30

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ja mam za 3500 - zapraszam teraz grzeje, latem chłodziła.
Przede wszystkim to co Brzęczy nazywa dom to jest mieszkanie w kamienicy wielorodzinnej. A ta jego słynna pompa to klimatyzator dmuchający ciepłem w jednym punkcie. Jak ogrzewa łazienkę, ubikację, kuchnie lub inne pomieszczenia jeszcze nam nie zdradził, prawdopodobnie dogrzewa dalej gazem lub prądem, tego też nie zdradził, skupiając się tylko na klimie.
Z tego powodu nikt nie chce go odwiedzić, kiedyś to zrobiłem i obciach ze strony Brzęcza kompletny, karmił mnie reklamą z ulotek.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Grzegorz_Brzezicki
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2017, 9:35
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Grzegorz_Brzezicki » 09 paź 2017, 8:38

bachus pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ja mam za 3500 - zapraszam teraz grzeje, latem chłodziła.
Przede wszystkim to co Brzęczy nazywa dom to jest mieszkanie w kamienicy wielorodzinnej. A ta jego słynna pompa to klimatyzator dmuchający ciepłem w jednym punkcie. Jak ogrzewa łazienkę, ubikację, kuchnie lub inne pomieszczenia jeszcze nam nie zdradził, prawdopodobnie dogrzewa dalej gazem lub prądem, tego też nie zdradził, skupiając się tylko na klimie.
Z tego powodu nikt nie chce go odwiedzić, kiedyś to zrobiłem i obciach ze strony Brzęcza kompletny, karmił mnie reklamą z ulotek.

Proszę o podanie namiarów na siebie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2017, 9:34

Kontak jest na stronie nie-co.pl - Zapraszam, tylko nie tak, jak kiedyś jeden bezmózg. Umówił się na oglądanie domu, przejechał 400km przyszedł na Bartycką, udał klienta nie przedstawiając się, potem poszedł rzucając z daleka znaczące: "Pan nie wie kim ja jestem" . Potem pisał tu, że takich domów nie ma.
HVAC - najtańszy komfort.

awwa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 18 kwie 2019, 15:51
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: awwa » 28 mar 2020, 18:10

Zainwestowaliśmy w panele na podczerwień, to bardzo dobre rozwiązanie na ogrzewanie do domu czy mieszkania. Ekologiczne no i ekonomiczne. Panele mogą być niczym obrazy na ścianę , super!

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Domores » 29 mar 2020, 14:09

Zastanawiam się jak to faktycznie jest z tą podczerwienią bo jedni mówią że słabo się sprawdza bo ogrzewa miejscowo ;/ inni są super zadowoleni. Czy takie panele grzeją tylko miejscowo czy ogrzewają całe pomieszczenie? Jak z podłogą jak nie ma ogrzewania podłogowego pewnie stopy będą marzły...

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: bachus » 30 mar 2020, 13:35

Domores pisze:Zastanawiam się jak to faktycznie jest z tą podczerwienią bo jedni mówią że słabo się sprawdza bo ogrzewa miejscowo ;/ inni są super zadowoleni.

Z tymi super zadowolonymi to radzę uważać bo to naciągacze na takie instalacje. Jak było by super to by się je instalowało. Drugim mocno ujemnym aspektem jest koszt eksploatacji, czyli kosztów zużycia prądu.
Za 1 kWh ciepła zapłacisz jak za 1 kWh prądu jak byś kreatywnie nie liczył. Montując stosunkowo dobrą pompę ciepła np. powietrze woda za 1 kWh ciepła zapłacisz jak za 0,26 kWh prądu, czyli ok. 18 groszy.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Świadomy Inwestor
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2020, 11:07
Re: Ogrzewanie podczerwienią

autor: Świadomy Inwestor » 26 maja 2020, 5:53

Cześć

Wybór ogrzewania zależy od kilku czynników. Potrzeb i oczekiwań, zapotrzebowania energetycznego domu i jego konstrukcji , innych współistniejących rozwiązań, które chciałoby się zastosować w domu. Dyskusja lub co gorsza złośliwe komentarze, wymądrzanie się na forum nie ma większego sensu bez dokładnego rozpoznania.
No bo co to za argument, że coś jest drogie? To tak, jakby nabijać się z właściciela wypasionego Porsche, że tylko [...] kupuje samochód gdzie serwis jest tak drogi. Być może przy dochodach 50tys. miesięcznie nie ma to żadnego znaczenia.

Jestem właścicielem i użytkownikiem domu szkieletowego i ogrzewam dom szkieletowy instalacją na podczerwień. Mam ją zainstalowaną w suficie. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się od użytkownika, czegoś więcej na temat zalet , wad, kosztów utrzymania i mojej motywacji przy wyborze tego rodzaju ogrzewania to proszę o podanie adresu mailowego. Na który podeślę mój numer telefonu.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów