Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

olkaa84
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:34
Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: olkaa84 » 20 sty 2015, 17:52

Witam!
Sąsiad mój planuje rozbudowę swojej części domu w zabudowie bliźniaczej wzdłuż naszej wspólnej ściany (i jednocześnie granicy działek) - tak jak na obrazku który dołączam. Dom jest piętrowy - dobudówka ma też być piętrowa. Czy może zrobić to bez mojej zgody? Ściana (przedłużenie) ma mieć 6 metrów - wybudowanie jej całkowicie pozbawi mnie światła gdyż cień rzucany przez taką wysoką ścianę obejmie praktycznie całą moją działkę. Z góry już powiedziałam sąsiadowi, że nie zgodzę się na taką rozbudowę. Odgraża się że zgoda moja jest mu nie potrzebna bo i tak zbuduje po swojemu. Proszę o porady co robić.

[img]http://static.urzadzone.pl/gallery/9225/0_4137de71da9d832a8bebeb03cf03fc095738bf84.jpg[/img]

olkaa84
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:34
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: olkaa84 » 20 sty 2015, 17:58

tu zdjęcie



Obrazek

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: Interno » 20 sty 2015, 22:46

Nic takiego sąsiad nie może pobudować nawet za zgodą.
Obowiązują póki co pewne przepisy i normatywy.

olkaa84
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:34
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: olkaa84 » 20 sty 2015, 23:48

Dziękuje za komentarz - przekopałam już dziś trochę przepisów i jestem już trochę bardziej uświadomiona :) jednak każda informacja utwierdzająca mnie w tym że dobrze interpretuje przepisy jest dla mnie przydatna. Pozdrawiam!

olkaa84
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:34
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: olkaa84 » 20 sty 2015, 23:54

dorzucam jeszcze jedna fotką obrazującą sytuację



Obrazek

lukole
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2017, 11:46
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: lukole » 14 lip 2017, 11:57

dzień dobry

chciałem się podczepić pod wątek sprzed 2 lat. moja ciotka miała podobną sytuację.
dwa domy połączone jedną ścianą. właściciel drugiego domu podwyższył dom o jedną
kondygnację i teraz jest on wyższy.

niestety to było kilka lat temu. ciotka, wydaje się, wyraziła zgodę na remont, choć nie wiem czy miała świadomość jak będzie wyglądał dom po remoncie. na pewno nie znała przepisów, które zakazywałyby takiej budowy, jeżeli jest ona niedopuszczalna.

nie wiem czy ciotka mogłaby coś wyegzekwować w tej sprawie od sąsiada lub i urzędu, który ten remont "przyklepał".

poniżej podobna sprawa [u ciotki chodziło o budowę wzwyż względem wspólnej ściany]

Pozdrawiam


olkaa84 pisze:Witam!
Sąsiad mój planuje rozbudowę swojej części domu w zabudowie bliźniaczej wzdłuż naszej wspólnej ściany (i jednocześnie granicy działek) - tak jak na obrazku który dołączam. Dom jest piętrowy - dobudówka ma też być piętrowa. Czy może zrobić to bez mojej zgody? Ściana (przedłużenie) ma mieć 6 metrów - wybudowanie jej całkowicie pozbawi mnie światła gdyż cień rzucany przez taką wysoką ścianę obejmie praktycznie całą moją działkę. Z góry już powiedziałam sąsiadowi, że nie zgodzę się na taką rozbudowę. Odgraża się że zgoda moja jest mu nie potrzebna bo i tak zbuduje po swojemu. Proszę o porady co robić.

Obrazek

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Rozbudowa bliźniaka wzdłuż wspólnej ściany

autor: fefluk » 14 lip 2017, 12:36

Donos do Nadzoru Budowlanego i finito.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów