Ogrzewanie małej hali magazynowej

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Anteek2
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2017, 9:19
Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Anteek2 » 07 sie 2017, 9:35

Witam,
przeszukałem już wiele tematów ale niestety nie znalazłem odpowiedzi więc proszę o poradę. Do ogrzania jest nowa hala magazynowa o pow 270m wykonana z płyty poliuretanowej o wysokości ok 4 m.

Zależy mi na utrzymaniu temperatury ok 15stopni w okresie zimowym. Osoby przebywają w magazynie ok 5 godzin/doba, poza godzinami pracy temp może być nieco niższa.
Rozważam zastosowanie ogrzewania dyżurnego i dodatkowego strefowego np promienników. Rozwiązanie musi minimalizować unoszenie kurzu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 sie 2017, 10:20

Anteek2 pisze:Witam,
przeszukałem już wiele tematów ale niestety nie znalazłem odpowiedzi więc proszę o poradę. Do ogrzania jest nowa hala magazynowa o pow 270m wykonana z płyty poliuretanowej o wysokości ok 4 m.

Zależy mi na utrzymaniu temperatury ok 15stopni w okresie zimowym. Osoby przebywają w magazynie ok 5 godzin/doba, poza godzinami pracy temp może być nieco niższa.
Rozważam zastosowanie ogrzewania dyżurnego i dodatkowego strefowego np promienników. Rozwiązanie musi minimalizować unoszenie kurzu.

Najtaniej - klimatyzacją .
HVAC - najtańszy komfort.

Anteek2
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2017, 9:19
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Anteek2 » 07 sie 2017, 13:59

w budynku biurowym przylegającym do hali będzie CO - piec gazowy, rozważam montaż 2 nagrzewnic wodnych. Jak sprawdzi się takie rozwiązanie, mocno unosi kurz? Jak duże będą miesięczne koszty w stosunku do innych rozwiązań?

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: fefluk » 07 sie 2017, 14:08

Na pewno odpada ogrzewanie klimatyzacją. Od nawiewu kurz będzie fruwał wpiździet. Sprzątaczki nie nadążą z mopowaniem.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: bachus » 07 sie 2017, 16:55

fefluk pisze:Na pewno odpada ogrzewanie klimatyzacją.

Powiedział bym więcej, odpadają ze względu na kurz wszystkie systemy nadmuchowe. Pozostają grzejniki na ścianach. im więcej grzejników tym mniejszy kurz będzie się unosił.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sie 2017, 3:02

Anteek2 pisze:w budynku biurowym przylegającym do hali będzie CO - piec gazowy, rozważam montaż 2 nagrzewnic wodnych. Jak sprawdzi się takie rozwiązanie, mocno unosi kurz? Jak duże będą miesięczne koszty w stosunku do innych rozwiązań?
To najdroższe rozwiązanie. Nie zapewnia też komfortu latem. Naogół przy dużym zapotrzebowaniu wychodzi gazem 2 x drożej niż prądem, przy małym nawet 3x.
Dlaczego zdecydował się Pan na najgorsze rozwiązanie? Tylko dlatego że jest drogie?
HVAC - najtańszy komfort.

Anteek2
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2017, 9:19
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Anteek2 » 08 sie 2017, 9:02

Jeszcze nie podjąłem decyzji. Wg instalatora to optymalne rozwiązanie, podobno sprawdzone w podobnych obiektach. Niestety nie mam doświadczenia w tym zakresie. Kontaktowałem się z firmą montującą promienniki podczerwieni, proponują ok 6 sztuk po ok 3000W więc rachunki byłyby duże. Można policzyć zużycie energii przez takie nagrzewnice wodne?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 sie 2017, 9:54

Anteek2 pisze:Jeszcze nie podjąłem decyzji. Wg instalatora to optymalne rozwiązanie, podobno sprawdzone w podobnych obiektach. Niestety nie mam doświadczenia w tym zakresie. Kontaktowałem się z firmą montującą promienniki podczerwieni, proponują ok 6 sztuk po ok 3000W więc rachunki byłyby duże. Można policzyć zużycie energii przez takie nagrzewnice wodne?
Nie da się policzyć, ale wodne ogrzewanie zawsze jest najdroższe i najmniej komfortowe. W ogóle wodny systemy grzewcze są tylko dzieki oszukiwaniu inwestorów... po prostu monopolista w sprzedaży nośników promuje najbardziej energochłonne rozwiązania.
HVAC - najtańszy komfort.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: fefluk » 08 sie 2017, 10:02

Anteek2 pisze:Można policzyć zużycie energii przez takie nagrzewnice wodne?

Da się policzyć. Poszukaj na forum a znajdziesz bo dużo było wątków na ten temat. Tego cymbała wyżej nie słuchaj bo ci wciśnie ciepłą pompę w kakao i będziesz bulił po kilka tysięcy za prąd miesięcznie.

Anteek2
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2017, 9:19
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Anteek2 » 08 sie 2017, 10:50

Może miał ktoś doświadczenie z tego typu instalacją, jakiego rzędu jest to miesięczny wydatek w sezonie grzewczym przy dogrzewaniu do ok 15stopni?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: bachus » 08 sie 2017, 16:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Anteek2 pisze: Można policzyć zużycie energii przez takie nagrzewnice wodne?
Nie da się policzyć,

Oczywiście, że można policzyć, tylko dla nieuka Brzęczkowskiego liczenie czegokolwiek jest wstrętem.
Jednak Jest to trochę skomplikowane dla przeciętnego śmiertelnika. Trzeba by wykonać charakterystykę energetyczną OZC. Pod uwagę bierze się wiele czynników i parametrów mierzonego obiektu. Po obliczeniu wszystkiego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło dla danego budynku. Trzeba to wykonać bo w zależności od tego zapotrzebowania wybieramy źródło grzewcze. Takie obliczenia wykonuje kolega aslot, link do jego profilu: [link do strony Murator Dom wygasł]
Na pewno pomoże.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2017, 16:18 przez bachus, łącznie zmieniany 1 raz.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Rafał Cichocki » 31 sie 2017, 9:51

Witam,

Jeżeli nie wybrał Pan jeszcze producenta gazowego kotła kondensacyjnego, to zachęcam do zapoznania się z produktami marki Junkers. Znajdują się w niej kotły kondensacyjne z rodziny Cerapur, które dostępne są w wielu wariantach wykonania. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. Nie posiadamy w swojej ofercie nagrzewnic powietrza, natomiast posiadamy automatykę do kotła z serii CW 400, która pozwala na wysterowanie takich urządzeń.
W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej [więcej informacji poprzez PW] znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: [więcej informacji poprzez PW]
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: asolt » 31 sie 2017, 12:00

Rafał Cichocki pisze:Witam,

Jeżeli nie wybrał Pan jeszcze producenta gazowego kotła kondensacyjnego, to zachęcam do zapoznania się z produktami marki Junkers. Znajdują się w niej kotły kondensacyjne z rodziny Cerapur, które dostępne są w wielu wariantach wykonania. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. Nie posiadamy w swojej ofercie nagrzewnic powietrza, natomiast posiadamy automatykę do kotła z serii CW 400, która pozwala na wysterowanie takich urządzeń.
W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej [więcej informacji poprzez PW] znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: [więcej informacji poprzez PW]
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers


Nie spotkałem jeszcze autoryzowanego instalatora Junkers ani zadnej innej firmy który wykonuje obliczenia ozc do doboru odpowiedniej mocy kotła, programy doborowe to tylko kalkulatory do bardzo zgrubnego oszacowania. Instalator powinien prawidłowo zainstalowac na co zresztą wskazuje nazwa fachu a dobór mocy niech zostawi specjalistom, chyba ze sam jest audytorem lub projektantem (równiez nie z spotkałem sie z takim przypadkiem)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sie 2017, 15:11

Nie spotkałem jeszcze autoryzowanego instalatora Junkers ani zadnej innej firmy który wykonuje obliczenia ozc do doboru odpowiedniej mocy kotła, programy doborowe to tylko kalkulatory do bardzo zgrubnego oszacowania. Instalator powinien prawidłowo zainstalowac na co zresztą wskazuje nazwa fachu a dobór mocy niech zostawi specjalistom, chyba ze sam jest audytorem lub projektantem (równiez nie z spotkałem sie z takim przypadkiem)
Nie spotkałem jeszcze by ktoś kto wierzy w OZC znał się na instalacjach.
Kotły nie nadają się do budownictwa, a dobieranie centralnej jednostki na - 20 st. świadczy raczej o praniu mózgu nie zdobywaniu wiedzy.
Spotyka się nawet tak tępych instalatorów, że zapominają o wentylacji z odzyskiem ciepła.
W XXI wieku, jeżeli zużycie przekracza 20kWh/m2 - to świadczy, że instalator czy projektant jest dyletantem!!
Warto się uczyć! Choćby po to, by wiedzieć z czego składa się współczesna instalacja, dlaczego kotłownie i wodne ogrzewanie nie nadaje się do budownictwa... naprawdę warto się uczyć!
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie małej hali magazynowej

autor: asolt » 31 sie 2017, 16:05

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie spotkałem jeszcze autoryzowanego instalatora Junkers ani zadnej innej firmy który wykonuje obliczenia ozc do doboru odpowiedniej mocy kotła, programy doborowe to tylko kalkulatory do bardzo zgrubnego oszacowania. Instalator powinien prawidłowo zainstalowac na co zresztą wskazuje nazwa fachu a dobór mocy niech zostawi specjalistom, chyba ze sam jest audytorem lub projektantem (równiez nie z spotkałem sie z takim przypadkiem)
Nie spotkałem jeszcze by ktoś kto wierzy w OZC znał się na instalacjach.
Kotły nie nadają się do budownictwa, a dobieranie centralnej jednostki na - 20 st. świadczy raczej o praniu mózgu nie zdobywaniu wiedzy.
Spotyka się nawet tak tępych instalatorów, że zapominają o wentylacji z odzyskiem ciepła.
W XXI wieku, jeżeli zużycie przekracza 20kWh/m2 - to świadczy, że instalator czy projektant jest dyletantem!!
Warto się uczyć! Choćby po to, by wiedzieć z czego składa się współczesna instalacja, dlaczego kotłownie i wodne ogrzewanie nie nadaje się do budownictwa... naprawdę warto się uczyć!

ein Volk, ein Reich, ein Führer

w dosłownym tłumaczeniu:
ein Volk - tylko jedno rozwiazanie - centralna pompa p-p
ein Reich - tylko jedno wykonanie - firma "Nie co"
ein Führer - tu tłumaczyc nie trzeba ale dla porządku - to TB we własnej osobie

ci którzy są przeciwni tej ideologii to : (podam tylko kilka okreslen, bo wszystkich nie pamietam)
- ciepłownicy
- tępaki
- dyletanci
- nieuki
- mordercy (to o mnie)
- bandyci (równiez o mnie)
-oszusci (j.w.)
Kto zna inne moze dopisac


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Grapeshot [Crawler] i 199 gości

Gotowe projekty domów