Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

siloj
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 65
Rejestracja: 28 kwie 2017, 11:21
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: siloj » 23 lip 2017, 11:16

Ok to chciałem wiedzieć bo ułatwi mi to zdecydowanie prace przy montażu WM. A jeszcze jedno pytanie czy przy jednej rurze 75mm nawiewnej (do pokojów poddasza) dawać skrzynki rozprężne czy anemostaty (fi 100mm) podłączać bezpośrednio tzn przez redukcję 75x100?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lip 2017, 12:01

siloj pisze:Ok to chciałem wiedzieć bo ułatwi mi to zdecydowanie prace przy montażu WM. A jeszcze jedno pytanie czy przy jednej rurze 75mm nawiewnej (do pokojów poddasza) dawać skrzynki rozprężne czy anemostaty (fi 100mm) podłączać bezpośrednio tzn przez redukcję 75x100?

Nigdy nie pisałem o skrzynkach rozprężnych. Rozprężanie się powietrza w kanale to wzmocnienie fali dźwiękowej. Tak działają np. instrumenty dęte, sam ustnik jest dość cichy, a tuba rozprężna potrafi go bardzo wzmocnić. Rozprężanie, więc jest zjawiskiem niepożądanym w wentylacji domowej.
Nazwę "skrzynki rozprężne" w domowych wentylacjach używają ludzie, którzy nie rozumieją zagadnienia. Przejście z jednego wymiaru na inny nazywa się redukcją!!!
To są przykłady redukcji kątowych Obrazek
A to redukcja przelotowa Obrazek
HVAC - najtańszy komfort.

qnhbmm
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2017, 13:05
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: qnhbmm » 23 lip 2017, 15:17

Oszustwo Pana bachus.

Pan bachus pod linkiem http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php prezentuje ogromne oszczędności z instalacji kolektorów słonecznych. Zaraz postaram się Państwu wytłumaczyć dlaczego tak nie jest.
Największym kłamstwem jest 8% wzrost kosztów gazu a brak wzrostu wynagrodzeń. Czyli na chłopski rozum Pan bachus zakłada ze w 2031roku ogrzewanie będzie kosztować 17899zł rocznie a wynagrodzenia będziemy mieć jak w 2011roku. A to wszystko zmienia!!!!

Więc liczymy, zakładam wzrost kosztów gazu ale i wzrost wynagrodzeń Czyli w skrócie dla całego okresu przyjmuję ze cena gazu do wynagrodzeń się nie zmieni nasza siła nabywcza pozostanie bez zmian.

Pan bachus wyliczył łączny koszt ogrzewania gazem za 20lat na poziomie 194.843zł kwota straszna. Oszczędności bachus wyliczył
na kwotę przy wspomaganiu kolektorami na 93.292zł minus koszt instalacji to wychodzi 93tys - 35tys (instalacja) to daje około 58tys zysku.
Jego instalacja daje około 48% oszczędności na energii nie licząc kosztów instalacji i pozyskania tej energii(czyli prąd).

Teraz moje liczenie według siły nabywczej w tym okresie
Według mojego przelicznika siły nabywczej 20x4291zł to 85.820zł (na gazie)
oszczędność z tego 48% to 41.193zł
Pan w swoich wyliczeniach zapomniał obliczyć kosztów prądu aby tą energię pozyskać.
Ja tak na moje oko policzę: dla 12 kolektorów myślę że trzeba 300W w pompkach i sterowniku.
zakładam 4 godziny dzienne pracy systemu w skali roku, latem 10-12 zimą 3-5 godzin do tego zachmurzenie itp...
0.3kw x 4godz x 356dni x 20lat = 8760kwh Pan bachus gdzieś pisał ze ma prąd po 68gr wiec 8760kwh x 0,68zł = 5956zł

Podsumowanie według siły nabywczej:
w zaokrągleniu:
grzanie na gazie 85.820zł
oszczędności przy instalacji bachus 41.193zł
koszt instalacji Pana bachus 35.000zł
koszt prądu do pozyskania tych oszczędności 5.956zł

licząc realny zysk 41193 - 35000 - 5956 = 237

Tak! PROSZĘ PAŃSTWA w ciągu 20lat oszczędność 237zł

Dodatkowo obliczenia nie zakładają utraty sprawności kolektorów który na pewno jest może 0.5% a może 2% rocznie tego nie wiem. Trzeba tez brać pod uwagę to iż jeśli system jest drogi to jego serwis w ciągu tak długiego okresu będzie drogi.

Panie bachus czytałem cały wątek o wentylacji Pan tak mocno atakuje TB, żąda liczb ja policzyłem Pana możemy podyskutować pozmieniać parametry ale wynik końcowy będzie podobny +- 5tyś.

Pana wzrost cen gazu nie ma uzasadnienia! Ile kosztował gaz w 2011r a ile dziś 2017r Cena jest praktycznie bez zmian. A zarobki ile? no myślę że jakieś 20% w górę co jest na Pana niekorzyść.
Gaz w średniej perspektywie będzie tani lub nie będzie drożał za sprawą gazoportu konkurencyjnego LNG.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 23 lip 2017, 18:07

Tomasz_Brzeczkowski pisze:W suszarni lepiej świeże suche powietrze niż wilgotne i zużyte. Poza tym, przeważnie jest problem ze zbyt suchym a nie wilgotnym powietrzem przy WM.
A kanały... tyle ma ich być to tyle jest. Często umieszczamy anemostat jak najdalej w pokoju, Ja mam nad drzwiami .
Przy najdłuższych odcinkach, można dać podwójny.

Ale to trzeba dać ten nawiew w suszarni czy można tam nic nie dawać?
Przypominam, że w tym pomieszczeniu będzie też rekuperator i być może bufor z pompą ciepła do CWU.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lip 2017, 18:31

Kogoot pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:W suszarni lepiej świeże suche powietrze niż wilgotne i zużyte. Poza tym, przeważnie jest problem ze zbyt suchym a nie wilgotnym powietrzem przy WM.
A kanały... tyle ma ich być to tyle jest. Często umieszczamy anemostat jak najdalej w pokoju, Ja mam nad drzwiami .
Przy najdłuższych odcinkach, można dać podwójny.

Ale to trzeba dać ten nawiew w suszarni czy można tam nic nie dawać?
Przypominam, że w tym pomieszczeniu będzie też rekuperator i być może bufor z pompą ciepła do CWU.

Wentylacja jest dla ludzi. Nawiewy gdzie są, ma znikome znaczenie, bo dyfuzja CO2 (wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego) jest bardzo szybka. Natomiast wywiewy tylko w łazienkach i ewentualnie mały w kuchni. Jak Będzie Pan tam coś suszył, można dać nawiew.
HVAC - najtańszy komfort.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 23 lip 2017, 20:29

Obrazek
Wstępnie to tak planuję. Jakby Trzeba było to Jeden kanał z któregoś pokoju mogę odstąpić na rzecz pralni/suszarni.
A druga sprawa to nie wiem czy w kuchni zostawić dwa przewody czy może jeden odłączyć do wc i wtedy tam bym miał na trzy. I czy ma to jakieś znaczenie że kuchnia jest otwarta?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lip 2017, 20:40

Kogoot pisze:Obrazek
Wstępnie to tak planuję. Jakby Trzeba było to Jeden kanał z któregoś pokoju mogę odstąpić na rzecz pralni/suszarni.
Można z salonu... i tak to powietrze tam trafi, CO2 w nim nie będzie a nieco H2O nie zaszkodzi.

A druga sprawa to nie wiem czy w kuchni zostawić dwa przewody czy może jeden odłączyć do wc i wtedy tam bym miał na trzy. I czy ma to jakieś znaczenie że kuchnia jest otwarta?
Ja bym dał 3 i 1
HVAC - najtańszy komfort.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 24 lip 2017, 11:25

Już wszystko wiem. Bardzo dziękuję panie Tomaszu.
Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy ciepła do CWU.
Będzie ona stała w pomieszczeniu pralnia/suszarnia i nie chciałbym żeby kratki od wlotu i wylotu powietrza były widoczne na frontowej ścianie. A wyczytałem gdzieś że te kanały nie mogą być za długie. Czy mógłbym zamontować je na strychu bezpośrednio nad tą pompą? Albo czerpnię tylko na strychu a wyrzutnie na dachu. Ze względu że jest to dom parterowy to strych robię nieocieplony.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2017, 14:22

Warto skrzynkę filtracyjną założyć i dbać o filtry, bo zapchany obniża efektywność. A długość kanałów... mają tyle ile muszą, jak będą dłuższe to można dać oczko większe.
Załączniki
WP_20150814_18_42_10_Pro.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 24 lip 2017, 16:22

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Warto skrzynkę filtracyjną założyć i dbać o filtry, bo zapchany obniża efektywność. A długość kanałów... mają tyle ile muszą, jak będą dłuższe to można dać oczko większe.

Ale można te kanały dać na strych?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2017, 16:45

Ciepło właściwe powietrza jest 4 x mniejsze niż wody, by ogrzać, czyli by ogrzać 300 l wody o 10 st. trzeba 1200m3 powietrza schłodzić o 10 st. Chwilę po włączeniu pompy, temperatura na strychu byłaby tak niska, że pompa przeszłaby na grzałkę elektryczną.
HVAC - najtańszy komfort.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 24 lip 2017, 17:50

W takim razie czerpnię może zrobić tylko ze strychu a wyrzutnię w dachu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2017, 18:11

Kogoot pisze:W takim razie czerpnię może zrobić tylko ze strychu a wyrzutnię w dachu.
Będzie hulało ... tam i 600-800m3/h lata. Wszystko zależy, czy wolt nie będzie ograniczał przepływu i czy nie będzie słychać, jak tak przewieje strych
Nigdy tak nie robiłem, ale może Pan spróbować a potem podzielić się doświadczeniem na forum.
HVAC - najtańszy komfort.

Kogoot
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 14 maja 2017, 17:16
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Kogoot » 24 lip 2017, 19:01

To tak żeby było dobrze, w przypadku lokalizacji pompy w moim projekcie, kanały te powinny wychodzić w ścianie zewnętrznej? Szkoda tylko że ta ściana akurat stanowi część frontową mojego budynku.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 lip 2017, 19:12

To Pan wyrzuci kanał na strych ale nie bierze powietrze ze strychu, tylko kanałem do czerpni np. w podbitce czy gdzie tam pasuje. Można dać fi 200
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów