Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

justme
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2017, 21:07
Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: justme » 22 cze 2017, 21:20

Dzień dobry,

Proszę o poradę w doborze sposobu ogrzewania nowo budowanego domu pod Wrocławiem. Wolnostojący, parter+poddasze użytkowe.
Powierzchnia użytkowa domu ok 180m2. Na ścianę pójdzie H+H24cm +20cm styropianu, na dach 30 wełny. Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu.
Dół w całości podłogówka, a u góry poza łazienką grzejniki.
Okna będą z Uw ok 0,8-1,0.
Głównym aspektem jest kwestia ekonomiczna, rozważam między ekogroszkiem, a pelletem:
1 - koszt instalacji + kotła
2 - koszt ogrzewania
3 - koszt serwisowania
4 - z buforem czy bez?
Nie rusza mnie za bardzo kwestia 'eko' bądź czystości w kotłowni, czy obsługi.
Jestem oczywiście otwarty na inne sposoby, jakieś mieszane np z możliwością dopalenia drewnem? Na pewno odpada pompa ciepła, bo szkoda mi na nią pieniędzy na starcie. Kiedyś może zmienię.
Drugą kwestią jest sprawa zastosowania rekuperacji - czy poza lepszą jakością powietrza, komfortem w lecie (podobno coś chłodzi? czy tylko z gruntowym wymiennikiem?), idą za tym jakieś długoterminowe przesłanki ekonomiczne?

Starłem się przeszukać forum, ale w większości tematów po 3 poście zaczyna się przepychanka jęczybooły z całą resztą, więc odpuściłem.

Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 cze 2017, 21:36 przez justme, łącznie zmieniany 1 raz.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: asolt » 22 cze 2017, 21:33

justme pisze:Dzień dobry,


Starłem się przeszukać forum, ale w większości tematów po 3 poście zaczyna się przepychanka jęczybooły z całą resztą, więc odpuściłem.

Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

Pozdrawiam


Przenies sie na forum muratora, tam nie ma TB, ale nie oznacza to nie ma zadnych przepychanek, jezeli chcesz kocioł na paliwa stałe to takie przepychanki odradzajaca ten sposób ogrzewania bedziesz miał na kazdym forum.

justme
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2017, 21:07
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: justme » 22 cze 2017, 21:36

Nie mam nic przeciwko przepychance merytorycznej, a tamte do takich nie należą.

asolt pisze:

jezeli chcesz kocioł na paliwa stałe to takie przepychanki odradzajaca ten sposób ogrzewania bedziesz miał na kazdym forum.
[/quote]

Ze względu na to, że paliwo stałe jest złym pomysłem? Czy ze względu na różnorodność poglądów?
Gazu jeszcze nie ma, jak będzie to zmienię, a pompy nie chcę.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Enerbau » 22 cze 2017, 22:20

justme pisze:Dzień dobry,

Proszę o poradę w doborze sposobu ogrzewania nowo budowanego domu pod Wrocławiem......
Powierzchnia użytkowa domu ok 180m2. ... Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu.
Dół w całości podłogówka,
Głównym aspektem jest kwestia ekonomiczna, ...l
1 - koszt instalacji + kotła
2 - koszt ogrzewania
3 - koszt serwisowania
4 - z buforem czy bez?


Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu. Czasy Gierkowskie, tani nośnik energii, to i tania izolacja.

justme
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2017, 21:07
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: justme » 22 cze 2017, 22:31

Enerbau pisze:
justme pisze:Dzień dobry,

Proszę o poradę w doborze sposobu ogrzewania nowo budowanego domu pod Wrocławiem......
Powierzchnia użytkowa domu ok 180m2. ... Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu.
Dół w całości podłogówka,
Głównym aspektem jest kwestia ekonomiczna, ...l
1 - koszt instalacji + kotła
2 - koszt ogrzewania
3 - koszt serwisowania
4 - z buforem czy bez?


Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu. Czasy Gierkowskie, tani nośnik energii, to i tania izolacja.

Śmiało grzej prądem i wróć w 2021.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Enerbau » 22 cze 2017, 22:46

justme pisze:
Enerbau pisze:
justme pisze:Dzień dobry,

Proszę o poradę w doborze sposobu ogrzewania nowo budowanego domu pod Wrocławiem......
Powierzchnia użytkowa domu ok 180m2. ... Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu.
Dół w całości podłogówka,
Głównym aspektem jest kwestia ekonomiczna, ...l
1 - koszt instalacji + kotła
2 - koszt ogrzewania
3 - koszt serwisowania
4 - z buforem czy bez?


Podłoga będzie odizolowana 5+11cm styropianu. Czasy Gierkowskie, tani nośnik energii, to i tania izolacja.

Śmiało grzej prądem i wróć w 2021.


Który, to już nick? Możesz jeszcze dziesięć innych zarejestrować, ale słoma z butów i tak wyjdzie, a syndrom stresu pourazowego będzie dalej prześladował :lol:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 cze 2017, 23:33

asolt pisze:
justme pisze:Dzień dobry,


Starłem się przeszukać forum, ale w większości tematów po 3 poście zaczyna się przepychanka jęczybooły z całą resztą, więc odpuściłem.

Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

Pozdrawiam


Przenies sie na forum muratora, tam nie ma TB, ale nie oznacza to nie ma zadnych przepychanek, jezeli chcesz kocioł na paliwa stałe to takie przepychanki odradzajaca ten sposób ogrzewania bedziesz miał na kazdym forum.
Pan uważa, że z fizyką wygra banami?
Ogrzewanie hydrauliczne nie nadaje się do budownictwa, bany czy oszustwa OZC tego na dłuższą metę nie zmienią.
Warto się uczyć Panie Andrzeju, nie wcisnęli by Panu kitu!!Jakby miał Pan podstawową wiedzę. Już sama definicja współczynnika przewodzenia ciepła wyklucza OZC.
HVAC - najtańszy komfort.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: asolt » 23 cze 2017, 6:10

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
asolt pisze:
justme pisze:Dzień dobry,


Starłem się przeszukać forum, ale w większości tematów po 3 poście zaczyna się przepychanka jęczybooły z całą resztą, więc odpuściłem.

Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

Pozdrawiam


Przenies sie na forum muratora, tam nie ma TB, ale nie oznacza to nie ma zadnych przepychanek, jezeli chcesz kocioł na paliwa stałe to takie przepychanki odradzajaca ten sposób ogrzewania bedziesz miał na kazdym forum.
Pan uważa, że z fizyką wygra banami?
Ogrzewanie hydrauliczne nie nadaje się do budownictwa, bany czy oszustwa OZC tego na dłuższą metę nie zmienią.
Warto się uczyć Panie Andrzeju, nie wcisnęli by Panu kitu!!Jakby miał Pan podstawową wiedzę. Już sama definicja współczynnika przewodzenia ciepła wyklucza OZC.

Kim są ci oni co mają mi rzekomo wciskac kit? Definicja wsp. przewodzenia nic nie wyklucza, to tylko panskie urojenie, jedno z wielu. Jezeli juz mowa o oszustwach to wlasnie one są powodem Pan braku wiarygodnosci i prawie zerowym wpływie na rynek instalacyjny w kraju.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 cze 2017, 6:33

Kim są ci oni co mają mi rzekomo wciskac kit? Definicja wsp. przewodzenia nic nie wyklucza, to tylko panskie urojenie, jedno z wielu. Jezeli juz mowa o oszustwach to wlasnie one są powodem Pan braku wiarygodnosci i prawie zerowym wpływie na rynek instalacyjny w kraju.
Pan sprawdzi!!! Dlaczego nie powie Pan "sprawdzam" ?
Za duży wstyd wyjdzie? To jest ważniejsze?

A co do definicji... to Pan nie zna tej definicji? Jeżeli by ją Pan znał, wiedziałby Pan, że wyklucza!!
Może Pan ją podać? Bo wielu zna kawałek (coś jak z hymnem) .
HVAC - najtańszy komfort.

justme
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2017, 21:07
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: justme » 24 cze 2017, 17:12

Wszystkie odpowiedzi niezwiązane z tematem.
Dziękuję za nabijanie sobie postów.
Jest ktoś, kto pomoże?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 cze 2017, 18:10

justme pisze:Wszystkie odpowiedzi niezwiązane z tematem.
Dziękuję za nabijanie sobie postów.
Jest ktoś, kto pomoże?

Rekuperację wprowadzono do budownictwa w 1990 roku po to, by nie robić kotłowni, buforów itp pożeraczy energii.
To element HVAC - systemów bezpośrednich . System bezpośredni, to najtańsza (kosztuje tyle co instalacji kotłowni węglowej) instalacja. Zapewnia komfort temperaturowy i wilgotnościowy bezobsługowo cały rok i gwarantuje zużycie do 20kWh/m2 czyli spełnia WT 2021.
Ponieważ jest to system niecentralny i zadaniowy, każde pomieszczenie rozpatruje się indywidualnie.
Nie ma problemu kupić całość za 15000 , a przy najwyższe półce jakościowe to to i 35000 zł . Ale można też kupić drożej, bo są produkty z drogim logo.

Ale niestety, to jak garnitur... bez Pan nikt systemu nie dopasuje do zadań , gustu i portfela / https://www.youtube.com/watch?v=MsYiHHH7lb4
HVAC - najtańszy komfort.

jjusti18
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 11:49
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: jjusti18 » 26 cze 2017, 17:14

Ja ostatnio szukałam czegoś odpowiedniego dla siebie i trafiłam na interesujące oferty na stronie http://www.schiedel.pl . Firma zapewnia bezpieczne systemy kominowe oraz wentylacyjne w doskonałych cenach. Zamierzam skorzystać z ich oferty, ponieważ ich produkty spełniają wymagania międzynarodowej normy ISO 9001. Uważam, że to bardzo ważny aspekt i jest dla mnie cenny.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: asolt » 26 cze 2017, 21:24

jjusti18 pisze:Ja ostatnio szukałam czegoś odpowiedniego dla siebie i trafiłam na interesujące oferty na stronie http://www.schiedel.pl . Firma zapewnia bezpieczne systemy kominowe oraz wentylacyjne w doskonałych cenach. Zamierzam skorzystać z ich oferty, ponieważ ich produkty spełniają wymagania międzynarodowej normy ISO 9001. Uważam, że to bardzo ważny aspekt i jest dla mnie cenny.


Napisz co wiecej o normie ISO 9001, rozmawiałem z ponad tysiącem inwestorów, wykonałem kilkaset instalacji, w ani jednym przypadku nie zostałem zapytany czy
producent materiałów ktore polecam lub które instaluje posiada certyfikat ISO 9001. Mało tego zdecydowana wiekszosc nie wie co to jest norma ISO 9001 i nie wykazywała checi dowiedzenia sie co to jest. Zapewne było kilka osób które wiedzą co ta norma ale nie uwazają ze jest koniecznie potrzebna tym bardziej ze ten przypadek dotyczy komina który w domach ogrzewanych pompą ciepła czy czystym prądem jest zbędny.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: asolt » 26 cze 2017, 21:49

justme pisze:Wszystkie odpowiedzi niezwiązane z tematem.
Dziękuję za nabijanie sobie postów.
Jest ktoś, kto pomoże?


Niestety na tym forum oczekiwanie na merytoryczną pomoc wobec obecnosci na wszystkich mozliwych wątkach TB jest praktycznie niemozliwe. Jezeli chcesz miec jakiekolwiek podstawy do wyboru systemu grzewczego a przede wszystkim do optymalnego ocieplenia budynku które ma wpływ na wybór systemu grzewczego konieczne jest wykonanie dokładnych i rzetelnych obliczen OZC. Nie mozesz zwracac uwagi na wypowiedzi TB na temat OZC i traktowac te wypowiedzi jako niebyłe. Gdy będziesz miał te wyniki to mozna wtedy będzie mozna dobrac optymalnie system grzewczy. Jezeli niezaleznie od wszystkiego chcesz byc palaczem w swoim domu to te obliczenia mozesz sobie odpuscic.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu 180m2, a rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2017, 6:21

Wszystkie odpowiedzi niezwiązane z tematem.
Dziękuję za nabijanie sobie postów.
Jest ktoś, kto pomoże?
Są osoby, chcące rozwalić to forum, by zatrzymać wszelki postęp technologiczny i komfortowe rozwiązania oparte o tanie bezpośrednie instalacje z pompą ciepła. Forum muratora, walczy z energooszczędnością, z komfortem, chce utrzymać ludzi w ciemnocie różnymi OZC , chodzi o ochronę rynku instalacyjnego, o ochronę sprzedaży gazu, czy węgla.
Wracając do tematu:
Najprostszym i najtańszym w eksploatacji (dwa razy taniej niż węglem) rozwiązaniem jest
- wentylacja z odzyskiem ciepłą
-pompa ciepła powietrze powietrze do chłodzenia i grzania
-elektryczne ogrzewanie podłogowe lub ścienne indywidualnie do każdego pomieszczenia
-zasobnik z pompą ciepłą do ciepłej wody użytkowej.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? Powszechnie używane system hydrauliczne ( ogrzewanie czynnika w zasobniku a potem domu czy mieszkania) są drogie i mało efektywne. Przy instalacjach hydraulicznych tradycyjny dom zużywa 120kWh/m2 a energooszczędny 70kWh/m2 . W systemie bezpośrednim maksymalne zużycie to 30kWh/m2 . Wynika to z braku strat własnych instalacji i znacznie większej efektywności pompy ciepła – temperatura górnego źródła to tylko 23 st.C, oraz zminimalizowania start, dzięki odzyskowi ciepła i nie grzaniu ścian szczytowych i okien.

Dlaczego instalacja bezpośrednia? Montaż instalacji jest jak składanie klocków LEGO. Można wykonać to we własnym zakresie. Nawet jak robi to instalator, to koszty są stosunkowo niewysokie.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? W roku 2020 wchodzi w Polsce standard zeroenergetyczny. System bezpośredni bardzo łatwo podłączyć pod Odnawialne Źródła Energii.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 30 gości

Gotowe projekty domów