chłodzenie powietrza w pomieszczeniu 23kw ciepła

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jooni22
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2013, 20:45
chłodzenie powietrza w pomieszczeniu 23kw ciepła

autor: jooni22 » 16 lip 2017, 1:15

Witam serdecznie,

mam pomieszczenie 211m2 wysokość to 3,5m (~740m3), w lokalu będzie stał sprzęt komputerowy, który całościowo generuje ciepło w wysokości 23kw (20 komputerów, każdy generuje 0.85TDP). Chciałbym aby w pomieszczeniu temperatura nie przekraczała 30°C, najlepiej będzie trzymać około 25°C. Lokal nie ma okien, ma 2 kanały wentylacyjne 300x160, muszę zrobić w środku wentylację/klimatyzacje tak aby ciepło generowane przez komputery zostało wyprowadzane lub chłodzone. W pomieszczeniu nie ma ludzi. Nie wiem jak długo będę w lokalu, dlatego wolę kosmicznych pieniędzy nie wydawać. Myślałem o agregatorze chłodniczym (słyszałem, że ponoć będzie lepiej niż klima i taniej).

Mam 2 takie pomieszczenie 270m3, w którym stoją komputery i generują 25kw, lecz tam mam okna i zrobiłem przeciąg z wentylatorami. Wstawiłem w szczytowej ścianie 4 wentylatory, każdy o wydajności 2200m3/h, co daje w sumie 8800m3/h. Wentylatory są ustawione na wywiew, maszyny stoją po środku pomieszczenia a na 2 końcu jest klatka schodowa, z której zaciąga się powietrze (jak się stoi w przejściu, czuć mega przeciąg). Mimo że na zewnątrz jest około 30 stopni Celsjusza to przy takim przeciągu sprzęt komputerowy działa bez zarzutów i się nie psuje.

Ma ktoś pomysł co w nowym pomieszczeniu zamontować, agregat chłodniczy, czy bawić się w wentylację?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: chłodzenie powietrza w pomieszczeniu 23kw ciepła

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lip 2017, 20:11

Wentylacja jest dla ludzi. Zdecydowanie chłodzenie inwertorowe.
HVAC - najtańszy komfort.

Trendins
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2017, 9:46
Re: chłodzenie powietrza w pomieszczeniu 23kw ciepła

autor: Trendins » 26 lip 2017, 9:47

Spróbuj zastosować wentylatory do szaf sterowniczych. Są one bardzo wydajne, więc powinny dać radę i w takich warunkach.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: chłodzenie powietrza w pomieszczeniu 23kw ciepła

autor: bachus » 26 lip 2017, 11:04

jooni22 pisze:Witam serdeczni

Ma ktoś pomysł co w nowym pomieszczeniu zamontować, agregat chłodniczy, czy bawić się w wentylację?

To jest kłopot.
Według naszego wszechobecne panującego miszcza Brzęczkowskiego:
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Podstawą instalacji jest wentylacja z odzyskiem ciepłą. Klimatyzacja bez rekuperacji będzie źle działać .

Czyli klimatyzacja musi być zawsze z rekuperacją, nigdy oddzielnie.
Ta rekuperacja pewnie jest potrzebna do odzysku chłodu, ale tylko nasz miszcz Brzęczkowski jest to w stanie uzasadnić.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości

Gotowe projekty domów