Sam buduję instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

technikon
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2017, 13:32
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: technikon » 09 sie 2017, 9:49

znalazłem akumulatory do fotowolataiki , może się przyda ta informacja?? http://formpat.com.pl/136/akumulatory-do-fotowoltaiki Może ceny choć ciekawsze tu będą??

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 12 sie 2017, 15:20

1. Do kolekcji dokupiłem piątą sztukę Multifala PV-500.
Nie zaszkodzi trochę reklamy, bo podoba mi się ten sprzęt.
Obrazek

2. Od wczoraj zostałem także szczęśliwym posiadaczem 15 sztuk paneli SHARP NQR256A o mocy 256 Wp.
Obrazek
Ich specyfikacja na stornie producenta:
http://www.sharp.pl/cps/rde/xbcr/documents/documents/Marketing/Datasheet/1611_NQR256A_Mono_BackContact_Datasheet_PL.pdf
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Karol_O
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2017, 1:50
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Karol_O » 17 sie 2017, 2:20

Witam Panowie.
Od dłuższego czasu czytam forum i konkretnie ten temat. Teraz przyszedł czas żeby się zarejestrować i coś napisać.
Od ok. 6 lat mam instalację 600W na garażu gdzie praktycznie nic się nie dzieje oprócz działania CCTV i alarmu. Ostatnio wymienili mi licznik ale nie na dwu kierunkowy bo nie mam zgłoszonej instalacji do ZE. Licznik ten jest już ze strzałkami pokazującymi kierunek przepływu mocy czynnej i biernej. Wiem że tam jest duży naddatek mocy w słoneczne dni i chciał bym to w końcu zgłosić do ZE. Wiem że wszystkie papiery do zgłoszenia są na stronie ZE ale żeby je podpisać to trzeba być certyfikowanym instalatorem OZE + sep.
Moje pytanie jest tutaj jak Wy przebrneliście przez tą papierologię do ZE. Jest tam chiński inverter GTI600W. W tej chwili nawet nie pamiętam czy panele są zmostkowane na 12 czy 24V ale jak by nie było to nie są to chyba napięcia wymagające "oze+sep" Oczywiście jest też różnicówka i bezpiecznik a ponadto inverter jest na wtyczce jak to chińczyk.

Z zawodu jestem elektrykiem ale nie w Polsce i mam odpowiednik "sep" ale nie polski. W ostateczności rozważam pójście na kurs oze i sep by móc sobie to podpisać. Co Wy o tym myślicie ??? koszt za całość ok 4000 pln

Jestem również w trakcie budowy instalacji na domu na razie 6 kW a docelowo zobaczy się... Zchodzi mi się z tym niestety bo jak już przyjadę do domu to jest mnóstwo innych rzeczy również do zrobienia. Na domu invertery sma i panele z bruk bet solar. Na razie o zgłaszaniu tego jeszcze nie myślę bo za daleko do ukończenia.

Chciał bym wiedzieć jak Wy sobie radzicie z Polską papierologią do ZE nie będąc certyfikowanym instalatorem oze i bez sep i oczywiście mając chiński Inverter.

Pracuję na dużych projektach i kolegami założyłem ok 20...25 instalacji od 20 do 60KW. Invertery SMA i ABB a panele to głownie czarne BENQ 330W. Nie jestem Instalatorem, na takich projektach robi się wszystko co związane z kablami czyli minimum z 15 różnych dziedzin.

Dziękuję za przeczytanie postu i ewentualne odpowiedzi.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 17 sie 2017, 9:15

Karol_O pisze:Witam Panowie.
Od dłuższego czasu czytam forum i konkretnie ten temat. Teraz przyszedł czas żeby się zarejestrować i coś napisać.

Witaj.
Nie jest tak całkiem czarno jak myślisz. Do zainstalowania instalacji nie potrzebujesz certyfikatu OZE. Pierwszą czynnością jaką wykonasz to wypełnienie wniosku.
http://www.energa-operator.pl/upload/wysiwyg/dokumenty_do_pobrania/formularze/wspolne/zgloszenie_przylaczenia_mikroinstalacja.pdf
Tam wyraźnie napisane w P. VII jakie kryteria musi spełniać instalator, być może że będziesz mógł sam sobie założyć.
Następnie wniosek składasz do ZE. Czekasz aż Twoja instalacja otrzyma certyfikat a po nadaniu certyfikatu podpisujesz umowę a w między czasie wymieniają licznik na dwu kierunkowy.
Ale, nim zdecydujesz się jaka ma być wielkość Twojej instalacji miej na uwadze, że za nadwyżki bilansowane co pół roku nie zapłacą.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Karol_O
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2017, 1:50
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Karol_O » 20 sie 2017, 19:05

Witaj Bachus. Dziękuję za odpowiedź.
Wracając do P. VII "jakie kryteria musi spełniać instalator" z formularza który podesłałeś to nie spełniam żadnych z tych kryteriów. Jestem wstępnie umówiony w firmie solsum.pl na wrześniowe szkolenie by zdobyć certyfikat instalatora.

Wracając jeszcze do tej mojej pierwszej instalacji PV z chińskim inwerterem GTI600W czy jest możliwe zrobienie na nim legalnej instalacji z punktu widzenia zakładu energetycznego ??? Ma to jakiś tam chiński certyfikat i niby działa poprawnie...
Na początku z ciekawości go rozkręciłem żeby zobaczyć jak to wygląda w środku i przeżyłem szok bo prawie jest połączone na pająka. Stwierdziłem wtedy że to długo po chodzić nie może ale o dziwo działa już któryś rok z rzędu i to bez awaryjnie. Nawet wentylator jeszcze nie wyje ale przypuszczam że będzie pierwszy do wymiany.

Pytanie ogólne : A Wy macie zgłoszone swoje małe instalacje do ZE czy tak jak ja kilka lat już nie...

Przy tej drugiej mojej instalacji dużej na domu wiem że za nadwyżki nie zapłacą ale w domu ogólnie jest duże zużycie prądu bo są podgrzewacze wody i milion innych odbiorników. Zużycie roczne przy 2 osobach wychodzi 4000kWh a przy czterech osobach 6000kWh wiec instalacja na razie jeszcze nie jest taka nad wymiar. Po dołożeniu pompy ciepła trzeba będzie jeszcze ją powiększyć. Invertery mam nad wymiar więc będzie tylko zakup paneli.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 20 sie 2017, 20:36

Karol_O pisze:Witaj Bachus. Dziękuję za odpowiedź.
Wracając do P. VII "jakie kryteria musi spełniać instalator" z formularza który podesłałeś to nie spełniam żadnych z tych kryteriów.

Nim jednak zapiszesz się na ten kurs spójrz w &145 ustawy o OZE i jak pisałeś, że instalowałeś na zachodzie takie instalacje mając papier na podstawie którego montowałeś wystarczy tylko Twoje zgłoszenie.
[url]file:///C:/Documents%20and%20Settings/witold/Moje%20dokumenty/D20150478Lj.pdf[/url]

Karol_O pisze:Wracając jeszcze do tej mojej pierwszej instalacji PV z chińskim inwerterem GTI600W czy jest możliwe zrobienie na nim legalnej instalacji z punktu widzenia zakładu energetycznego ??? Ma to jakiś tam chiński certyfikat i niby działa poprawnie...

Postaraj się wydrukować wszystko co znajdziesz w necie na temat tego inwertera, powinno przejść. A jeżeli nie to możesz posłużyć się dokumentami z innego inwertera pies z kulawą nogą tego i tak nie sprawdza. Jednak musisz mieć świadomość, że i tak za Twoją instalację głową odpowiada instalator bo to on stawia stempel na zgłoszeniu, jednak i tak najważniejszy jest system zabezpieczenia nad napięciowego i nad prądowego.

Karol_O pisze:Pytanie ogólne : A Wy macie zgłoszone swoje małe instalacje do ZE czy tak jak ja kilka lat już nie...

Ja już od ponad roku jestem podłączony do sieci energetycznej, kolega Marcin też i chwalimy to sobie. Mało tego rozbudowujemy nasze instalacje.
Karol_O pisze:Przy tej drugiej mojej instalacji dużej na domu wiem że za nadwyżki nie zapłacą ale w domu ogólnie jest duże zużycie prądu bo są podgrzewacze wody i milion innych odbiorników. Zużycie roczne przy 2 osobach wychodzi 4000kWh a przy czterech osobach 6000kWh wiec instalacja na razie jeszcze nie jest taka nad wymiar. Po dołożeniu pompy ciepła trzeba będzie jeszcze ją powiększyć. Invertery mam nad wymiar więc będzie tylko zakup paneli.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Karol_O
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2017, 1:50
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Karol_O » 21 sie 2017, 1:16

Przeczytałem Art o którym wspomniałeś i przechodząc z Art. 145 do Art 139 i drążąc to dalej bo odnosi się to do następnych Artykułów i punktów dałem sobie już spokój. Po mimo niedzieli jestem po 12h pracy i potrzeba nie lada skupienia żeby zrozumieć polską papierologię a ja już padam ze zmęczenia...

Moja przygoda z PV tutaj zaczęła się od tego że zgadaliśmy się w pracy z chłopakami że też się tym bawiłem, no i było powiedziane to choć pomożesz... Teraz w zależności z kim się pracuje i gdzie to często inni pomagają mi. Nie mam na to żadnego papieru. Jest tylko zaufanie managerów z takiej budowy. Nie byłem nigdy na studiach mam tylko dwa dyplomy z technikum elektrycznych/elektronicznych i coś co jest odpowiednikiem polskiego kursu SEP. W pracy najwięcej dają znajomości i zaufanie.

Tak z ciekawostkę Ci powiem że mam takiego jednego kamikadze że ciął busbara 11kV pod napięciem a później wiercił w nim dziurę na śrubę. Miał specjalne rękawice buty i ubranie i grubą gumę na podłogę. Ciął to taką piłką z brzeszczotem tylko że specjalną izolowaną. Też nie miał na to papierów a manager nie chce wiedzieć że to trzeba zrobić i jak... Albo wchodzenie do szybu windy w wieżowcu żeby coś zrobić. Wystarczy że nie masz lęku wysokości i wiesz jak coś zrobić to masz zielone światło. Liczy się to że jestem firmą która odpowiada sama za siebie. Przepisy przepisami a robi się zupełnie inaczej.

Już zdecydowałem zapiszę się na to szkolenie. Najbardziej mi szkoda 3 dni które trzeba poświęcić na kurs i czas na przejechanie do firmy gdzie będzie szkolenie 2x500km ale widzę w tym jeden plus... Na dużych projektach są instalacje głównie balastowe a tylko teoretycznie wiem jak montować panele na dachówce i może tego się nauczę :) Trochę mnie zastanawiają te dodatkowe skrzynki po stronie DC które są na allegro z wyłącznikami i przepięciówkami bo tu nic takiego nie zakładamy. I jeszcze gdzieś czytałem przepięciówka co 10m po stronie DC... Invertery SMA mają wszystko w sobie.. wymienne warystory AC i DC, bezpieczniki i rozłącznik DC więc tu pomijamy te kwestie jako dodatkowe rzeczy. Nawet nie zakłada się różnicówki tylko jest sam ES (tak jest według projektu) a po między nim a inverterem koleś z ZE zakłada licznik nie dwu kierunkowy tylko zwykły który sam wysyła odczyt po linii. Papierologi chyba nie robi nikt oprócz tego kolesia z ZE i liczy się tylko odczyt z licznika.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 22 sie 2017, 8:45

Nic się nie przejmuj zgłaszaj instalację i to ma działać na legalu ;) W razie jakiś problemów kupisz jakiś inny inwerter nawet używany, jeśli tego z jakiś przyczyn nie będą chcieli podłączyć.

Jak Blachus powiedział mamy i chwalimy sobie nasze instalację, powiem więcej nie wyobrażam sobie już życia bez tego dobrodziejstwa, ale i apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Zaczynałem w październiku 2015r z mocą 3,3kW, w tym roku zdecydowałem się dołożyć jeszcze 1,59kW aby przestać w miesiącach zimowych dopłacać do rachunków za prąd a i może na ogrzewanie chałupy klimą trochę zostanie.

Powodzenia w razie problemów pisz będziemy starali się pomóc.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 23 sie 2017, 21:23

Ja już przestałem liczyć łączną moc swoich paneli ale na potrzeby tego wątku w tej chwili to uczynię:

  • 7+8 paneli (dwa stringi) Sharp 290Wp monokrystalicznych = 4350 Wp
  • 15 paneli Sharp 256 Wp monokrystalicznych (sprawność 20 procent przy zaledwie 1,3 m2 powierzchni, zamiast tradycyjnie 1,6 m2) = 3840 Wp
    oraz
  • 5 paneli chińskich polikrystalicznych 245 Wp = 1225 Wp
SUMA sumarum: 9415 Wp

Dobijam już zatem do 10kWp, które zamierzam przekroczyć ze względu na posiadane oprócz falowników on-grid (o mocach znamionowych 3+4+2=9 kW) także mikroinstalacje z Multifalami (5x500=2,5 kW) oraz autonomiczne mikroinstalacje niskonapięciowe 12V do oświetlenia ogrodu (aktualnie 500W, a będzie drugie tyle) oraz dwa niezagospodarowane inwertery do grzałek (2x2.5 kW).

O miniaturowych dwóch turbinach wiatrowych (2x300W) tylko wspomnę.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Brunoxp
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 04 kwie 2013, 14:51
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Brunoxp » 24 sie 2017, 14:37

witam,
czy jest mozliwosc żebyś podał całkowite poniesione koszty tej instalacji?

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 24 sie 2017, 18:06

Nigdy nie robiłem zbiorczej kalkulacji, ani przed, ani po zakupie - aby nie zadawać sobie głupich pytań w stylu Brzęczkowskiego: "Czy to się opłaca i czemu się to nie opłaca?".
Pieniądze są po to, by służyły człowiekowi. I tak bym je wydał ale na coś innego.

Koszt inwerterów:
  • Solon 3 kW: 1049 zł.
  • General Electric 4 kW: 1850 zł.
  • PVI Aurora 2 kW: 1249 zł.
  • 2x Elmix do grzania bezpośredniego: 2x800 = 1600 zł.
  • 5x Multifal PV 500: 5x 750 = 3750 zł.
  • Regulator ładowania TRACER-2215BN 12V/24V 20A MPPT + panel sterujący: 600 zł.
RAZEM: 10098 zł.

Koszt zakupu paneli:
  • 8x Sharp 290 Wp: 8x 1130 = 9040 zł.
  • 7x Sharp 290 Wp: 7x 930 = 6510 zł.
  • 15x Sharp 256 Wp: 15x 940 = 14100 zł.
  • 5x chińskie poli 245 Wp: 5x 540 = 2700 zł.
RAZEM: 32350 zł.

Konstrukcja montażowa:
  • Szyny łącznie: około 2000 zł.
  • Haki dachowe: około 1800 zł.
  • Klemy, śruby, wpusty, nakrętki: około 500 zł.
  • Łączniki krzyżowe do szyn: około 500 zł.
  • Zaczepy do odgromówki: około 100 zł.
  • Drut odgromowy: około 200 zł.
  • Okablowanie: około 1000 zł.
  • Ograniczniki przepięć od strony AC: około 200 zł.
    Ograniczników od strony DC jeszcze nie kupiłem poza kilkoma typu D do Multifali PV500
  • Wyłącznik DC: 150 zł.
... i paręnaście różnych drobiazgów
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: bachus » 24 sie 2017, 21:09

Piotr Nowik pisze:Nigdy nie robiłem zbiorczej kalkulacji, ani przed, ani po zakupie - aby nie zadawać sobie głupich pytań w stylu Brzęczkowskiego: "Czy to się opłaca i czemu się to nie opłaca?".

Co by tu nie mówić to jednak wyjdzie 5 tysi za 1kWp. Koszt mojej instalacji jest dokładnie 2 razy mniejszy i wynosi 2410zł za kWp.
Ot tak tylko porównałem.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 25 sie 2017, 21:53

bachus pisze:Co by tu nie mówić to jednak wyjdzie 5 tysi za 1kWp. Koszt mojej instalacji jest dokładnie 2 razy mniejszy i wynosi 2410zł za kWp.

Bo panele wybrałem solidne, monokrystaliczne, a więc i drogie. Również haki dachowe* (z obrotową głowicą i regulacją w każdej płaszczyźnie) kupowałem świadomie za ok. 40 zł., a nie za 15-20 zł. Przewody 6 mm2 (i żałuję, że nie wziąłem 10 mm2), a nie jak większość stosuje 4 mm2. Różnica cenowa niewielka ale przy rolkach 2x100 m (czarny i czerwony) kwota jest zauważalna.

*Co do haków dachowych, są to haki firmy Schleter, które w Polsce dystrybuuje Viessman. Co ciekawe, nawet przedstawiciel Viessmana, co mi te haki sprzedał, owych haków nie używa. Wiadomo dlaczego, bo drogie.

Na pewnych rzeczach oszczędzam ale na na wszystkich. Swego czasu wybierałem pomiędzy Sharpami a panelami chińskimi i mam świadomość, że chińskie kupiłbym nawet za połowę ceny.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 25 sie 2017, 23:21

Ponadto szyny montuję w kratownicę, co daje nie podwójny, a potrójny koszt (gdyż poza podwójną ilością szyn, dochodzą jeszcze łączniki krzyżowe ze śrubami) ale za to jest solidniej.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 07 wrz 2017, 20:07

Piotr Nowik pisze:Ponadto szyny montuję w kratownicę, co daje nie podwójny, a potrójny koszt (gdyż poza podwójną ilością szyn, dochodzą jeszcze łączniki krzyżowe ze śrubami) ale za to jest solidniej.


Ja bym jeszcze mocowanie dla bezpieczeństwa mocował w gwiazdę, a śruby wybrał pozłacane. Panele mono też mam i że tak powiem dupy nie rwą choć są Suntecha.
A mam porównanie do poli, jak będę miał chwilę to chętnie pokarzę róznicę, jednak na chwilę obecną mam taki zapierdziel że w tym tygodniu już 48h odbębniłem.

Ale jak Wam później zrobię niespodziankę ile to różnego pelletu sobie naprodukowałem na zimę to się dopiero pośmiejecie ;) W garażu już mam 1t poworkowanego peletu każdy z innej parafii znaczy inna mieszanka. A jedna to chyba będzie się paliła lepiej niż węgiel ;)
Na chwilę obecną robię materiał fotograficzny i filmowy z serii jak robić pellet ilości 100t/doba ;)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów