Modyfikacja instalacji ogrzewania podlogowego.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

tchayan
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2017, 8:35
Modyfikacja instalacji ogrzewania podlogowego.

autor: tchayan » 24 lip 2017, 11:50

Witam,

Zima zeszłego roku kupiłem dom jednorodzinny i już od samego początku mam wielkie problemy z ogrzewaniem podłogowym, które prawdopodobnie wykonane zostało bez pomysłu i projektu. W czasie mrozów temat naprawy sobie odpuściłem ale teraz czas się tym zająć. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo: jedna linia zasilająca kaloryfery, druga instalacje ogrzewania podłogowego obie niezależne - jest ok. Instalacja podłogówki rozprowadzona jest na 2 poziomach: na parterze (ok. 100m2 - własna centralka) i na pietrze (ok 50m2 - własna centralka). W czym objawia się problem - a mianowicie:
1. Podłoga nie równo się grzeje - ten problem prawdopodobnie załatwię zmieniając rozdzielacze zwykle na rozdzielacze z przepływomierzami.
2. Nie mam możliwości ustawienia rożnej temperatury w rożnych pomieszczeniach, tz. temperatura ustawiona na zaworze czterodrożnym obowiązuje we wszystkich pomieszczeniach a wiadomym jest ze w łazienkach czy wiatrołapie chciałoby się temperature ciut wyższą? W jaki sposób można by to rozwiązać? Czy zawory RTL byłby rozwiązaniem? Podzieliłbym belkę powrotna rozdzielacza, na przykład na 2 niezależne z RTL na wyjściu by moc regulować temperature w podłączonych obwodach.
Co sadzicie o takim rozwiązaniu, może znacie jakieś inna prostsze rozwiązania.

pozdr.
Tomek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Modyfikacja instalacji ogrzewania podlogowego.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2017, 14:52

Wodne ogrzewania w ogóle nie nadają się do budownictwa, bo nie dość, że są drogie, to nie dbają o komfort latem i trudno ustawić temperatury, poza tym zużywają znacznie więcej kWh niż dom potrzebuje.
Wracając do tematu... Różna temperatura, może wynikać z dość powszechnych błędów
- instalator zapomniał założyć wentylacji z odzyskiem ciepła i pokoje są nierówno wychładzane Obrazek
- Ogrzewanie podłogowe kładzie się na 30 cm styropianu (poniżej 20 cm to w ogóle wykluczone) instalator, bardzo prawdopodobnie dał mniej i straty do gruntu są duże. Im bliżej fundamentów tym większe .
HVAC - najtańszy komfort.

tchayan
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2017, 8:35
Re: Modyfikacja instalacji ogrzewania podlogowego.

autor: tchayan » 03 sie 2017, 10:20

Myślę, nie w tym problem - problemem jest prędkość przepływu wody w poszczególnych pętlach ale jak już pisałem z tym sobie poradzę. Wyzwaniem jest jednak ustawienie różnych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów