naprawa tynku cementowo-wapiennego

Bez materiałów chemii budowlanej nie można wyobrazić sobie żadnych prac budowlanych i remontowych. Wybór materiałów jest ogromny, a ciągle pojawiają się nowe, ciekawe produkty. Jakie materiały zastosować w konkretnym przypadku? Które ułatwią i usprawnią budowę i remont? Czym tynkować, malować, impregnować, kleić, uszczelniać i czyścić?

Moderator: Deitermann

krzysz123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2017, 19:23
naprawa tynku cementowo-wapiennego

autor: krzysz123 » 01 lut 2017, 19:37

Witam
Jest pokój ze starym tynkiem cementowo-wapiennym, na nim było malowane wapnem, a później jeszcze dwa razy farbami. Tynk trzyma się w miarę dobrze ale ma małe ubytki (dziurki) i kilka pęknięć dlatego chcę go naprawić oraz wzmocnić i zastanawiam się nad tym żeby zeskrobać farbę i wapno do tynku, a następnie położyć cienką warstwę tynku cementowo-wapiennego lub coś tego typu z gotowego z worka tylko nie wiem jaki? Można by było zastosować gips ale jeśli nie jest to mus to chciałbym tego uniknąć. Czy macie może jakieś doświadczenie w tym temacie i jakieś propozycje?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: naprawa tynku cementowo-wapiennego

autor: Interno » 01 lut 2017, 19:59

Tynk cementowo-wapienny to nie najlepsze podłoże dla gipsu ale cała rzesza tak robi i części się to udaje, reszta kombinuje potem dalej.
Naprawa tynku cementowo-wapiennego nie jest możliwa tak jak to sobie wymyśliłeś poprzez nałożenie cienkiej warstwy tynku cementowo-wapiennego.
Na tynk daj tapetę raufazę do malowania i po kłopocie.

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1227
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: naprawa tynku cementowo-wapiennego

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 27 lut 2017, 22:14

Szanowny Panie,

prace należy zacząć od sprawdzenia stanu tynków. Tam, gdzie łuszczą się one i odpadają konieczne jest ich usunięcie, a następnie dokładne oczyszczenie i odpylenie powierzchni. Do wypełnienia niewielkich ubytków można miejscowo zastosować masę naprawczą ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT. W przypadku większej ilości pęknięć i uszkodzeń, optymalnym rozwiązaniem jest usunięcie starej farby i wapna na całej powierzchni oraz nałożenie nowej warstwy tynku/gładzi szpachlowej (po wcześniejszym zagruntowaniu podłoża gruntem głęboko penetrującym, np. ACRYL-PUTZ® GP 41 Grunt polimerowy głęboko penetrujący). Do stworzenia warstwy wierzchniej i wykończeniowej może Pan użyć gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, którą aplikujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: naprawa tynku cementowo-wapiennego

autor: mirrek » 30 sie 2017, 20:55

Musisz sam ocenić czy ten Acryl Putz Light będzie się nadawać do Twojego przypadku. Tak jak napisano - jest to produkt przeznaczony do naprawy, ale czasem lepiej po prostu gładź położyć od nowa. Jest to rozwiązanie, które też ma swoje wady.


Wróć do „Chemia budowlana”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów