Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

szatzi38
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2016, 16:39
Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: szatzi38 » 30 wrz 2016, 13:28

Pod takim tytułem odbędzie się jedna z konferencji towarzyszących targom Warsaw Build - poszczególne prelekcje dotyczą np. takich kwestii "Zrównoważone trendy w środowisku prawnym", "System wentylacji bez strat energii, wtórnych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów" albo "Podłogi anhydrytowe a efektywność energetyczna". Wiele innych ciekawych kwestii zostanie poruszonych, myślę, że warto się wybrać :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2016, 7:09

szatzi38 pisze:Pod takim tytułem odbędzie się jedna z konferencji towarzyszących targom Warsaw Build - poszczególne prelekcje dotyczą np. takich kwestii "Zrównoważone trendy w środowisku prawnym", "System wentylacji bez strat energii, wtórnych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów" albo "Podłogi anhydrytowe a efektywność energetyczna". Wiele innych ciekawych kwestii zostanie poruszonych, myślę, że warto się wybrać :)

Sądząc po uczestnikach, będzie o starych, energochłonnych technologiach!
Kiedy przestaniecie oszukiwać?

-A+ - dom produkujący więcej energii niż potrzebuje
-A - dom autonomiczny
-B - 1-15 kWh/m2 rocznie- dom izolowany z poprawnie wykonaną komfortową instalacją
-C - 16-30 kWh/m2 rocznie - stare budownictwo i poprawnie wykonaną instalacją
-D - > 30kWh/m2 rocznie - źle wykonane instalacje .
HVAC - najtańszy komfort.

Arinue
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 366
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:37
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Arinue » 06 paź 2016, 11:24

Przyszłość w tej branży to zdecydowanie solary i ogniwa fotowoltaiczne. Z naciskiem na te drugie, ponieważ moim zdaniem solary są gorszą inwestycją a fotowoltaika połączona z pompami ciepła daje wspaniałe rezultaty. Wiem co mówię bo sam mam takie cudeńka na dachu. Teraz chyba znowu wracają dofinansowania na to więc radzę korzystać puki można. Jeżeli ktoś się zdecyduję to mogę doradzić kilka rzeczy albo przekierować dofirmy Biomar, która wykonywała taką instalację u mnie. Mają wszystkie potrzebne certyfikaty (np. UDT w zakresie fotowoltaiki) oraz rzetelną firmę. Dlatego właśnie ich wybrałem :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 paź 2016, 11:38

Arinue pisze:Przyszłość w tej branży to zdecydowanie solary i ogniwa fotowoltaiczne. Z naciskiem na te drugie, ponieważ moim zdaniem solary są gorszą inwestycją a fotowoltaika połączona z pompami ciepła daje wspaniałe rezultaty. Wiem co mówię bo sam mam takie cudeńka na dachu. Teraz chyba znowu wracają dofinansowania na to więc radzę korzystać puki można. Jeżeli ktoś się zdecyduję to mogę doradzić kilka rzeczy albo przekierować dofirmy Biomar, która wykonywała taką instalację u mnie. Mają wszystkie potrzebne certyfikaty (np. UDT w zakresie fotowoltaiki) oraz rzetelną firmę. Dlatego właśnie ich wybrałem :)

Można coś więcej? Sporo firm u nas robi błędy, np podłącza pompy ciepłą jak kotłownie do ogrzewania hydraulicznego, czy łączy w jednym urządzeniu całkowite grzanie domu i ciepłej wody.
HVAC - najtańszy komfort.

mycha123
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 26 paź 2016, 18:49
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: mycha123 » 27 paź 2016, 18:04

szatzi38 pisze:Pod takim tytułem odbędzie się jedna z konferencji towarzyszących targom Warsaw Build - poszczególne prelekcje dotyczą np. takich kwestii "Zrównoważone trendy w środowisku prawnym", "System wentylacji bez strat energii, wtórnych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów" albo "Podłogi anhydrytowe a efektywność energetyczna". Wiele innych ciekawych kwestii zostanie poruszonych, myślę, że warto się wybrać :)


Wg mnie brzmi ciekawie. Targi to duże, branżowe wydarzenie, nie wydaje mi się, aby tematyka miała być nieaktualna, skoro to impreza, gdzie się wystawia ponad 40 wystawców z całego świata... :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 paź 2016, 9:30

Duże firmy, chcą wydić inwestora. Nie są zupełnie zainteresowane tanimi i prostymi w instalacji systemami, które zapewnią komfort i nie zużyją lub zużyją bardzo mało nośników.
Takie prelekcje są ze wszech miar szkodliwe. Są po to, by nie dopuścić tanich i super energooszczędnych technologii!
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: szari » 28 paź 2016, 9:46

Arinue pisze:Wiem co mówię bo sam mam takie cudeńka na dachu.

Też mam, blachus też ma ale naszych nie nazywamy cudeńkami. Ile tych cudeniek masz na dachu?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: bachus » 28 paź 2016, 12:09

szari pisze:
Arinue pisze:Wiem co mówię bo sam mam takie cudeńka na dachu.

Też mam, blachus też ma ale naszych nie nazywamy cudeńkami. Ile tych cudeniek masz na dachu?

Brzęczkowski też miał ale jak zrobił badania sprawności to doszedł do wniosku po tych badaniach, że to do dupy bo ich sprawność (te co badał) wynosi tylko 5% i je wywalił.
A więc to chyba nie takie cudeńka.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: szari » 28 paź 2016, 12:17

Te moje panele dachowe dziś udają że coś robią 340W z dachu i całe 1,2kWh.
Ale patrząc od uruchomienia w połowie lutego 3MWh a to już coś :)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: bachus » 28 paź 2016, 13:44

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Duże firmy, chcą wydić inwestora. Nie są zupełnie zainteresowane tanimi i prostymi w instalacji systemami, które zapewnią komfort i nie zużyją lub zużyją bardzo mało nośników.
Takie prelekcje są ze wszech miar szkodliwe. Są po to, by nie dopuścić tanich i super energooszczędnych technologii!

Też boleję nad tym, wszak dowiodłeś miszczu, że
1kWh=1m3 gazu a klimatyzator ma:
COP na poziomie 12
Wszyscy bolejemy nad tym:
Czekamy tylko na potwierdzenie z Instytutu Energetyki i od dr Ludomira Dudy. Później to już będzie z górki.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TomaSZu
Aktywny
Aktywny
Posty: 283
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:31
Kontaktowanie:
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: TomaSZu » 25 lis 2016, 17:47

dobrze że Pan Tomasz jest tutaj z nami i nam wszystko wyjasni, jakos przez to przebrniemy :D
Ja bazuje na razie na wikipedii i tym co pisza na stronce Hanlo w tej kwestii
cytuję
"Dzięki zastosowaniu wysokowydajnej sprężarki z technologią Inverter+ uzyskano znaczne obniżenie zużycia energii i kosztów ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Urządzenie jest w stanie produkować ciepłą wodę użytkową o temperaturze +50 stopni Celsjusza"

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 lis 2016, 10:27

TomaSZu pisze:dobrze że Pan Tomasz jest tutaj z nami i nam wszystko wyjasni, jakos przez to przebrniemy :D
Ja bazuje na razie na wikipedii i tym co pisza na stronce Hanlo w tej kwestii
cytuję
"Dzięki zastosowaniu wysokowydajnej sprężarki z technologią Inverter+ uzyskano znaczne obniżenie zużycia energii i kosztów ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Urządzenie jest w stanie produkować ciepłą wodę użytkową o temperaturze +50 stopni Celsjusza"

Też uważam, że przy sporym zużyciu ciepłej wody, najtaniej jest ją ogrzać pompą ciepła.
Tylko Pan Sobie wyobrazi, że są tacy "fachowcy" co, łączą ogrzewanie domu i ciepłej wody.
Głupota ciepłowników, jest jak armia rosyjska... nie zna granic.
HVAC - najtańszy komfort.

powepkg
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2016, 12:16
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: powepkg » 26 lis 2016, 11:25

Zdecydowanie jest to przyszłość.

rozalia
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 708
Rejestracja: 03 paź 2013, 13:08
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: rozalia » 22 sie 2017, 9:24

Jak najbardziej jest to nasza przyszłość, chyba nawet za parę lat planuje się wdrożyć przepisy odnośnie budownictwa energooszczędnego, że nowopowstające budynki nie będą mogły być inne.

Nephalim123
Aktywny
Aktywny
Posty: 263
Rejestracja: 03 sie 2017, 8:00
Re: Budownictwo energooszczędne - trendy przyszłości

autor: Nephalim123 » 13 wrz 2017, 9:47

Ale jak to przełknie branża budowlana? Przecież nie zarobi jak nie sprzeda? A w zapasach materiały energochłonne głównie.


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości

Gotowe projekty domów