Połączenie mieszkania z lokalem niemieszkalnym

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

vati
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2016, 10:02
Połączenie mieszkania z lokalem niemieszkalnym

autor: vati » 27 maja 2016, 10:30

Witam,
mam dość nietypowy problem i nie ukrywam, że liczę na Waszą pomoc.

Krótki opis problemu: Jestem właścicielem mieszkania na parterze budynku. Udało mi się kupić lokal obok mojego mieszkania - status w księdze wieczystej to lokal niemieszkalny. Kredyt jest wpisany w hipotekę mojego mieszkania, lokal niemieszkalny jest wolny.

W kredycie mam zawarty zapis, że kwota na remont lokalu zostanie "odblokowana" po uzyskaniu zaświadczenia o przemianowaniu lokalu niemieszkalnego na lokal mieszkalny. Na ten moment zgoda taka w wydziale architektury jest raczej nie do uzyskania (w lokalu nie ma wydzielonej łazienki ani kuchni, główna kanalizacja z miejscem na toaletę znajduje się przy drzwiach wejściowych do lokalu - lokal został wydzielony z innego lokalu).

I tutaj jest pierwsze pytanie. Czy przy zgłoszeniu sposobu użytkowania przychodzi ktoś z urzędu na wizję lokalną? Czy istnieje szansa, że ktoś to sprawdzi? Nie ukrywam, nie chciałbym banku informować o połączeniu mieszkań. Chciałbym tylko zgłosić im, że lokal został przemianowany.

Docelowo w moim mieszkaniu kuchnia zostanie powiększona o przestrzeń, którą zajmuje łazienka, natomiast w nowym lokalu zostanie wydzielona łazienka przy drzwiach wejściowych, które zostaną zamurowane. Podłoga w lokalu zostanie podniesiona, w przestrzeni łazienki - wylaną płytą, natomiast w pozostałej części będzie techniczna podłoga podniesiona.
Czy przy połączeniu mieszkania, występując o pozwolenie na budowę, mogę otrzymać zaświadczenie, że lokal został przemianowany na mieszkalny? Czy dostanę zaświadczenie o wyodrębnieniu nowego mieszkania z tych dwóch i będę zobowiązany do założenia nowej księgi wieczystej? Chciałbym mieszkania połączyć, ale zachować rozdział ksiąg wieczystych. Przynajmniej do czasu spłacenia kredytu.

Dokumenty, które mam już zgromadzone to:
Zaświadczenie o zgodności sposobu użytkowania lokalu z miejscowym planem zagospodarowania, zgodę wspólnoty na połączenie mieszkań, zgodę na powiększenie okna, zgodę na przemianowanie lokalu na mieszkalny, projekty branżowe budowlane,
akty własności obu nieruchomości. Czy potrzebuję coś jeszcze?


Bardzo proszę o pomoc, sytuacja jest dość skomplikowana a czas mnie nagli bo do końca lipca muszę dostarczyć do banku dokument o przemianowaniu.

pewol
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2017, 19:33
Re: Połączenie mieszkania z lokalem niemieszkalnym

autor: pewol » 02 lip 2017, 23:24

Mam podobnie, więc ciekawi mnie odpowiedź na to zagadnienie praktyków z forum. 8)

Dzięki za odpowiedź, mam już konto od jakiegoś czasu i rzeczywiście Bank ING ma obecnie jeden z najlepszych rachunków na rynku. Czy muszę znać numer rachunku, aby wykonać przelew? Wiem, że moje pytanie jest dość laickie, jednak dla mnie ważne. Dokładnie mam to na myśli pisząc o koncie osobistym na tym forum dyskusyjnym o finansach i bankowości. Jakie właściwie dokumenty i moje dane są potrzebne w Banku do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy? Wiem, że mogę to zrobić online. Jak na razie rachunek w ING Banku Śląskim https://opinierum.pl/jak-otworzyc-konto ... nk-slaski/ jest praktycznie bez opłat, więc mogę polecić. Jedno z niewielu jeszcze darmowych kont to Direct na rynku. Poza kosztem zmiany pinu w bankomatach bz wbk rachunek w banku jest bezpłatny i co ważne nie ma problemu z płatnościami kartą zwalniającymi z opłaty. Masz debetówkę za darmo bez dodatkowych warunków. Chodzi Ci o zwykły przelew krajowy w ramach osobistego konta w banku nest. Czy masz na myśli coś innego, bo nie zrozumiałem? Tak, numer rachunku odbiorcy jest konieczny do wykonania przelewu bankowego.

Bez tego nie ma możliwości zlecenia przelewu. Jeżeli zajdzie konieczność dostarczenia innych dokumentów to ING Bank Śląski, zostaniesz poproszony o dosłanie ich po podpisaniu umowy przelewem weryfikacyjnym. Wszystkie szczegóły Bank przekaże Ci w wiadomości e-mail podany we wniosku.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów