Wznowienie budowy z lat 90'

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mat_91
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2017, 13:29
Wznowienie budowy z lat 90'

autor: mat_91 » 26 cze 2017, 13:31

Witam,
Nakreślę w skrócie moją sytuację i liczę na Państwa pomoc.

Dostaję w darowiźnie od rodziców działkę w Warszawie z "nie oddanym" domem. Budowę domu zaczęli moi rodzice w latach 90tych ale z braku środków wstrzymali budowę w stanie surowym zamkniętym ale z powodu braku kominów i innych niedokończeń nie mogli oddać budynku do użytkowania ani nie zgłosili końca budowy.

Chciałbym wykończyć ten dom i trochę go przebudować, czyli zmienić dach, ściany działowe itp. ale nie wiem jak się za to zabrać od strony prawnej. Biorąc pod uwagę, że minęło sporo ponad 3 lata od wstrzymania budowy, pozwolenie na budowę domyślam się, że jest już nie ważne a i wymogi budowlane oraz plan zagospodarowania przestrzennego pewnie się trochę zmienił.

Czy mam możliwość wnieść od nowe pozwolenie na budowę/dokończenie budowy? Co jest potrzebne i jaki kroki mam podjąć w tym celu?
Dodam, że mam wszystkie papiery, projekt itd i chciałbym oddać ten projekt do architekta w celu sporządzenia nowego uwzględniającego nowe przepisy i zacząć przebudowę/wykończenie.


Z góry bardzo dziękuję za najmniejsze podpowiedzi które chociaż po częćci nakreślą korki które muszę podjąć gdyż zależy mi na czasie.
Pozdrawiam
Maciej
Ostatnio zmieniony 26 cze 2017, 13:47 przez mat_91, łącznie zmieniany 1 raz.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: fefluk » 26 cze 2017, 13:44

mat_91 pisze:
Następne pytanie, mimo, że pewnie nieodpowiedni dział ale związane z powyższym. Czy jeśli moi rodzice mieszkają zagranicą, mogę sporządzić u notariusza darowiznę na siebie w ich imieniu? Jeśli tak, co jest do tego potrzebne?


Ty tak poważnie? Bo jeśli tak, to taką darowiznę możesz co najwyżej sporządzić u mecenasa na dworcu kolejowym..

mat_91
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2017, 13:29
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: mat_91 » 26 cze 2017, 13:52

fefluk pisze:
mat_91 pisze:
Następne pytanie, mimo, że pewnie nieodpowiedni dział ale związane z powyższym. Czy jeśli moi rodzice mieszkają zagranicą, mogę sporządzić u notariusza darowiznę na siebie w ich imieniu? Jeśli tak, co jest do tego potrzebne?


Ty tak poważnie? Bo jeśli tak, to taką darowiznę możesz co najwyżej sporządzić u mecenasa na dworcu kolejowym..


Może i pytanie na nieodpowiednim forum ale jeśli w taki sposób ma Pan (tak per Pan, bo ja zachowuje odrobinę kultury) odpowiadać to lepiej się wcale nie wysilać.
Myślę, że takie forum jest dla osób które potrzebują pomocy w danym temacie i osób, które chętnie pomogą mimo iż dane tematy są dla nich "pestką".

Mimo wszystko dziękuję, że stracił Pan swój cenny czas specjalnie dla mnie.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: fefluk » 26 cze 2017, 14:03

Qrwa student się trafił... :lol:
U notariusza w celu podpisania czegokolwiek trzeba stawić się osobiście. Zarówno zstępni jak i obdarowany. Nie ma innej opcji-chyba że twoi starzy załatwią europejski kwit u zagranicznego notariusza i prześlą oryginał do tego który ma zrobić akt darowizny. Drogo i raczej taniej będzie rodziców sprowadzić do kraju.
Co do budowy to musisz znaleźć konstruktora czy architekta z uprawnieniami konstruktora żeby wprowadził zmiany w projekcie a potem musisz wystąpić standardowo tak jak twoi rodzice o Pozwolenie na Budowę bo jeśli w dzienniku budowy we wpisach jest przerwa większa niż dwa lata to trzeba występować od nowa.

mat_91
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2017, 13:29
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: mat_91 » 26 cze 2017, 14:17

A jednak da się w miarę miło i kulturalnie.

Dawno już nie student ale jednak na tyle młody i może głupi, że się na tym nie znam.

Dzięki za odp. jakby wymuszona nie była to zawsze odp.
Pozdrawiam

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: fefluk » 26 cze 2017, 14:29

Ja wiem czy wymuszona.
Ale też bym chętnie podpisał akt notarialny bez obecności mojego starego na kilka jego kamienic w centrum Gdyni.. :lol:
No nie da si.
Chyba że testament spisze. To co innego.

mat_91
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2017, 13:29
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: mat_91 » 26 cze 2017, 14:52

Akurat to było tylko dodatkowe pytanie, najmniej ważne.
Bardziej mi chodziło o kroki które trzeba podjąć, aby wznowić budowę "nieoddanego" domu budowanego w latach 90tych i czy w ogóle jest taka możliwośc?

Pozdrawiam

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: fefluk » 26 cze 2017, 14:57

No jest. Tak jak wyżej pisałem. Gdybyś nie chciał niczego zmieniać to możesz użyć starego projektu.

osworal
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2017, 15:30
Re: Wznowienie budowy z lat 90'

autor: osworal » 27 cze 2017, 15:32

Dziwna sprawa - pierwszy raz się z takim czym spotykam.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów