Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

DavidB
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2017, 9:14
Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: DavidB » 27 wrz 2017, 21:34

Witam majstrów serdecznie!
Mam problem z wodą w murach.
Stałem się posiadaczem starego 100 letniego domu z tradycją.
Dom stoi na spadku wszystko na glinie i iłach, także z pragnienia nie umrę :D
Mury nie posiadają izolacji poziomej,którą chcę stworzyć poprzez wbicie blach nierdzewnych.

Fundamenty:
szer: 80
wys: 70
Z łupanego kamienia łączonego zaprawą,na którym stoi mur z cegły 65cm.
Cały dom łącznie z fundamentem posiada ala chudziak z gliny mieszanej z zaprawą.
Brak jest piwnic wszystko usypane piachem aż pod samą podłogę z desek którą zrywam.
Fundament ciągnie wodę w mur,na wysokość 1m od podłogi.

Oprócz blach muszę zrobić drenaż z zewnątrz, teraz pytanie do was specjalistów.
Mając odsłonięte fundamenty z obu stron:
-Czy owy fundament muszę jakoś wzmocnić? (są nieznaczne rysy pęknięcia w murach)
-Lub po prostu solidnie zagęścić z dwóch stron?
-Czy zaizolować smołą i folią kubełkową czy zostawić jak jest?

Obrazek
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 wrz 2017, 4:30

Gdyby kamienny fundament podciągał wodę, dom nie stałby 100 lat!! Jestem pewien, że historia wody w murze jest krótsza i zaczęła się po zmianie okien i ogrzewania. Czyli ograniczeniu wentylacji. To wg mnie wilgoć w wewnątrz, Problem narasta w i pod koniec okresu grzewczego.
Izolacja pozioma, może pogorszyć sprawę, bo całkiem uniemożliwi zejście wody ze ściany. Trzeba zrobić skuteczną wentylację. A, by ta nie wystudzała pomieszczeń, najlepiej z odzyskiem ciepła.
HVAC - najtańszy komfort.

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: Nexo » 28 wrz 2017, 6:02

Brzęczu jak zwykle nie czyta ani nie ogląda zdjęć tylko pierodli w kółko to samo-no ale co się dziwić. W Tworkach znowu działa wifirifi.
Wracając do tematu. Po pierwsze primo masz chyba na myśli izolację pionową a nie poziomą?
Po drugie primo zrób tak jak w ostatnim swoim wywodzie i nie wbijaj żadnych blach tylko połóż na fundament dysperbit i tyle. Możesz dać gratis folię kubełkową.

DavidB
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2017, 9:14
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: DavidB » 28 wrz 2017, 21:04

Panie Brzeczkowski na foto jest akurat ściana którą najbardziej "atakuje" woda gruntowa,Fundament jest mokry wilgotny bo kamień jest miękki, nie polny.
Dom stoi w gliniasto iłowym podłożu,na spadzie gdzie woda spływając "uderza" w tą pierwszą ścianę.
Reszta domu wygląda podobnie z tym,że wilgoć jest do wysokości 0,5m.

Nie mam też możliwości zrobienia pełnego drenażu,ponieważ jest znaczny spadek po długości domu.
I będę miał problem z odprowadzeniem wody.
Dlatego wydaje mi się ,że izolacja pozioma jest niezbędna.

Czytałem,też gdzieś,że jeżeli posmaruje dysperbitem mokry mur i zaizoluję od góry poziomo zatrzymam w nim wodę co może grozić jego erozją.
Poprawcie mnie proszę ,jeżeli się mylę... ???

Do tego nie wiem za bardzo jak zabrać się za podłogi plan taki:
-zagęścić piach
-wysypać keramzyt na wys 25-30cm
- albo legary albo wylewka z zbrojeniem
Nie wiem jak to wyjdzie finansowo standardowy problem, tanio aby było dobrze.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 wrz 2017, 5:44

Czytałem,też gdzieś,że jeżeli posmaruje dysperbitem mokry mur i zaizoluję od góry poziomo zatrzymam w nim wodę co może grozić jego erozją.
Poprawcie mnie proszę ,jeżeli się mylę... ???
Tak. Dysperbit zatrzyma wodę w murze , na krótko Obrazek Potem ulegnie uszkodzeniu, przez ciśnienie negatywne. Lepsza już będzie folia kubełkowa, wody z gruntu nie wpuści, ale wilgoci pozwoli odparować Obrazek Obrazek

Ale dalej twierdzę, że ważniejsza jest wentylacja. To nie trwało od początku!! Pewien jestem, że zaczęło się po wymianie okien i instalacji grzewczej.
HVAC - najtańszy komfort.

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: Nexo » 29 wrz 2017, 5:53

Ten ciągle te same zdjęcia zapodaje. Jakiś cep posmarował ściany lepikiem i podnieta że to niby każde czarne tak złazi. Pożygać się idzie.
W każdym razie jak zaizolujesz od zewnątrz dysperbitem to przecież od środka będzie parować więc wystarczy mocno wietrzyć i fundamenty same wyschną.

DavidB
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2017, 9:14
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: DavidB » 29 wrz 2017, 20:08

Panowie dzięki za zainteresowanie,
Rozmawiałem z starszyzną w okolicy i bywa tak,że jesienią jak i deszczową wiosną każdemu się leje woda ze ścian w piwnicy,
I żeby wziąć z piwnicy przetwory muszą wchodzić w kaloszach.
Mowa o wszystkich ludkach którzy mieszkają na spadzie.
Sąsiad "za mną" zrobił drenaż i mówi owszem pomogło,ale mury w piwnicy i tak wilgotne podczas ulew,bo wcześniej pontonem mógł pływać :)))

Były właściciel mówi,że jak się żyło, to w każdym pomieszczeniu paliło się w kaflaku i problem nie występował aż tak nagminnie. Są oryginalne drewniane okna i wszystko po prostu odparowywało.
Stało się tak gdy dom nie był użytkowany od pięciu zim.

Biorąc na logikę Nexo masz rację,zrobię tak jak piszesz,drenaż i kubełkowa ale bez lepiku.
Dla 100% pewności wbiję blachy aby odizolować fundament który i tak będzie pił wodę jesienią i wiosną ,chyba,że drenaż będzie metr niżej od niego....


Ok panowie plan jest i to ma sens...
Zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią co będzie korzystniejsze keramzyt czy styropian na podłogę???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2017, 17:12

Pan nie wbija tych blach. Folia oczywiście bez lepiku nie zaszkodzi. Blacha zatrzyma wodę w ścianie i będzie jak na zdjęciu . To budynek na płycie betonowej, pod spodem są garaże.

Były nieszczelne okna i piec kaflowy wymuszający wentylację, Wymienił Pan ogrzewanie i okna, a zapomniał o wentylacji... Nic Panu nie da odcinanie. Źródłem wody jest kondensacja z dyfuzji pary.
Załączniki
izolacja funda.jpg
izolacja funda.jpg (6.33 KiB) Przejrzano 7662 razy
HVAC - najtańszy komfort.

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Wbijanie blach, izolacja pozioma - 100 letni dom

autor: MTW » 04 lut 2018, 22:07

[quote="DavidB"]Witam majstrów serdecznie!
Mam problem z wodą w murach.
Stałem się posiadaczem starego 100 letniego domu z tradycją.
Dom stoi na spadku wszystko na glinie i iłach, także z pragnienia nie umrę :D
Mury nie posiadają izolacji poziomej,którą chcę stworzyć poprzez wbicie blach nierdzewnych.

Fundamenty:
szer: 80
wys: 70
Z łupanego kamienia łączonego zaprawą,na którym stoi mur z cegły 65cm.
Cały dom łącznie z fundamentem posiada ala chudziak z gliny mieszanej z zaprawą.
Brak jest piwnic wszystko usypane piachem aż pod samą podłogę z desek którą zrywam.
Fundament ciągnie wodę w mur,na wysokość 1m od podłogi.

Oprócz blach muszę zrobić drenaż z zewnątrz, teraz pytanie do was specjalistów.
Mając odsłonięte fundamenty z obu stron:
-Czy owy fundament muszę jakoś wzmocnić? (są nieznaczne rysy pęknięcia w murach)
-Lub po prostu solidnie zagęścić z dwóch stron?
-Czy zaizolować smołą i folią kubełkową czy zostawić jak jest?


Pamiętam jak w takim budynku nie byłem w stanie skuć tynków cementowych - może powinienem bardziej wpisać betonowych bo to jakaś wariacja na temat zabezpieczenia przed wilgocią była i sypała się ściana zamiast tynku.
fundament zabezpieczałem i wzmacniałem dopiero po tych pracach byłem w stanie wejść z pracami na poziom ponad gruntem . czyli mocno na raty i bardzo ale to bardzo ostrożnie.
Blachy - jest to jakaś metoda z tym że inwazyjna - nie wiem czy zaprawa z powyżej nie zacznie się sypać


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów