Dojazd do działki.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mimo_ck
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2017, 14:17
Dojazd do działki.

autor: mimo_ck » 20 sie 2017, 14:48

Dzień dobry.
Chciałem zadać pytanie dotyczące dojazdu do działki.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0805bd627b0f7789

Jestem właścicielem działki zaznaczonej na niebiesko.
Do działki mam służebność przez działkę 365/2, do której drogi prowadzi droga 300/3.
Ta droga jest to dojazd do pól,szeroka na 3-4 m, czyli za wąska, żeby dostać pozwolenie na budowę, ale zupełnie wystarczająca jako dojazd do działki.
Dogadania się o służebność z właścicielami działek, do których przylega droga nie ma możliwości.
I tu moje pytanie.
Czy "formalnie" do pozwolenia na budowę wystarczyłyby zgody właścicieli działek 1, 2 i 3 na przejazd? To działki "w rodzinie" i z tym nie będzie problemu. Oczywiście żadnego dojazdu nie zamierzam tam robić, chodzi mi tylko o to, czy taki dostęp do drogi publicznej wystarczy do uzyskania pozwolenie na budowę.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Dojazd do działki.

autor: Nexo » 20 sie 2017, 17:46

mimo_ck pisze:Czy "formalnie" do pozwolenia na budowę wystarczyłyby zgody właścicieli działek 1, 2 i 3 na przejazd?


Nie. Droga dojazdowa do działki budowlanej musi być pełnowymiarowa.

mimo_ck
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2017, 14:17
Re: Dojazd do działki.

autor: mimo_ck » 21 sie 2017, 2:37

Czyli zapis u, że każdy z nich udostępnia mi wymagane 5 metrów nie wystarczy?

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Dojazd do działki.

autor: Nexo » 21 sie 2017, 4:14

Chodzi o szerokość drogi. Jeśli wymagane jest minimum 5 metrów a rodzina da ci służebność to ok ale warunek jest taki że w MPZP te działki to droga a nie np działki budowlane.

mimo_ck
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2017, 14:17
Re: Dojazd do działki.

autor: mimo_ck » 21 sie 2017, 13:25

Wszystkie działki to działki budowlane.
Czyli po prostu muszę z właścicielami 1,2 i 3 działki wpisać u notariusza służebność przejazdu o szer. 5 metrów,tak?
Tylko ja tam żadnej drogi nie zamierzam robić, więc czy przy np. odbiorze domu nie będzie jakichś problemów?

Nexo
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 408
Rejestracja: 22 cze 2017, 12:06
Re: Dojazd do działki.

autor: Nexo » 22 sie 2017, 4:57

Nie zrozumieliśmy się. W papierach w starostwie do działki budowlanej musi być dojazd pełnowymiarową drogą. To że ci ktoś zrobi służebność części działki budowlanej niczego nie daje. Musi najpierw iść do urzędu i zmienić przeznaczenie tej części działki z budowlanej na pas drogowy. Nie ma tak że twój szwagier sobie wymyśli że będzie u niego przez środek działki szła droga do twojej działki i sprawa załatwiona. To musi być w urzędzie zaakceptowane i wrysowane na mapach.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów