Impregnacja drewna surowego

Impregnacja jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczania drewna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czemu może służyć impregnacja i jakie impregnaty są najlepsze zajrzyj do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

orzech111
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2007, 22:14
Impregnacja drewna surowego

autor: orzech111 » 28 paź 2007, 22:20

A co mam zrobic jeżeli zastosowałem drewno surowe .Ponoc takiego drewna niepowinno się impregnować a tymbardziej jodły

Przemek

autor: Przemek » 29 paź 2007, 9:28

Jodła ma to do siebie że szybko schnie ...
zatem ja proponuje oprysk skoro jest juz wbudowana w konstrukcje
po pokryciu aby nie były elementy narażone na działanie czynników degradacji takich jak np. deszcz orysk środkiem nawet wymywalnym będzie ok

drewienko

autor: drewienko » 30 paź 2007, 9:21

oprysk lub o ile masz dotęp malowac ale jak trochę przeschnie

ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin

autor: ewapach » 09 lis 2007, 8:04

Dołączam się do tematu ze swoim pytaniem! Ponieważ mamy rodzinny las zamówiłam u okolicznego tracza drewno dachowe i przy odbiorze otrzymałam zalecenie, aby dać mu trochę przeschnąć a potem impregnować przed samym układaniem więżby. Zbliżamy się właśnie do tego szczęśliwego momentu ( drewno na placu leżało jakieś 2 tyg.) i przy impregnacji zauważyłam na balach czarny nalot - plamy? wchodzące w głąb struktury drewna!!! Czy po impregnacji ten proces...''degradacj''i,'' zagrzybienia'' zatrzyma się? I co z tym fantem ewentualnie zrobić? :?

komarr

autor: komarr » 09 lis 2007, 12:13


ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin
re

autor: ewapach » 09 lis 2007, 23:08

Dziekuję ! Poczytałam i naszły mnie niezbyt radosne reflrksje...Powtórze impregnację . Ale co z tym grzybem , czy zwalcze go w ten sposób? :oops: A jeszcze jedno, od tracza w'' prezencie ''dostałam ( żle wyliczył ilośc drzew do ścięcia), deski na podlogę! Są jeszcze nieokorowane! Cóż było robić, zabrałam i leżą sobie w pryzmie w ogrodzie, przełożone przekładkami i okryte tylko z góry. Podobno drewno na podłogi powinno być suszone w suszarni, a co z impregnacją? i czy jeśli wogóle impregnować ? z góry dziękuję za pomoc.

Przemek

autor: Przemek » 18 lis 2007, 21:42

drewno nie okorowane i tak składowane to zgroza!
niebawem pod korą pojawi się robactwo które zniszczy drewno
dlatego właśnie KAZDE drewno po ścieciu w pierwszej kolejności się - KORUJE !

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew
Re: re

autor: MarcinKozuch » 21 cze 2009, 22:07

ewapach pisze:Dziekuję ! Poczytałam i naszły mnie niezbyt radosne reflrksje...Powtórze impregnację . Ale co z tym grzybem , czy zwalcze go w ten sposób? :oops: A jeszcze jedno, od tracza w'' prezencie ''dostałam ( żle wyliczył ilośc drzew do ścięcia), deski na podlogę! Są jeszcze nieokorowane! Cóż było robić, zabrałam i leżą sobie w pryzmie w ogrodzie, przełożone przekładkami i okryte tylko z góry. Podobno drewno na podłogi powinno być suszone w suszarni, a co z impregnacją? i czy jeśli wogóle impregnować ? z góry dziękuję za pomoc.


Tylko bez paniki.
Ja z wałśnym derewnem mam doczynienia od dziecka.
Deski któe Pani ma bezwzględnie okorowac, złozyć w pryzmie na przekładach, pamietać aby było co njamniej co 1m, wypoziomowane i układane jedna na drugiej.
Zadna impregmnacja nie potrzebna, Ma być przykryte od góry (daszek) zeby nie zamakało bo zczernieje i zsinieje.
I tyle, jeśli sa to deski okoł 3.5cm to za 3-4 lata beda wysnęchete i nadawały sie beda na podłogę..:)
POzdrawiam

ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin

autor: ewapach » 22 cze 2009, 8:12

Dziękuę za rade !

MarcinKozuch
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:55
Lokalizacja: Tczew

autor: MarcinKozuch » 22 cze 2009, 21:00

Lepiej pożno niż wcale hehe moze komuś sie przydsa

... dopiero teraz zobaczyłem jaki to stary post.

Awatar użytkownika
hubapiet
rekomendowany doradca
Posty: 43
Rejestracja: 22 maja 2009, 22:08
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

autor: hubapiet » 14 wrz 2009, 10:42

Przecież owady składają jaja wewnątrz drewna (wwiercają się pokładełkiem na 1cm lub w szparach i pęknięciach). Larwy żerują w środku.
A surowca porażonego (te czarne plamy wrastające to tzw. sinizna - grzyb) lub zasiedlonego nie wolno stosować na konstrukcje.
Drewno konserwowane powierzchniowo to drewno - jeśli chodzi o konstrukcyjne - niekonserwowane. Trzeba impregnatem spenetrować całą objętość "żywą" - czyli część bielastą. Tak działa impregnacja ciśnieniowa. Poczytajcie inne posty na tym forum jak ludziom robale zjadają podłogi lub belki więźby "impregnowane" zanurzeniowo. Chrupie po 10 latach aż dzieciaki boją się spać w nocy!
Drewno przed impregnacją ciśnieniową MUSI być podsuszone. Tzn. w komorze, nie sezonowane. To wynika z konieczności wytworzenia podciśnienia wewnątrz komórek drewna, wewnątrz jego objętości.

O szczegółach mogę opowiedzieć mailowo (przycisk "wyś. e-mail" pod postem). Przyśijcie numer telefonu.

Pozdrawiam.

Przemek
Re: Impregnacja drewna surowego

autor: Przemek » 22 cze 2010, 9:19

http://www.e-dach.pl/czym,impregnowac,i ... 11020.html

przegląd środków do impregnacji drewna

arek_ch
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 28 paź 2016, 14:44
Re: Impregnacja drewna surowego

autor: arek_ch » 11 wrz 2017, 21:10

Mi się wydaje, że drewno w jakiś sposób zabezpieczyć trzeba... Na Twoim miejscu skonsultowałbym tą kwestię z profesjonalistą. Tego, można znaleźć na http://www.noxudol.pl/ (zadzwoń i zapytaj).

SiDiDJ
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2017, 9:34
Re: Impregnacja drewna surowego

autor: SiDiDJ » 22 wrz 2017, 9:48

Nie no, wiadomo że drewno trzeba zaimpregnować, w końcu każdy chce żeby służyło na lata, co nie!?

_________________
Enfamil O Lac

Andrzejek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:01
Re: Impregnacja drewna surowego

autor: Andrzejek88 » 25 wrz 2017, 10:51

A ja mam pytanie - czy tartaki oferują jakieś usługi w zakresie impregnacji? Nie orientuję się w temacie i chciałbym zasięgnąć wstępnych informacji...


Wróć do „Impregnacja drewna, impregnacja więźby dachowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów

cron