Dom drewniany

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Dom drewniany

autor: Lena80 » 27 wrz 2017, 20:34

Co myślicie o domu drewnianym całorocznym? Bardzo podobają mi się domy drewniane z bala i chciałabym dokonać właśnie takiej inwestycji by stworzyć swe miejsce na ziemi. Na co powinnam zwrócić uwagę i jak dokonać właściwego wyboru projektu i firmy budowlanej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom drewniany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 wrz 2017, 4:34

Lena80 pisze:Co myślicie o domu drewnianym całorocznym? Bardzo podobają mi się domy drewniane z bala i chciałabym dokonać właśnie takiej inwestycji by stworzyć swe miejsce na ziemi. Na co powinnam zwrócić uwagę i jak dokonać właściwego wyboru projektu i firmy budowlanej.

By nie było kominów!
HVAC - najtańszy komfort.

Ania30
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2017, 22:08
Re: Dom drewniany

autor: Ania30 » 28 wrz 2017, 13:56

Właśnie obejrzałam sobie w internecie zdjęcia takich domów budowanych z bala,to po prostu cudo;) Taki domek nad jeziorem w otoczeniu lasów to marzenie większości z nas:)Zazdroszczę Ci takiej inwestycji;)A w jakiej okolicy chcesz się osiedlić?

tureqt0
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:46
Re: Dom drewniany

autor: tureqt0 » 02 paź 2017, 19:18

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Lena80 pisze:Co myślicie o domu drewnianym całorocznym? Bardzo podobają mi się domy drewniane z bala i chciałabym dokonać właśnie takiej inwestycji by stworzyć swe miejsce na ziemi. Na co powinnam zwrócić uwagę i jak dokonać właściwego wyboru projektu i firmy budowlanej.

By nie było kominów!

No nie przesadzajmy. Dom z bala to musi być dom z klimatem. A w takim domu klimat daje kominek. A kominek bez komina to raczej niezbyt dobra opcja. Rozumiem, że komin to ucieczka ciepła, ale klimat też jest ważny.
@Lena80 a to miejsce na ziemi to w jakimś szczególnym regionie ma być? Może masz już jakąś działkę upatrzoną. Znając lokalizację łatwiej by było coś zaproponować. Coś stylowego ale pasującego do regionu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom drewniany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2017, 19:37

Bardziej chodziło o kotłownie.
HVAC - najtańszy komfort.

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Dom drewniany

autor: Lena80 » 08 paź 2017, 13:43

Zgadzam się z tureqt0 , że domy z bala kojarzą mi się również z wnętrzem w którym występuje kominek. Nie musi być to główne źródło ogrzewania ale musi być u mnie w domu.
Cz mam działkę? Tak, jest ona w szczerym polu (nie ma jeszcze zabudowań) w niewielkim oddaleniu od lasu więc drewniana zabudowa będzie bardzo pasować do otoczenia.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom drewniany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2017, 6:34

Lena80 pisze:Zgadzam się z tureqt0 , że domy z bala kojarzą mi się również z wnętrzem w którym występuje kominek. Nie musi być to główne źródło ogrzewania ale musi być u mnie w domu.
Cz mam działkę? Tak, jest ona w szczerym polu (nie ma jeszcze zabudowań) w niewielkim oddaleniu od lasu więc drewniana zabudowa będzie bardzo pasować do otoczenia.

Źródło ogrzewania... jest XXI wiek. Komfort, to instalacja zapewniająca wilgotność względną 40-45% i temperaturę w domu czy mieszkaniu na poziomie 22-24 stC Z możliwością podniesienia okresowego w łazienkach PRZEZ CAŁY ROK,
HVAC - najtańszy komfort.

Bartek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 155
Rejestracja: 28 cze 2017, 7:35
Re: Dom drewniany

autor: Bartek320 » 09 paź 2017, 9:14

Żeby zaoszczędzić można pomyśleć o kominku z płaszczem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kominek będzie mógł ogrzewać kilka pomieszczeń w domu równocześnie. Wydaje się to być całkiem mądrym rozwiązaniem, szczególnie dla domu drewnianego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom drewniany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2017, 12:07

Bartek320 pisze:Żeby zaoszczędzić można pomyśleć o kominku z płaszczem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kominek będzie mógł ogrzewać kilka pomieszczeń w domu równocześnie. Wydaje się to być całkiem mądrym rozwiązaniem, szczególnie dla domu drewnianego.
Wodne ogrzewanie w ogóle nie nadaje się do budownictwa. Nic się więc nie zaoszczędzi.
Poza tym, Pan policzy:
Stary dom z poprawnie wykonaną instalacją HVAC zużywa na ogrzewanie do 20kWh/m2 , w nowym budownictwie to połowa tego.
Ile kosztuje dodatkowa instalacja wodnego ogrzewania z płaszczem wodnym w kominku??
Nawet, gdyby drewno było zupełnie za darmo, to instalacja nie zapracuje na siebie!
HVAC - najtańszy komfort.

tureqt0
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:46
Re: Dom drewniany

autor: tureqt0 » 09 paź 2017, 19:18

kalbud pisze:Z własnego doświadczenia (wychowałam się w drewnianym domu z bali, a właściwie to pół-drewnianym, bo parter mamy murowany a piętro właśnie z bali) mogę powiedzieć, że taki dom pięknie wygląda ale jest trudniejszy w komfortowym użytkowaniu.
Nasz dom wykonany jest z dwóch warstw bali z izolacją z wełny mineralnej pomiędzy, a i tak w zimie jest dużo chłodniej (około 2-3 stopnie) niż na murowanym parterze natomiast przy upałach robi się nieznośnie gorąco. Drewno przez pierwsze kilka lat po wybudowaniu bardzo intensywnie pracuje, porusza się, dlatego nieuniknione jest powstawanie drobnych szczelin, które trzeba uszczelniać. Dodatkowo dochodzi kwestia malowania raz na 3-4 lata, bo farba bardzo łuszczy się od słońca. Jeśli natomiast chcemy niemalowane drewno (oczywiście mówię o zewnętrzu) to musimy je 2 razy do roku myć i chronić przez nadmiernym zawilgoceniem.
To co bym Ci doradzała to budowa domu murowanego i obłożenie go drewnem wewnątrz jak i na zewnątrz. Aktualnie na Podhalu nowe obiekty bardzo często wykonuje się w ten sposób, jest bezpieczniejszy i z tego co słyszałam od kilku osób - tańszy. Domy takie łudząco są podobne do tych oryginalnie wykonanych z drewna a o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Dom murowany, obłożony drewnem to jednak zupełnie inny klimat niż dom całkowicie robiony z drewna. Ściana betonowa inaczej reguluje/przepuszcza wilgoć niż ściana drewniana. Piszesz, że takie domy należy myć 2x w roku albo malować co 3-4 lata. Znam domy z drewna, które były malowane dopiero po 10 latach i jakoś farba z nich nie odchodziła. Tak samo znam budynki które mają po 100 lat (kościoły drewniane) i też nie kojarzę takich zabiegów "pielęgnacyjnych". A co do pracy samego drewna to raczej wynika z jego schnięcia gdy stosuje się na budowie tzw. zielone drewno. Jak jest dobrze sezonowane i suszone mechanicznie, to takie efekty powinny być zminimalizowane.

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Dom drewniany

autor: Lena80 » 24 paź 2017, 18:44

Wolę jednak postawić na dom w całości zbudowany z bala. Znalazłam już nawet potencjalnego wykonawcę Natur Eko Dom, którego bardzo spodobały mi się realizację. Umówiłam się z nimi na oglądanie ich domu modelowego. Zamierzam wówczas więcej dowiedzieć się o samej budowie jak i etapach jego budowy i czasie realizacji. Bardzo interesuje mnie zastosowanie strzechy jako pokrycia dachowego, a oni jako nieliczni takie dachy wykonują.

marczanka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2017, 19:33
Re: Dom drewniany

autor: marczanka » 24 paź 2017, 19:37

Chętnie poobserwuję ten wątek, marzy mi się właśnie taki drewniany dom... :-) Pomysł sprzedał nam teść, na razie jeszcze za daleko żeby planować budowę, póki co szukamy działki. Ale po cichu liczę że uda się właśnie z drewnem... :mrgreen:

Daniel4321
Aktywny
Aktywny
Posty: 116
Rejestracja: 17 paź 2017, 10:17
Re: Dom drewniany

autor: Daniel4321 » 14 lis 2017, 13:04

Projektem, jak i budową mojego drewnianego domu zajęła się firma Ligar ze Stargardu,. Oczywiście wybór padł na domek rekreacyjny, gdyż zależało mi na zagospodarowaniu działki nad jeziorem. Domek jest niewielki, po zaledwie 50m2 , jednak wykonany został z ogromną starannością i zwróceniem uwagi na detale.

Despero
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 19 lut 2014, 1:18
Re: Dom drewniany

autor: Despero » 30 lis 2017, 16:43

Bardzo podobają mi się różne drewniane domy. Sa one teraz coraz bardziej popularne. My dopiero bedziemy się budować ale takie http://www.geisser.pl/domy-caloroczne/ domy caloroczne to dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o budowe. Są równie solidne a sama budowa trwa krócej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom drewniany

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 gru 2017, 5:50

Despero pisze:Bardzo podobają mi się różne drewniane domy. Sa one teraz coraz bardziej popularne. My dopiero bedziemy się budować ale takie http://www.geisser.pl/domy-caloroczne/ domy caloroczne to dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o budowe. Są równie solidne a sama budowa trwa krócej.

Dom niecałoroczny to namiot.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów