pomoc przy rekuperacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jjolorin
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2017, 8:44
pomoc przy rekuperacji

autor: jjolorin » 06 lip 2017, 8:51

Witam,
Czytam o wentylacji mechanicznej oraz rekuperatorach. Postanowiłem wrzucić na forum mój projekt wentylacji do oceny.
Powierzchnia użytkowa domu to 171,5 m2.
Razem z projektem domu dostałem projekt wentylacji mechanicznej. Wrzucam link do pliku: https://zapodaj.net/30d61c1819f5b.jpg.html

Wstepnie jako rekuperator wybrałem AirPack 400h lub AirPack 300h. W projekcie rekuperacji jest umiejscowiony w piwnicy, ale zmieniłbym jego położenie na klatkę schodową do piwnicy, tuż pod sufitem. Czerpnia przy bocznym wejściu do domu, wyrzutnia na dachu.

Zastanawia mnie kilka kwestii.
1. W projekcie nawiew do 340 m3/h, wywiew 330m3/h. Czy te wartości nie powinny być równe?

2. Według opinii które czytałem nie mam co patrzeć na wielkość domu, ale na ilość osób które w nim będą mieszkać i przeznaczyć ok 30-40 m3/h na osobę. Czyli w moim przypadku wystarczyło by 100-150 m3/h.

3. W projekcie w pralni jest wyciąg powietrza. Czytałem że można tam zrobić nawiew, bo suche, czyste powietrze lepiej suszy ubrania.

4. Czy powinienem w jakiś inny sposób poprowadzić kanały wentylacyjne? Mają być prowadzone na stropie, w warstwie ocieplenia (10 cm stropianu i w nim kanały + 10 cm stropianu już na kanałach).

5. Co z okapem. Czy włączać go w istalację rekuperacji? W tym momencie w projekcie domu przewidziany jest oddzielny kanał dla okapu z wyrzutnią na dachu. W mieszkaniu w którym mieszkamy okapu uzywamy sporadycznie i tak samo pewnie będzie w domu. Mamy płytę indukcyjna więc nie muszę odprowadzać pozostałości po spalaniu gazu. Nie chciałbym „zatłuścić” sobie rekuperatora i myślę, że pozostawienie oddzielnego kanału dla okapu to dobry pomysł, ale może ktoś ma inne zdanie.

6. Na stronie producenta rekuperatora jest dostępny dodatkowy filtr CleanBox. Czy warto w niego inwestować? Czytałem że do tego rekuperatora można kupić materiał i fitry robić samemu. Jak rozumiem albo kupuję filtry od tessli i jeśli chcę mieć jeszcze czystrze powietrze to kupuję CleanBox, albo nie kupuję CleanBox’a i w ramach oszczędności mogę sobie sam dorobić filtry.

7. Dostępne są też chłodnice CoolBox i CoolBox F. Czy ich montaż ma sens? Czy przy wymianie powietrza 150 m3/h lub 340 m3/h jak jest w projekcie chłodzenie powietrza nawiewanego będzie odczuwalne? Na szybko liczona kubatura to około 450m3, więc nawet przy wydajności wymiany 340 m3/h całe powietrze w domu zostanie zastąpione po prawie 1,5 godziny. To chyba za mało żeby odczuć, że jest ono chłodzone.

8. Co w tym momencie dostaję w standardzie z rekuperatorem? Jak rozumiem moduł CF muszę dokupić jeśli zunam że jest on potrzeny. Czy dostaję jakiś sterownik, nagrzewnicę itd?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lip 2017, 18:05

Razem z projektem domu dostałem projekt wentylacji mechanicznej. Wrzucam link do pliku: https://zapodaj.net/30d61c1819f5b.jpg.html
Ten projekt robił kompletny tępak.
Wentylacja jest dla ludzi, nie kubatury. Wentylacja to 20 do 30m3/h na osobę!
By wentylacja był a niesłyszalna, jest coś takiego jak optymalna prędkość powietrza w kanale (od 2 do 5m/sek. Upraszając, suma pól powierzchni kanałów nawiewnych powinna być minimalnie większa lub równa polu powierzchni kanału głównego centrali.
By zbilansować wentylację, wywiewy można instalować tylko w łazienkach i mały w kuchni.

Wstepnie jako rekuperator wybrałem AirPack 400h lub AirPack 300h. W projekcie rekuperacji jest umiejscowiony w piwnicy, ale zmieniłbym jego położenie na klatkę schodową do piwnicy, tuż pod sufitem. Czerpnia przy bocznym wejściu do domu, wyrzutnia na dachu.
To najlepsze centrale.
Zastanawia mnie kilka kwestii.
1. W projekcie nawiew do 340 m3/h, wywiew 330m3/h. Czy te wartości nie powinny być równe?
Nawiew zawsze równa się wywiew. Ma Pan "projekt" wentylacji przemysłowej.

2. Według opinii które czytałem nie mam co patrzeć na wielkość domu, ale na ilość osób które w nim będą mieszkać i przeznaczyć ok 30-40 m3/h na osobę. Czyli w moim przypadku wystarczyło by 100-150 m3/h.

Zimą 20 m3/h bo będzie za sucho.
3. W projekcie w pralni jest wyciąg powietrza. Czytałem że można tam zrobić nawiew, bo suche, czyste powietrze lepiej suszy ubrania.
suche i ŚWIEŻE jest lepsze do suszenia.

4. Czy powinienem w jakiś inny sposób poprowadzić kanały wentylacyjne? Mają być prowadzone na stropie, w warstwie ocieplenia (10 cm stropianu i w nim kanały + 10 cm stropianu już na kanałach).

Kanały mają 75mm więc prowadzi się na lub pod stopem,
5. Co z okapem. Czy włączać go w istalację rekuperacji? W tym momencie w projekcie domu przewidziany jest oddzielny kanał dla okapu z wyrzutnią na dachu. W mieszkaniu w którym mieszkamy okapu uzywamy sporadycznie i tak samo pewnie będzie w domu. Mamy płytę indukcyjna więc nie muszę odprowadzać pozostałości po spalaniu gazu. Nie chciałbym „zatłuścić” sobie rekuperatora i myślę, że pozostawienie oddzielnego kanału dla okapu to dobry pomysł, ale może ktoś ma inne zdanie.

Ja zlikwidowałem u siebie okap, ale jeżeli jest, to wyjście najkrótszą drogą na zewnątrz

6. Na stronie producenta rekuperatora jest dostępny dodatkowy filtr CleanBox. Czy warto w niego inwestować? Czytałem że do tego rekuperatora można kupić materiał i fitry robić samemu. Jak rozumiem albo kupuję filtry od tessli i jeśli chcę mieć jeszcze czystrze powietrze to kupuję CleanBox, albo nie kupuję CleanBox’a i w ramach oszczędności mogę sobie sam dorobić filtry.

7. Dostępne są też chłodnice CoolBox i CoolBox F. Czy ich montaż ma sens? Czy przy wymianie powietrza 150 m3/h lub 340 m3/h jak jest w projekcie chłodzenie powietrza nawiewanego będzie odczuwalne? Na szybko liczona kubatura to około 450m3, więc nawet przy wydajności wymiany 340 m3/h całe powietrze w domu zostanie zastąpione po prawie 1,5 godziny. To chyba za mało żeby odczuć, że jest ono chłodzone.
Chłodzenie i grzanie pompą ciepła powietrze powietrze robi się oddzielnie.
Wentylacja ma inne kanały, inny strumień i służy do czego innego.
8. Co w tym momencie dostaję w standardzie z rekuperatorem? Jak rozumiem moduł CF muszę dokupić jeśli zunam że jest on potrzeny. Czy dostaję jakiś sterownik, nagrzewnicę itd?
CF jest po to, by Pana komfortowa instalacja zużywał do 15 kWh/m2 , ale oczywiście nie może to być ogrzewanie hydrauliczne. Ogrzewania centralnego, dobrze się zrobić nie da.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lip 2017, 16:55

wawa50 pisze:My budujemy projekt z DOM.PL

https://pracownia-projekty.dom.pl/moj_d ... bis_ce.htm

Mogę tylko bardzo współczuć !!!!!!!!!!!!!
HVAC - najtańszy komfort.

aleks.niz
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 01 sie 2017, 8:52
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: aleks.niz » 30 sie 2017, 9:54

Pozytywne wrażenie na mnie zrobiła firma Eran, na stronie http://eran.com.pl masz ich ofertę. Robią projekty dla różnych instalacji. U mnie chodziło o ogrzewanie podłogowe. Dobrze oszacowali zapotrzebowanie cieplne budynku, zaproponowali lepszej klasy technologię, także teraz nie mam problemów przy samej eksploatacji. Polecam ich.

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: budowa876 » 21 gru 2017, 2:12

Jeśli potrzebowałbyś większej pomocy to mogę polecić firmę Wojwent, która zajmuje się takimi rzeczami. Ja jestem z nich bardzo zadowolony, ponieważ wszystko bardzo dobrze i sprawnie załatwili. W internecie na pewno dostaniesz jakieś namiary do nich.

lilkam
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:12
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: lilkam » 08 sty 2018, 11:14

No dobra trochę się na temat rekuperacji z Waszych wypowiedzi dowiedziałem jednak co do samego kupna mam kilka dylematów... póki co znalazłem ofertę https://www.domiwoda.pl/17-rekuperatory sądzicie, że ten rekuperator jest wart swojej ceny czy lepiej kupic coś innego?

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: Rafał Cichocki » 31 sty 2018, 13:50

Witam,

W sprawie doboru odpowiedniego rekuperatora wraz z wykonaniem instalacji wentylacji mechanicznej warto skontaktować się z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Na stronie internetowej [więcej informacji poprzez PW] znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
W swojej ofercie posiadamy rekuperator AerastarComfort marki Junkers, który dostępny jest w trzech rozmiarach. Nominalne przepływy powietrza, wynoszą: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, nawet do 90%. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW].
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

szymek33
Aktywny
Aktywny
Posty: 135
Rejestracja: 05 lis 2016, 9:46
Re: pomoc przy rekuperacji

autor: szymek33 » 01 mar 2018, 7:49

Jeśli chodzi o firmę, której warto zlecić wykonanie instalację wentylacji mechanicznej, to polecam http://oemsolar.pl/. Mają duże doświadczenie i wysokiej jakości instalacje, które działają bezawaryjnie przez długi czas. U nas w okolicy robili sporo dużych instalacja (głównie dla samorządów), ale robią także instalacje dla domów jednorodzinnych.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości

Gotowe projekty domów