Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sie 2017, 11:39

Można zatkać ale dlaczego nie 100/1x75 i nie zatykać?
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sie 2017, 11:41

A czy 125 /3x75 może być ?
Oczywiście.
HVAC - najtańszy komfort.

WQ_86
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2017, 23:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: WQ_86 » 18 sie 2017, 12:33

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Można zatkać ale dlaczego nie 100/1x75 i nie zatykać?


Bo taniej?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sie 2017, 17:17

WQ_86 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Można zatkać ale dlaczego nie 100/1x75 i nie zatykać?


Bo taniej?

2 jest droższe od 1.
HVAC - najtańszy komfort.

WQ_86
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2017, 23:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: WQ_86 » 18 sie 2017, 22:34

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
WQ_86 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Można zatkać ale dlaczego nie 100/1x75 i nie zatykać?


Bo taniej?

2 jest droższe od 1.


Na jednej z stron nie wystepuje skrzynka rozpreżna z "plastiku" na anemostat 100 tylko 125 na 100 jest nierdzewka 2x droższa :(

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 sie 2017, 0:32

Takich rzeczy raczej się w necie nie kupuje. Nie dość, że są drogie to robione "pod wysyłkę" . Małe króćce, Kształty tak, by na paletę weszło. Potem przedłużanie, sztukowanie, zatykanie. Np. wczoraj... na dom 160m2 - zawieziony towar , byłby na 4 paletach , a w sklepie internetowym na jednej.
HVAC - najtańszy komfort.

WQ_86
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2017, 23:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: WQ_86 » 21 sie 2017, 23:12

Tomasz_Brzeczkowski pisze:-nawiew 160 /3x75 salon 125/2x75 2 pokoje i 100/1x75 pokój najbliżej centrali.


Salon zrobię 125/3x75, w pokoju 100/1x75 najbliżej centrali od początku będą spały dwie osoby dorosłe czy 1x75 nie będzie za mało ??

Panowie z jakich skrzynek rozdzielczych korzystacie ocynk czy nierdzewka ??
Załączniki
wentyl_4.jpeg

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 22 sie 2017, 8:27

WQ_86 pisze:Panowie z jakich skrzynek rozdzielczych korzystacie ocynk czy nierdzewka ??

Głównie to ocynk, nierdzewka jest 2X droższa
[link do oferty na Allegro wygasł]
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sie 2017, 7:54

WQ_86 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:-nawiew 160 /3x75 salon 125/2x75 2 pokoje i 100/1x75 pokój najbliżej centrali.


Salon zrobię 125/3x75, w pokoju 100/1x75 najbliżej centrali od początku będą spały dwie osoby dorosłe czy 1x75 nie będzie za mało ??

Panowie z jakich skrzynek rozdzielczych korzystacie ocynk czy nierdzewka ??

Ocynk wygłuszany. Nitowany nie zgrzewany. Króće długie, by nie sztukować w stropie,
No i suma pól kanałów odchodzących z rozdzielacza, powinna być zbliżona do pola kanału głównego, by powietrze się nie rozprężało.

--- Tak Patrzę na ten Pana rzut. jakie to koszty i niewygody generuje kotłownia. Pomijam, że zakłóca wentylację, ale płacić dwa trzy razy więcej za ogrzewanie, by nie mieć latem chłodzenia? Robić droższą instalację, by potem oszczędzać na wentylacji??? Nigdy tego nie pojmę!
Dlaczego Pan kanały ciągnie najdłuższe jak się da?
HVAC - najtańszy komfort.

WQ_86
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2017, 23:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: WQ_86 » 23 sie 2017, 10:13

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
WQ_86 pisze:
No i suma pól kanałów odchodzących z rozdzielacza, powinna być zbliżona do pola kanału głównego, by powietrze się nie rozprężało.


Dla fi160 8 kanałów PE75

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
WQ_86 pisze: --- Tak Patrzę na ten Pana rzut. jakie to koszty i niewygody generuje kotłownia. Pomijam, że zakłóca wentylację, ale płacić dwa trzy razy więcej za ogrzewanie, by nie mieć latem chłodzenia? Robić droższą instalację, by potem oszczędzać na wentylacji??? Nigdy tego nie pojmę!
Dlaczego Pan kanały ciągnie najdłuższe jak się da?


Ale Pan się uparł tej kotłowni, zakończy Pan ten temat w końcu ??

Wybrałem dla mnie najbezpieczniejsze i sprawdzone ogrzewanie, korzysta z takiego moja siostra moi sąsiedzi, koledzy i są zadowoleni.
Testowanie nowych technologi zostawię innym.

Kiedyś czytałem że kanały powinny być jak najdalej drzwi aby powietrze przechodziło przez cały pokój.
Kanały są gotowe i ich nie będę zmieniał.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 23 sie 2017, 10:44

WQ_86 pisze:
Ale Pan się uparł tej kotłowni, zakończy Pan ten temat w końcu ??

Nie zakończy bo to prawda objawiona.
WQ_86 pisze:Testowanie nowych technologi zostawię innym.

Według miszcza Brzęczkowskiego wszyscy (jeden przypadek u niego) od roku 1990 tak robią a więc to temat raczej już bardo stary.
WQ_86 pisze:Kiedyś czytałem że kanały powinny być jak najdalej drzwi aby powietrze przechodziło przez cały pokój.

Tak wynikało by z logiki, ale logika miszcza wieszcza Brzęczkowskiego jest całkiem inna, alternatywna.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: --- Tak Patrzę na ten Pana rzut. jakie to koszty i niewygody generuje kotłownia. Pomijam, że zakłóca wentylację, ale płacić dwa trzy razy więcej za ogrzewanie, by nie mieć latem chłodzenia? Robić droższą instalację, by potem oszczędzać na wentylacji??? Nigdy tego nie pojmę!

Na ten brak pojmowania w pierwszej kolejności stawiał bym brak wiedzy i wyszkolenia, ale też może jest zbyt ciasna głowa a może jakieś świństwa się zażywa?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 sie 2017, 3:05

Ale Pan się uparł tej kotłowni, zakończy Pan ten temat w końcu ??

Rekuperacja na wentylacji jest po to, by nie robić wodnego ogrzewania!! Bo jest drożej w instalacji i eksploatacji. Wodne ogrzewanie I TAK NIE UWZGLĘDNI ZYSKÓW Z REKUPERATORA. Przekona się Pan, że zużycie będzie większe niż 20kWh/m2 i to sporo większe.
Wybrałem dla mnie najbezpieczniejsze i sprawdzone ogrzewanie, korzysta z takiego moja siostra moi sąsiedzi, koledzy i są zadowoleni.
Tu akurat zrobił Pan odwrotnie. Za dwa lata wchodzi WT 2021 z Ep <70kWh/m2 Niektóre kraje już w 2020 zabraniają ogrzewać gazem.
Testowanie nowych technologi zostawię innym.
Nie nowych, a stosowanych od ćwierć wieku. Poza tym, dokładnie tyle ile ma rekuperacja, to podstawowy element systemu bezpośredniego. Z jednej strony napisał Pan, że chce taniej, z drugiej, że Pana taniej nie interesuje, bo sąsiedzi mają drogo i są z tego powodu zadowoleni. Nie rozumiem takiej logiki.

Kiedyś czytałem że kanały powinny być jak najdalej drzwi aby powietrze przechodziło przez cały pokój.
Kanały są gotowe i ich nie będę zmieniał.
Dyfuzja składowych powietrza - trwa kila sekund, wentylacja wymienia je co kilka godzin. Jak Pan zapali w drzwiach, będzie, śmierdziało nie tylko w całym pokoju, ale w całym domu.
Co do "skończenia" ... nie tylko Pan czyta. Już nie przeszkadzam... Musi Pan teraz liczyć, że Polska wystąpi z UE i zostanie zatrutym skansenem z ludźmi zadowolonymi z z wysokich opłat i trujących kominów.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 24 sie 2017, 13:16

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Testowanie nowych technologi zostawię innym.
Nie nowych, a stosowanych od ćwierć wieku. Poza tym, dokładnie tyle ile ma rekuperacja, to podstawowy element systemu bezpośredniego. Z jednej strony napisał Pan, że chce taniej, z drugiej, że Pana taniej nie interesuje, bo sąsiedzi mają drogo i są z tego powodu zadowoleni. Nie rozumiem takiej logiki.

Miszczu mój Brzęczu ja też nie rozumiem. Męczą Cię zadając pytania zamiast zrobić według Twojego pomysłu. Przecież to jedynie najlepszy pomysł na świecie, nie rozumiem również dla czego ci wszyscy nieszczęśnicy i ciepłownicy są tak nie wyrozumiali dla Ciebie.
Przecież ty już wykonałeś tysiące ( czytaj jeną instalację) a nikt Ci nie wierzy. Tego też nie mogę pojąć.
Szczerze oddany ciepłownik nr1.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wyssoki » 29 sie 2017, 10:23

Cześć,
mam różnice w długości kanałów od 2m do 8m w linii prostej od skrzynki rozdzielczej do anemostatu. Tam gdzie są małe różnice, to dołożę do 8m i zrobię lekki łuk.
Ale tam gdzie jest bardzo blisko skrzynki do anemostatu chcę zrobić zakręty.
Ile mniej więcej "zyskam" metrów jak zrobię zakręt L., ile jak zrobię U (czyli 2L), a ile jak S (czyli U + L)? Czy dobrze pamiętam, że S to jest dodatkowo ok 3m jeżeli chodzi o opór? Czyli wychodziłby 1m na zakręt 90 stopni?

Pozdrawiam
Rafał

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 29 sie 2017, 11:11

wyssoki pisze:Cześć,
mam różnice w długości kanałów
Pozdrawiam
Rafał

A nie lepiej skorygować na anemostacie?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów