PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mateush450sx
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2017, 16:23
PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: mateush450sx » 28 cze 2017, 16:30

Witam
Sprawa wygląda następująco , dom około 200m2 powierzchni grzewczej.Budowany z zamysłem energooszczędności ale czy w pełni pasywny to już sami ocenicie.
Dom na płycie fundamentowej
Bryła prostokątna brak balkonów wykuszy oraz lukarn.
Ytong energo 24 cm
Styropian 15 cm grafitowy
Podłogówka w całym domu ułożona co 10 cm.
Okna Veka 7 komorowe 3 szyby
Ciepłe nadproża

Jeżeli coś jeszcze pominąłem ważnego to pisać śmiało.
Do domu została zaproponowana PC HEWALEX PCCO SPLIT 13kW Cena za całość wraz z całą instalacją WK oraz CO(podłogówka też) z PC oczywiście okoo 47 tys
A na liście miałem pompce ciepła DAIKIN Altherma 16kw cena za SAMĄ POMPĘ bez WK,podłogówki 40 tys zł
I mam dylemat róznica w cenie kosmiczna.Daikin lider PC stąd może ta cena.Ale jak to jest z tą PC HEWALEXA.
Zapraszam i zachęcam do dyskusji bo mam jeszcze miesiac na podjęcie decyzji
Pozdrawia i z góry dziękuje za zainteresowanie
Mateusz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 cze 2017, 17:34

mateush450sx pisze:Witam
Sprawa wygląda następująco , dom około 200m2 powierzchni grzewczej.Budowany z zamysłem energooszczędności ale czy w pełni pasywny to już sami ocenicie.
Dom na płycie fundamentowej
Bryła prostokątna brak balkonów wykuszy oraz lukarn.
Ytong energo 24 cm
Styropian 15 cm grafitowy
Podłogówka w całym domu ułożona co 10 cm.
Okna Veka 7 komorowe 3 szyby
Ciepłe nadproża

Jeżeli coś jeszcze pominąłem ważnego to pisać śmiało.
Do domu została zaproponowana PC HEWALEX PCCO SPLIT 13kW Cena za całość wraz z całą instalacją WK oraz CO(podłogówka też) z PC oczywiście okoo 47 tys
A na liście miałem pompce ciepła DAIKIN Altherma 16kw cena za SAMĄ POMPĘ bez WK,podłogówki 40 tys zł
I mam dylemat róznica w cenie kosmiczna.Daikin lider PC stąd może ta cena.Ale jak to jest z tą PC HEWALEXA.
Zapraszam i zachęcam do dyskusji bo mam jeszcze miesiac na podjęcie decyzji
Pozdrawia i z góry dziękuje za zainteresowanie
Mateusz

Podstawą instalacji jest wentylacja z odzyskiem ciepła.
Co do pomp ciepła... pompy ciepła powietrze woda i woda woda nie sprawdzają się w budownictwie. Mają małą efektywność i nie chłodzą. Bardzo często są wyposażane w grzałki ( właśnie przez złe rozwiązania) .
Trzeba pamiętać też by w żadnym wypadku nie łączyć ogrzewania domu i wody.
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: asolt » 28 cze 2017, 20:31

mateush450sx pisze:Witam
Sprawa wygląda następująco , dom około 200m2 powierzchni grzewczej.Budowany z zamysłem energooszczędności ale czy w pełni pasywny to już sami ocenicie.
..
Zapraszam i zachęcam do dyskusji bo mam jeszcze miesiac na podjęcie decyzji
Pozdrawia i z góry dziękuje za zainteresowanie
Mateusz

Z tym pasywnym i pompą 16 kW to oczywiscie zartowałes?, mysle ze zarty trzeba odłozyc na bok, budowa domu to bardzo duzy koszt i takie wymyslunki troche nie na miejscu, na początek trzeba wykonac dokładne i rzetelne obliczenia OZC, poprawic ocieplenie, zastosowac wm i dopiero podejmowac dalsze decyzje.

spiwowar
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2017, 7:52
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: spiwowar » 29 cze 2017, 8:07

Witam,

W przypadku budownictwa niskoenergetycznego pompy powietrznego typu sprawdzają się bardzo dobrze. Grzałka służy wyłączenie jako zabezpieczenie instalacji w najniższych temperaraturach powietrza. W tym roku mieliśmy okresami bardzo mroźną zimę. W przypadku dobrze dobranych układów nie było problemu z ogrzewaniem domów nawet w temp. -27stC.

Powietrzne pompy ciepła w ostatnich latach przeszły olbrzymią metamorfozę. Zwłaszcza poprzez wprowadzenie sprężarek inwerterowych, co pozwoliło zwiększyć efektywność, a dodatkowo obniżyć koszty instalacji (przy pełnej podłogówce nie trzeba montować bufora, oczywiście po spełnieniu kilku warunków).

Co do kosztów - przykład: Pompa ciepła HEWALEX pracująca od 3 lat, okolice Pszczyny. Budynek 170m2, docieplony z rekuperacją. 4 mieszkańców. W zależności od zimy roczne koszty 1300-1400zł/rocznie/CO+CWU. Przy pompie gruntowej koszty spadną o ok. 200zł/rok. Niestety koszty inwestycji samej pompy ciepła nie zamkną się w kwocie podanej przez inwestora zawierającej instalację wod-kan, co, itd. Instalacja pokazana w ekontrol.pl w zakładce demo.

HEWALEX jest polskim producentem od 25 lat na rynku. Pod względem produkcji zajmuje 7.mc na świecie w produkcji kolektorów słonecznych. W pompach ciepła duży udział w rynku. Rozwiązanie oparte na podzespołach markowych: sprężarka Panasonic, skraplacz SWEP, sterowanie zaworem rozprężnym ciśnieniowo CAREL.. Gwarancja 5 lat, sterowanie i serwis przez internet w cenie urządzenia. Jako pierwsi w Polsce uzyskaliśmy na pompę ciepła HEWALEX PCCO SPLIT 13kW znak jakości EHPA Q, potwierdzający efektywność pompy ciepła. Najwyższa klasa energetyczna A++.

W razie pytań zapraszam Pana do kontaktu telefonicznego lub mailowego:
Szymon Piwowarczyk, HEWALEX, tel. 603802113

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2017, 8:23

Co do kosztów - przykład: Pompa ciepła HEWALEX pracująca od 3 lat, okolice Pszczyny. Budynek 170m2, docieplony z rekuperacją. 4 mieszkańców. W zależności od zimy roczne koszty 1300-1400zł/rocznie/CO+CWU. Przy pompie gruntowej koszty spadną o ok. 200zł/rok. Niestety koszty inwestycji samej pompy ciepła nie zamkną się w kwocie podanej przez inwestora zawierającej instalację wod-kan, co, itd. Instalacja pokazana w ekontrol.pl w zakładce demo.
Przy pompach powietrze powietrze, takie rachunki wyjdą w domu przedwojennym. Poza tym jest chłodzenie.
Czy wie Pan dlaczego pompy ciepła z wodnym gz nie nadają się do instalacji, poza cwu?
HVAC - najtańszy komfort.

spiwowar
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2017, 7:52
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: spiwowar » 29 cze 2017, 8:38

Witam,

Widząc historię Pana wpisów myślę, że nie będę starał się Pana w żaden sposób przekonać do swoich opinii, bo raczej sensu to nie będzie miało.

Ogrzewanie powietrzne stosuje się tam gdzie trzeba szybko nagrzać - np. w budynkach sportowych. Lepszym (bardziej komfortowym, ekonomicznym) rozwiązaniem jest ogrzewanie za pomocą promieniowania i akumulacji (np. ogrzewanie podłogowe). Przytoczę wykres Koninga. Nie wspominając np. o hałasie w przypadku ogrzewania nadmuchowego.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2017, 10:18

spiwowar pisze:Witam,

Widząc historię Pana wpisów myślę, że nie będę starał się Pana w żaden sposób przekonać do swoich opinii, bo raczej sensu to nie będzie miało.

Ogrzewanie powietrzne stosuje się tam gdzie trzeba szybko nagrzać - np. w budynkach sportowych. Lepszym (bardziej komfortowym, ekonomicznym) rozwiązaniem jest ogrzewanie za pomocą promieniowania i akumulacji (np. ogrzewanie podłogowe). Przytoczę wykres Koninga. Nie wspominając np. o hałasie w przypadku ogrzewania nadmuchowego.

Może źle Pan śledzi, lub nie moje wpisy. Ja preferuje ogrzewanie zadaniowe, głównie podłogowe, wykluczam tylko systemy hydrauliczne.
A wie Pan dlaczego, pompa ciepłą nie nadaje się do ogrzewania hydraulicznego?
HVAC - najtańszy komfort.

DRJ
Aktywny
Aktywny
Posty: 116
Rejestracja: 29 paź 2016, 21:05
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: DRJ » 29 cze 2017, 21:01

mateush450sx pisze:Witam
Sprawa wygląda następująco , dom około 200m2 powierzchni grzewczej.Budowany z zamysłem energooszczędności ale czy w pełni pasywny to już sami ocenicie.

Jeżeli coś jeszcze pominąłem ważnego to pisać śmiało.

Mateusz

Ja mogę polecić 2 systemy grzewcze oparte na taryfie nocnej prądu:
1. Grzałka elektryczna http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/wyzszosc-grzalki-elektrycznej-nad-reszta-swiata-techniki-t31346
2. Reaktor cieplny: http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/domowy-reaktor-jadrowy-klasy180-t64752

Oba wymagają pokrycia w zbiornikach wody, w tym wypadku jest to ok. 1000 L bez CWU.
Jednak ten pierwszy sposób jest już bezkonkurencyjny w porównaniu do gazu czy nawet wegla. :idea:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 cze 2017, 6:49

DRJ pisze:
mateush450sx pisze:Witam
Sprawa wygląda następująco , dom około 200m2 powierzchni grzewczej.Budowany z zamysłem energooszczędności ale czy w pełni pasywny to już sami ocenicie.

Jeżeli coś jeszcze pominąłem ważnego to pisać śmiało.

Mateusz

Ja mogę polecić 2 systemy grzewcze oparte na taryfie nocnej prądu:
1. Grzałka elektryczna http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/wyzszosc-grzalki-elektrycznej-nad-reszta-swiata-techniki-t31346
2. Reaktor cieplny: http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/domowy-reaktor-jadrowy-klasy180-t64752

Oba wymagają pokrycia w zbiornikach wody, w tym wypadku jest to ok. 1000 L bez CWU.
Jednak ten pierwszy sposób jest już bezkonkurencyjny w porównaniu do gazu czy nawet wegla. :idea:

Dlaczego bezkonkurencyjna? Czy Pana system działa latem? Czy utrzymyje komfort wilgotnościowy? Czy pozwala zejść poniżej 20kWh/m2 w ogrzewanie nawet starych domów? Poza tym straty 1000dm3 zbiornika są takie jak koszty ogrzewania klimatyzacja!
Ostatnio zmieniony 30 cze 2017, 12:59 przez Tomasz_Brzeczkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: szari » 30 cze 2017, 7:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:wykluczam tylko systemy hydrauliczne.


Błąd wyklucza wszystko co nie było instalowane przez niego, lub zlecone. Moja klimatyzacja Midea 3,5kW jest identyczna jak w jego ocenianym domu z 16 oknami. Jednak tamta działa a moja jest spieprzona ;)
Do tego dwa identyczne urządzenia a ilości konsumowanego prądu zupełnie różne.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: fefluk » 30 cze 2017, 7:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Poza tym straty 1000m3 zbiornika są takie jak koszty ogrzewania klimatyzacja!


Weź już qrwa chłopie zamknij ryja bo śmierdzi mi aż tutaj twoją zgnilizną i głupotą. Zbiornik 1000m3 ???
Za dużo wódy chłopcze.

DRJ
Aktywny
Aktywny
Posty: 116
Rejestracja: 29 paź 2016, 21:05
Re: PC Powietrze-woda DAIKIN VS HEWALEX

autor: DRJ » 30 cze 2017, 12:08

Co prawda to prawda, mocium Panie. :lol:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 190 gości

Gotowe projekty domów