viessmann - vitopend 100

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

luk4
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 cze 2017, 21:50
viessmann - vitopend 100

autor: luk4 » 26 cze 2017, 21:52

Witam, piszę ponieważ chciałbym się poradzić w sprawie kotła gazowego dwu-funkcyjnego viessmann - vitopend 100 24kW. Mam możliwość przejęcia takiego modelu od znajomego który przechodzi na centralne ogrzewanie miejskie. Mieszkanie typu segment, układ grzewczy wygląda mniej wiecej tak:

1. parter ogrzewanie podłogowe powierzchnia 37,5 m2
2. pierwsze piętro 3 pokoje (po jednym grzejniku na pomieszczenie) + łazienka ogrzewanie podłogowe plus jeden grzejnik na ręczniki = w sumie 37,5 m2
3. poddasze dwa pokoje po jednym grzejniku na pomieszczenie = 35 m2

Cały segment jest ocieplony z zewnątrz styropianem 15cm.

Czy ten kocioł wydoli aby ogrzać taki segment mieszkalny ?
Czy jego sprawność jest optymalna ?
Co z zużyciem gazu ? może warto jednak zainwestować w inny piec np kondensacyjny ? Jeżeli tak to jaki możecie polecić. Niestety zbiornik na wodę nie wchodzi w grę z powodu braku miejsca, wiec jestem zainteresowany tylko kotłami dwufunkcyjnymi. Z góry dziękuję za waszą pomoc !

W razie innych propozycji budżet na piec do około 6000zl
Ostatnio zmieniony 26 cze 2017, 22:33 przez luk4, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 cze 2017, 21:59

Tu przeszli na elektryczne (dwa razy taniej i większy komfort) więc też jest do oddania .
Załączniki
Kocioł.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

luk4
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 cze 2017, 21:50
Re: viessmann - vitopend 100

autor: luk4 » 26 cze 2017, 22:41

Dzięki za profesjonalną radę :) gdybym miał wiedzę na ten temat to bym nie pytał prawda ? jak chcesz dalej zgrywać ważniaka to może porozmawiamy o no-sqlowych serwerach bazodanowych ale tu już pewnie kozaczenie się skończy. Jak zejdziesz na ziemie to zapraszam do podzielenia się Swoją wiedzą. Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2017, 4:34

luk4 pisze:Dzięki za profesjonalną radę :) gdybym miał wiedzę na ten temat to bym nie pytał prawda ? jak chcesz dalej zgrywać ważniaka to może porozmawiamy o no-sqlowych serwerach bazodanowych ale tu już pewnie kozaczenie się skończy. Jak zejdziesz na ziemie to zapraszam do podzielenia się Swoją wiedzą. Pozdrawiam

Ogrzewanie gazowe, poza tym, że jest bardzo drogie w eksploatacji, nie zapewnia komfortu i jest niebezpieczne.
Lepiej jest zrobić tańszą i bezpieczną instalację, za którą potem się znacznie mniej płaci. Ale jak ktoś ma dużo kasy, to może kozaczyć i wpuszczać gaz do domu. Z tym, że bogaci też cenią komfort i małe opłaty...choć może nie wszyscy, jak widać.
HVAC - najtańszy komfort.

luk4
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 cze 2017, 21:50
Re: viessmann - vitopend 100

autor: luk4 » 27 cze 2017, 12:55

Jaką alternatywę proponujesz?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2017, 14:27

luk4 pisze:Jaką alternatywę proponujesz?

Wentylacja z odzyskiem ciepła
Pompa ciepła powietrze powietrze na lato i zimę
Ogrzewanie elektryczne podłogi lub grzejniki jak brak odpowiedniej izolacji w podłodze
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: viessmann - vitopend 100

autor: asolt » 28 cze 2017, 13:19

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
luk4 pisze:Jaką alternatywę proponujesz?

Wentylacja z odzyskiem ciepła
Pompa ciepła powietrze powietrze na lato i zimę
Ogrzewanie elektryczne podłogi lub grzejniki jak brak odpowiedniej izolacji w podłodze


Pytanie było o model konkretnego kotła, odpowiedz jest o kompletnej zmianie systemu grzewczego połączonej z demolką domu. Oczywiscie bez jakichkolwiek obliczen opłacalnosci tego przedsięwziecia, bez checi inwenstora do takiej zmiany, bez wiedzy na temat planowanego budzetu. Ma byc wg Pana wizji, nie sądze ze pytający chce takich zmian, jezeli nie juz moze Pan nazwac hamulcowym, nieukiem, tepakiem i szkodnikiem.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017, 20:14 przez asolt, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 cze 2017, 16:44

asolt pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
luk4 pisze:Jaką alternatywę proponujesz?

Wentylacja z odzyskiem ciepła
Pompa ciepła powietrze powietrze na lato i zimę
Ogrzewanie elektryczne podłogi lub grzejniki jak brak odpowiedniej izolacji w podłodze


Pytanie było o model konkretnego kotła, odpowiedz jest o kompletnej zmianie systemu grzewczego połączonej z demolką domu. Oczywiscie bez jakichkolwiek obliczen opłacalnosci tego przedsięwzieńcia, bez checi inwenstora do takiej zmiany, bez wiedzy na temat planowanego budzetu. Ma byc wg Pana wizji, nie sądze ze pytający chce takich zmian, jezeli nie juz moze Pan nazwac hamulcowym, nieukiem, tepakiem i szkodnikiem.

Kotły nie nadają się do budownictwa!!! Nie uczył się Pan o tym? A podaje się Pan za audytora!

NIE MOŻNA KRZYWDY WYRZĄDZAĆ PYTAJĄCYM NA FORUM.
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: viessmann - vitopend 100

autor: asolt » 28 cze 2017, 20:25

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
luk4 pisze:Jaką alternatywę proponujesz?

Wentylacja z odzyskiem ciepła
Pompa ciepła powietrze powietrze na lato i zimę
Ogrzewanie elektryczne podłogi lub grzejniki jak brak odpowiedniej izolacji w podłodze


Kotły nie nadają się do budownictwa!!! Nie uczył się Pan o tym? A podaje się Pan za audytora!

NIE MOŻNA KRZYWDY WYRZĄDZAĆ PYTAJĄCYM NA FORUM.

Nie uczyłem sie ze kotły nie nadają sie do budownictwa, nie dane było mi studiowac tam gdzie Pan, tam gdzie nabył Pan tych wszystkich mądrosci. Studiowałem na uczelni gdzie byli ciepłownicy a oni są w kazdej uczelni technicznej, nie ma w Polsce a podejrzewam ze na swiecie równiez uczelni technicznej gdzie nie byłoby ciepłowników, nawet ONZ tu nie pomoze. Osobiscie nie jestem przekonany do ogrzewania gazowego i odradzam jak mogę, ale jezeli inwestor sobie tak zyczy tak tak musi byc, chociazby był przez Pana potępiony na wieki.

luk4
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 cze 2017, 21:50
Re: viessmann - vitopend 100

autor: luk4 » 28 cze 2017, 23:36

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
luk4 pisze:Jaką alternatywę proponujesz?

Wentylacja z odzyskiem ciepła
Pompa ciepła powietrze powietrze na lato i zimę
Ogrzewanie elektryczne podłogi lub grzejniki jak brak odpowiedniej izolacji w podłodze


Sprawa wygląda następująco, że jest to nowy segment w którym przygotowana jest podłogowka i rurki pod grzejniki (według zamysłu developera pod ogrzewanie gazowe). Jedyne co muszę kupić to kocioł, grzejniki i wkład z kwasówki do komina. Jeszcze o tym nie myślałem co konkretnie chciałbym tam podłączyć, po prostu trafiła się okazja bądź nie na taki piec to zapytałem ludzi którzy ogarniają temat. Mój świat to komputery więc jestem totalnie zielony w temacie, wiem tyle co uda mi się przeczytać. Wracając do Twojej propozycji, czy pompe ciepła powietrze powietrze jestem w stanie podłączyć do takiej instalacji którą mi zrobili? Jeżeli tak to jaki jest orientacyjny koszt takiej inwestycji dla mojego segmentu? Jaka jest różnica w finalnej cenie na rachunku za ogrzewanie? Teraz nakreslilem trochę bardziej moja sytuację więc może jeszcze jakieś ciekawe pomysły?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2017, 4:37

Niestety. Ogrzewanie hydrauliczne nie nadaje się do budownictwa. Jest XXI wiek. Instalacja powinna dbać o komfort temperaturowy i wilgotnościowy cały rok ( co za praca jak z czoła kapie) oraz zużycie powinno się mieścić w normach WT 2021
Zna się Pan na komputerach, a to tak jakby miał Pan pracować na sprzęcie z zeszłego wieku.

Podstawą instalacji grzewczej jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Pompa ciepła za niecałe 4000 zł dba o temperaturę powietrza latem i zimą. Elektryczne ogrzewanie zadaniowe, podnosi powyżej komfortu, temperaturę np. w łazience na czas prysznica.

Mimo że dom jest słabo izolowany, koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 1000zł.
[więcej na Facebooku]
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: viessmann - vitopend 100

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2017, 4:45

Nie uczyłem sie ze kotły nie nadają sie do budownictwa,
Może Pana uczyli? Gdyby się Pan sam uczył, nie wcisnęliby Panu tyle kitu!

nie dane było mi studiowac tam gdzie Pan, tam gdzie nabył Pan tych wszystkich mądrosci. Studiowałem na uczelni gdzie byli ciepłownicy a oni są w kazdej uczelni technicznej, nie ma w Polsce a podejrzewam ze na swiecie równiez uczelni technicznej gdzie nie byłoby ciepłowników, nawet ONZ tu nie pomoze. Osobiscie nie jestem przekonany do ogrzewania gazowego i odradzam jak mogę, ale jezeli inwestor sobie tak zyczy tak tak musi byc, chociazby był przez Pana potępiony na wieki.

Mający wprowadzić efektywność energetyczną w budownictwie prof K. Żmijewski mawiał: Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Jak Pan widzi, ciepłownik z definicji nie zna się na izolowaniu a nawet jest jego wrogiem , OZC jest wypaczeniem fizyki i ochroną rynku!!! To program ciepłowników o izolowaniu!!!
Szkoda, że Pan tego jeszcze nie widzi!!

Ale nie ma to znaczenia. Przy dzisiejszej technice, tylko tępy i niedouczony instalator zrobi instalację zużywającą ponad 20kWh/m2 - a Pan chyba do tępaków nie chce się zapisać?
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: viessmann - vitopend 100

autor: szari » 30 cze 2017, 7:48

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Gdyby się Pan sam uczył, nie wcisnęliby Panu tyle kitu!

Brzęczu uczył się sam a wszyscy wiedzą z jakim skutkiem mu ta nauka wychodzi. Bany na forach które są dla niego sposobem na potwierdzenie teorii spiskowych że nawet ONZ wspiera ciepłowników.
Ale skoro wywalili go z WAT`u bo uważał się za "mondrzejszego" niż profesorowie to widać jak skończył. Od rana skoro świt do późnego wieczora siedzi na forach interentowych wypisując bzdury. By se choć kostkę rubika kupił aby odpocząć od komputera to nie on stoi na domniemanej straży ;) Z takim życiem zawał murowany
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów