Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

joankaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 lip 2017, 15:15
Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: joankaa » 03 lip 2017, 15:18

Witajcie!

Przeprowadziłam się niedawno do zabytkowej kamienicy przy bardzo ruchliwej ulicy w centrum miasta. Samo mieszkanie ociera się o mój ideał, jedynym jego minusem jest dochodzący zza okien hałas samochodów i tramwajów. I postanowiłam z tym hałasem zawalczyć poprzez wymianę okien.

Mam nadzieję, że to pomoże, bo sam budynek ma grube mury z cegły, ok. 60 cm, więc wydaje się, że przy właściwych oknach, osiągnę oczekiwany efekt. W ofertach, które otrzymałam od firm wstawiających okna jest podawany parametr Rw szyby i niewiele więcej informacji, a z tego co czytałam na forum, widzę, że sam parametr Rw niewiele da, jeśli zastosowane są niewłaściwe profile okienne, zwykłe nawiewniki, nieumiejętny montaż itp. A i konstrukcja szyby, grubość tafli, rodzaj gazu podobno mają do tego znaczenie.

Podpowiedzcie, na co powinnam w mojej sytuacji zwrócić uwagę i czego dopilnować, żeby wybrane okna faktycznie dobrze wygłuszały hałas, a nie tylko sprzedawca wcisnął mi jakiś magiczny parametr Rw, który dobrze prezentuje się na papierze.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: -_- greg » 03 lip 2017, 16:41

Opcje
1 Okno trzyszybowe solidnej konstrukcji z drewna. Bez nawiewników, bez mikrowentylacji.
Spotkałem takie okna w blokach w Skandynawii i bardzo skutecznie odcinają hałas z ulicy, aż się zdziwiłem.
Nie wiem co to za producent, poszperam w wolnej chwili, może uda mi się znaleźć.
W Polsce nigdzie nie spotkałem takich okien, być może ktoś produkuje, ale nigdy na takie nie trafiłem.

2 Podwójne okna z uwagi na grubość muru, myślę że jest to możliwe.

Proszę nie zapominać o wentylacji, gdyż jest niezwykle dla nas ludzi ważna.

joankaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 lip 2017, 15:15
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: joankaa » 04 lip 2017, 10:34

Dziękuję za odpowiedź. Czy takie okna trzyszybowe lepiej się sprawdzą niż tak zwane okna dźwiękoszczelne dwuszybowe? Przyznam, że w ofertach otrzymałam tylko okna dwuszybowe plastikowe. Czy drewno będzie miało lepsze właściwości akustyczne?

grzesiek333
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 09 maja 2017, 10:08
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: grzesiek333 » 02 sie 2017, 15:17

Też szukałem okien dźwiękoszczelnych i po długich rozmowach z producentami wychodzi na to, że dźwiękoszczelność nie jest uzależniona od samej szyby czy od materiału, z której wykonane są ramy. Okno to przegroda niejednorodna i na jego walory akustyczne wpływa mnóstwo różnych czynników. Słabym punktem jest system mikrowentylacji, który obniża dźwiękoszczelność okna. U siebie mam okna Corona SI 82 z PCV kupione w Matplast o współczynniku Rw=44 dB. Montują w nich taki ukryty nawiewnik, który nie obniża właściwości dźwiękoszczelnych okna, nie mam zastrzeżeń, w domu jest faktycznie zdecydowanie ciszej, a mieszkam przy pętli tramwajowej. Ważne, by okno miało taki atest potwierdzający badania u producenta.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: Jan_Kalita » 04 sie 2017, 12:54

grzesiek333 pisze:Ważne, by okno miało taki atest potwierdzający badania u producenta.


Oj takich producentów jest bardzo mało. Większość ma badania tylko na szyby i tylko tym atestem się posługują. Wynika to z tego, że badania laboratoryjne przeprowadza się tylko na konkretnej próbce i odchyłki od tego wymiaru wynoszą tylko +- 25% (nie pamiętam dokładnie ile, a za konkretną normę trzeba zapłacić, żeby móc ja przeczytać). Fizycznie wygląda to tak, że żeby w pełni mieć przygotowane atesty i podpierać je konkretnymi wymiarami to trzeba by było przygotować z 15 próbek i je niezależnie badać. Nie pamiętam ile dokładnie to kosztuje, ale załóżmy 30 tys. zł x 15 szt. = 450 tys. zł. Na dodatek trzeba mieć jeszcze gwarancję tego, że faktycznie ludzie będą to zamawiać i uda się zarobić jeszcze na tym przed kolejną zmianą PB. Zaznaczam, że nie wolno producentowi zmieniać konstrukcji którą raz przebadał, więc jak znów się zmieni PB i będzie musiał dać cieplejsze szyby to jest w d***e.
Innymi słowy - odkąd zaszły pierwsze zmiany dotyczące izolacji termicznej (2011 rok? nie pamiętam teraz). To wiele atestów jest już nieważnych, albo nie można ich stosować w budownictwie.

martinrekk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 328
Rejestracja: 03 lip 2018, 8:54
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: martinrekk » 12 lip 2018, 8:32

Fajne nowoczesne energooszczędne okna produkuje OknoPlus. Marka jest polska, poza pcv mają też w ofercie alu, fasady, systemy przesuwne czy drzwi, także jest kompleksowo. W Krośnie salon sprzedaży z ich produktami jest na Składowej, dobra obsługa na miejscu, pan Maks dobrze nam dopasował format pod budynek.

pawelszabla
Aktywny
Aktywny
Posty: 283
Rejestracja: 14 sie 2018, 8:08
Re: Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

autor: pawelszabla » 14 sie 2018, 14:20

Ja rowniez polecam oknoplus


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 82 gości

Gotowe projekty domów