Odparzenia tynków gipsowych

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

michu25
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:05
Odparzenia tynków gipsowych

autor: michu25 » 06 lis 2012, 20:33

Witam

Rok temu przeprowadzałem w mieszkaniu gruntowny remont. Stary tynk w miejscach głuchego odgłosu bądź mocnych pęknięć został usunięty czasami nawet nie które ściany były "gołe". Ekipa ponakładała na ściany tynk gipsowy MP75 później na to gładź. Teraz po roku czasu w niektórych miejscach powstały odparzenia-głuchy odgłos tynków. Nie jestem w stanie określić czy te odparzenia powstały od razu po nałożeniu nowego tynku czy po czasie. Po prostu raz puknąłem w ściane. Wizualnie nie ma zgrubień ani pęknięć ,odparzenia powstały miejscowo czasami są to średnice 10cm a w niektórych miejscach tak jakby w jednej poziomej linii. Czy takie odparzenia mogą postępować i się przenosić dalej? Natychmiast ingerować w naprawe tynku czy po prostu narazie nic nie robić? Ogólnie w całym mieszkaniu nie zauważyłem żadnych pęknięć ani zgrubień, mieszkanie jest suche nie ma absolutnie zadnej wilgoci, nie które ściany nośne są wykonane z cegieł a nie które z pustaków. Nie wiem co mam robic od razu łapac majstrów za krawat ?

IWB
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: IWB » 06 lis 2012, 21:19

chmmm... może być winny podkład pod MP lub sól w murze ( to już tylko laboratoryjnie można sprawdzić) przed nałożeniem tynków gipsowych zawsze sugeruję sprawdzenie zwartości soli

zakłada się blokadę na mur i nic nie pęka i się nie odparza.
MP to tynk maszynowy więc trochę inaczej się go zakłada niż normalnego Knaufa Gold

michu25
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:05
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: michu25 » 06 lis 2012, 21:57

To był tynk maszynowy MP jednak ekipa nakładała go ręcznie. Mieszkanie jest bardzo suche rozważam właśnie kupić nawilżacz powietrza. Budynek ma około 40 lat, ściany były bardzo krzywe najgrubsze warstwy tynku są pod sufitem a najcieńsze na dole. Na górze jest około kilku cm tynku pewnie grubość dochodzi do 5cm(nakładane to było jednorazowo) a na dole około 1cm. Czy takie odparzanie tynków jest postępowe?

IWB
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: IWB » 07 lis 2012, 6:31

grubość tynku - powinni go na 2 razy założyć lub nawet na 3

dlatego jestem przeciwnikiem gipsu w domu ale rozumiem iż szybkość robót się liczy i chęć zysku oraz cena usług, mało kto potrafi jeszcze kielnią tynk cementowo wapienny rzucić

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2012, 9:06

Widocznie nie było gdzieś gruntu ( np. CT17) ściana "piła" wodę z MP i... odszedł.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: laik2304 » 07 lis 2012, 16:47

Ale 5 cm nałożyć za jednym razem to mistrzostwo. Bałbym się na 2 razy. Sugerowałbym 3 jak IBW albo inne rozwiązanie typu płyta GK.
Dawid2304

michu25
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:05
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: michu25 » 07 lis 2012, 18:53

co powinienem zrobić w tej sytuacji ? Skuć tam gdzie są odparzenia ? Części skute połatać na nowo, naciągnąć gips i pomalować ? Teraz i ja wiem że tynki gipsowe a tynki cementowo-wapienne to inna wytrzymałość jednak nikt wcześniej mi o tym nie mówił. Może błędem było nakładanie ręczne jak mp75 jest tynkiem maszynowym ? Tragedii jakiejś strasznej nie ma odparzenia występują tylko na niektórych ścianach i zazwyczaj są to punkty o średnicy 10 cm. Mimo to skuwać ?

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: laik2304 » 07 lis 2012, 19:39

Widziałem dom gdzie takie odparzenia potrafiły się trzymać 4 lata bez żadnego uszczerbku lecz nie było innego odcieniu na farbie ani wilgoci, więc jeśli nie masz kasy zostaw to. Lecz przed następnym remontem lub malowaniem pamiętaj o tym.

Pozdrawiam
Dawid2304

IWB
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: IWB » 07 lis 2012, 19:48

mądrze Dawid piszesz, popieram całość!

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: laik2304 » 07 lis 2012, 22:30

Oczywiście niech każdy nie bierze z tego przykładu. Nie mówimy tutaj o odparzeniach pół czy większej części ściany lecz niewielkich powierzchniowo miejscach.

I wiem skąd ta niechęć IBW do tynków gipsowych. Też nie jestem ich zwolennikiem i mam ku temu powody.

Pozdrawiam
Dawid2304

xstaszek80
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:06
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: xstaszek80 » 01 gru 2012, 22:18

Pracuję przy tym tynku (mp75) jak i przy baumit ratio glattputz już prawie 10 lat, i nigdy nie miałem żadnych reklamacji a u mnie nikt nie wyobraża sobie już gładzi do szlifowania z całym tym kurzem i syfem ale powiedz mi co to za "geniusze" na tynk mp75 nakładają jeszcze gładź ? przecież to było do przewidzenia że gładź odparzy od tynku a przecież z mp75 robi się ściany gładkie jak lustro i nic już nie trzeba poprawiać gładzią tylko odpowiedni grunt i farba. Chętnych z okolic Rybnika i Raciborza zapraszam 884-655-779

srebrnylis
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 05 mar 2017, 22:04
Re: Odparzenia tynków gipsowych

autor: srebrnylis » 22 wrz 2017, 19:25

Odkopię ;)
IWB
Cóż to jest ta "blokada na mur" ?

laik2304 / IBW
Dlaczego nie polecacie tynków gipsowych ?

michu25
Jak się temat skończył ?


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości

Gotowe projekty domów