dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

donartek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2017, 0:04
dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: donartek » 12 mar 2017, 1:12

Witam panowie, instalator wykonał mi na budowie instalację wodną według załączonego schematu.
Kolor niebieski - woda zimna
Kolor czerwony - woda ciepła
Kolor pomarańczowy - cyrkulacja
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cyrkulację chcę mieć rozwiązaną na pompie z czasówką uruchamianą przyciskiem. Instalator twierdzi że to będzie jak najbardziej działało, ja niestety mam co do tego obawy. Niby jest to obieg zamknięty ale mi zależy żeby ciepła woda w łazience na piętrze była jak najszybciej dostarczona. Mam obawy że obieg może płynąć głównie przez piwnice ponieważ na piętro mamy jeszcze znaczną ilość kolanek ... Stosował ktoś kiedyś takie rozwiązanie ? Po wylewkach będzie już niestety za późno na jakiekolwiek poprawki.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: Bolas » 15 mar 2017, 5:09

A jak taka cyrkulacja powinna wg ciebie wyglądać? Niestety coraz częściej odchodzi się od cyrkulacji CWU a skupia się na izolacji rur i projektowaniu domu w taki sposób by cyrkulacji na kliencie nie wymuszać w twoim wypadku jest wręcz odwrotnie.
Cyrkulację można różnie podłączyć na przycisk o którym mówisz lub podłączoną przez przekaźnik do światłą w pomieszczeniach gdzie są odbiorniki wody. Niedawno też firma Salus wprowadziła do oferty sterownik bezprzewodowy na czujkę PIR która daje sygnał do pompy cyrk. Robi to w prosty sposób bo można ustawić czas przebiegu pompy i ilość załączeń w ciągu określonego czasu tak by załączając ją raz nie załączała się kolejny nim wystygnie woda w obiegu. Niestety oszczędne pompy cyrkulacyjne też sprawiają problemy. Pompy starego typu były w stanie przepompować wodę z z bojlera do najdalszego odcinka w kilka sekund teraz to trwa wieczność nie daj boże zamontować standardowy zawór zwrotny za pompą.
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

donartek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2017, 0:04
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: donartek » 09 kwie 2017, 15:31

według mnie rura ciepłej wody powinna iść jednym ciągiem przez wszystkie odbiorniki a nie być tak rozproszona jak teraz, wtedy cyrkulacje wpinamy tylko w łazience na piętrze. Nie wiem dlaczego instalator nie podjechał wodą z kuchni w piwnicy do kuchni na parterze, zmarnowane masa rurek i kolanek. Gdyby ciepła woda szła przez kuchnie w piwnicy do kuchni na parterze i dalej do łazienki jednym ciągiem wtedy z cyrkulacją nie byłoby problemu, a tak jaką mam gwarancję że pompa cyrkulacyjna wyciśnie mi wodę do łazienki na piętro w miarę krótkim czasie ? Cyrkulację będę uruchamiał przyciskiem z czasówką, to już postanowione. Nie chcę bajerów. Co masz na myśli pisząc o standardowym zaworze zwrotnym ? duże opory ?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: Bolas » 10 kwie 2017, 6:13

To szukaj starych pomp nieelektronicznych do cyrkulacji. Aktualnie przepisy unijne narzuciły tak debilne rozwiązania że np Wilo zaczęło montować własne zawory zwrotne w pompkach bo standardowego pompa nie była w stanie otworzyć a czas przepompowania wody o którym wspominasz jest masakrycznie długi. To będzie działać jeżeli miałby to robić wg twojego pomysłu może kształtek byłoby mniej ale rury musiałyby być większej średnicy tak byś nie odczuł spadku ciśnienia pod prysznicem jak ktoś puści ci wodę np w kuchni. Co do przycisku to zobacz nowość Auratona mają cyrkulację wzbudzaną czujką IR dodatkowo ustalasz na ile ustawić przebieg pompy i co jaki czas ma się załączać.
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk

Żory - śląskie

donartek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2017, 0:04
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: donartek » 13 kwie 2017, 22:50

Jeszcze przemysle sterowanie, na przerobki juz za pozno bo tynki wykonana, jedyne co moge zrobic to wywalic cyrkulacje z piwnicy bo tam i tak bedzie bardzo malo uzywana i szukac mocnej pompy. Widze ze kolega pracuje w branzy to z ciekawosci zapytam jak uklada podlogowke. Robisz jakies obliczenia wedlug metrazu czy wszedzie co np.10 cm ?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: Bolas » 15 kwie 2017, 17:42

Są do tego specjalne programy jak bardziej skomplikowane płaci się za wykonanie projektu. Albo jedziesz co 10 i płacisz więcej za rurę :D Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło.
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk

Żory - śląskie

basia791
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: dziwnie wykonana cyrkulacja ciepłej wody przez instalatora - czy zadziała

autor: basia791 » 06 paź 2017, 16:44

O tym jak ustawić pompę dowiesz się z tego artykułu http://www.eran.com.pl/centralne-ogrzewanie/jakie-ustawienie-pompy-cyrkulacyjnej-wybrac.html
Myślę, że ta tematyka jest na tyle skomplikowana, że potrzebny jest porządny projekt i nie ma co tu oszczędzać tylko wybrać dobrych specjalistów, żeby później nie bulić przy ciągłych awariach


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów