Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 07 sie 2017, 20:40

Witam,

Dziś miałem okazję gościć ekipę szklarzy, którzy mieli mi zamontować szybę pryszicowa typu walk in. Niestety podczas montażu szyba pękła. Szyba pochodziła z allegro
[link do oferty na Allegro wygasł]

Niestety w szoku wyrzuciłem całe szkło z mieszkania wiec nie wiem czy jest możliwość reklamacji.

Wraz z monterami spisalimy protokół montażu szyby, który brzmi następjuąco

Szyba przeznaczona do montazu była zakupiona na serwisie aukcyjnym www......pl
Montaż przebiegał wg kolejnosci
1)montaz listwy w kształcie litery c do sciany
2) nałozenie silikonu w listwie w celu przyklejenia szyby do listwy, luz ok 2 mm
3) dolna krawedz szyby została połozona na silikonowych podkładkach
4) podczas wywiercania otworu na prostopadlej scianie szyba samoistnie pekła

Moja uwaga. podczas wywiercania otworu w scianie szyba była utrzymywana tylko przez zamontowany profil (listwe typu c)


Czy taki montaż był zgodny ze sztuka? Czy fakt, że szyba była utrzymywana przez profil (bez wkładek, tylko był wcisniety sylikon do srodka) jest poprawny? Bo moim zdaniem szyba mogła się przyechylać, powstały napręzenia i peklo. Szyba powinna byc albo przytrzmywana, albo założóna już w momencie zinstalowania poprzeczki do sciany prostopadłej.

Czy mogę się domagać zwrotu pieniedzy za szybe bądź zrobienia szyby na nowo?

Czy mam rację, czy mam pecha? Jak to widzicie fachowcy??


Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Tomek

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 8:02

Nie można było najpierw wywiercić otworów a potem składać kabinę i montować szybę? Coś czuję że ekipa szklarzy była rodem z telewizyjnej "Usterki".
Jeśli szyba nie miała żadnych rys-a zakładam że ją obejrzałeś przed montażem w celu właśnie ewentualnej reklamacji to tak sama od siebie by nie pękła. Musiał być jakiś czynnik ludzki.

przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 08 sie 2017, 8:15

Pewnie można bylo, moim zdaniem tak bylo łatwiej wymierzyć. Ja po prostu krzatalem sie po mieszkaniu i czasami tam zaglądałem. Akurat przed peknieciem wyszedłem. I tak na prawdę nie wiem czy ktoś w nia uderzył czy nie.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 8:22

No to masz odpowiedź. Sprzęgło też łatwiej wymienić w samochodzie tnąc skrzynię niż ją wyciągając.
Myślę że sprzedawca nie uzna ci reklamacji bo nie ma pewności co schrzanił monter. W tego typu sytuacjach zawsze jest ta sama odpowiedź-nie montował autoryzowany człowiek więc pocałuj pan mnie w zada.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2017, 8:25 przez fefluk, łącznie zmieniany 1 raz.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 8:25

Mam nadzieję że nie dałeś złamanego grosza pseudo szklarzom..

przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 08 sie 2017, 9:04

Zapłaciłem a listwe, ktora myślałem i tak wykorzystać. Zastanawiam sie po fakcie czy ona tez mogą byc powodem czy nie ma takiej opcji. Nie ma tam żadnych uszczelek, zmiękczaczy...

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 10:08

Teraz to możesz tylko gdybać. Nie ma nawet zdjęć jak to było złożone więc nie da rady sensownej odpowiedzi udzielić. Pękło i jesteś 700 ziko w plecy plus niesłusznie zapłacone za robotę. Tyle jest pewnego.
Złotą zasadą jest że płaci się po wykonanej usłudze. Nie wiesz jak to "fachowcy" dziś działają?
Wyrżniemy frajera na trzysta a roboty na pięć minut. Weź no tu Mietek j@bnij młotkiem to pójdzie szybciej niż wkrętarką. O [...]! Pękło!
Dobra powiemy że tandete kupił i niech się goni.

przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 08 sie 2017, 12:13

A czy myślisz, że mam prawo domagać się zwrotu szyby\pieniedzy na podtawie tego protokołu? Bo nie chciałem wyciągać pochopnych wniosków dlatego nie robiłem awantury i spisałem ten protokół. Ma to jakis sens? Jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcie listwy

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 12:31

Ale co to za protokół? heh, pomyśl troszku. Liczysz na uczciwość montera? Ja bym nie wierzył w ani jedno jego słowo.Wiadomo że wykonawca będzie się bronić jak jednoręki więzień byle tylko kasy ci nie oddać za to co spierodlił. Ba zapłaciłeś mu za robotę! 98 procent budowlańców czy monterów to cwaniaki liczące na łatwy zarobek a jak coś pójdzie nie tak?-to nie jaaaa..Coś pan za gunwo kupił?!
Jakikolwiek kwit w tym momencie powinien wystawić niezależny człowiek posiadający chociażby jakieś uprawnienia/atesty do tego typu prac. Inaczej do gościa od którego kupiłeś kabinę wysyłasz po prostu papier toaletowy.

przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 08 sie 2017, 12:44

A czy wg sztuki montżu można powiedzieć, że listwa była zła (dorzuce to ocenicie) albo, że szyba nie powinna stać przymocowana do listwy tylko za jeden bok, bo wiadomo, że się rusza i mogą powstać naprezenia? Czy wg tego co napisałem to coś wygląda na robione w złej kolejnosci?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: Jan_Kalita » 08 sie 2017, 13:27

przypadkowelitery pisze:A czy wg sztuki montżu można powiedzieć, że listwa była zła (dorzuce to ocenicie) albo, że szyba nie powinna stać przymocowana do listwy tylko za jeden bok, bo wiadomo, że się rusza i mogą powstać naprezenia? Czy wg tego co napisałem to coś wygląda na robione w złej kolejnosci?


Zależy o co dokładnie pytasz? Bo jeżeli chodzi o warunki techniczne wykonania i odbioru robót instalacyjnych (podejrzewam, że tam by to się znalazło), to na pewno gdzieś kiedyś opracował SST dokładnie na takie roboty jakie opisujesz. Najlepiej poszukać w wujku google. Z drugiej jednak strony to na producencie danego systemu leży obowiązek sporządzenia wytycznych/instrukcji montażowych - najbardziej akuratne moim zdaniem będzie to drugie. Sugeruję się odezwać do producenta lub sprzedawcy - a jak zamawiałeś chińską szybę na allegro, to najprawdopodobniej nie ma badań, certyfikatów ani niczego dopuszczającego do montażu na terenie Polski. W takim wypadku sam sobie jesteś winien, a wykonawca może odmówić całkowicie wzięcia odpowiedzialności, bo dostarczyłeś mu produkt niezgodny z obowiązującymi normami.

przypadkowelitery
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2017, 20:24
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: przypadkowelitery » 08 sie 2017, 14:33

Tak na szybko bo jeszcze nie ogarnąłem zdjęc. Jak widać na produkcie jest to szyba montowana do przeciwległej ściany. Montezy chcieli użyc jednego łacznika z przeciwległą sciana i tej listwy. W dodatku do zestawu była dołączona plaastikowo gumowa listwa na dół, której nie użyli dając tylko podkładki pod rogi szyby. W instrukcji, która na szczescie znalazłem jest jasno pokazane że szyba montowana jest do juz zainstalowanych poprzeczek. Nikt mnie nie pytał o instrukcję.

Jedyne co chcę to szybę w łazience :) Jest to firma polecona przez kolege budowlanca (koledzy z tej samej wsi). Nie chce odszkodowań czy teraz kupna szyby za 2000 zł.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 08 sie 2017, 14:43

Jak wyżej.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: Jan_Kalita » 09 sie 2017, 11:47

przypadkowelitery pisze:W instrukcji, która na szczescie znalazłem jest jasno pokazane że szyba montowana jest do juz zainstalowanych poprzeczek. Nikt mnie nie pytał o instrukcję.


Czy coś jest jeszcze potrzebne do uzupełnienia? Jak dla mnie to sprawa jasna.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Pęknięta szyba prysznicowa podczas montazu

autor: fefluk » 09 sie 2017, 12:08

No przydało by się uzupełnić. Niech pany montery oddają kasę za robotę i rozpierodlony materiał w trybie natychmiastowym albo jeszcze szybciej.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów